Tylko kochankowie przeżyją Jima Jarmuscha wkrótce w kinach

Newsy
Tylko kochankowie przeżyją Jima Jarmuscha wkrótce w kinach

Już w marcu do kin trafi najnowszy film Jima Jarmuscha "Tylko kochankowie przeżyją", w któym usłyszymy hipnotyczny soundtrack Jozef Van Wissema i samego Jarmuscha.

"Tylko kochankowie przeżyją" to nie tylko gratka dla wszystkich miłośników twórczości Jima Jarmuscha, ale też niesamowita podróż po mrocznych zaułkach Detroit w rytmie hipnotycznej mieszanki psychodelicznego rocka, soulu, rockabilly i mrocznych dźwięków barokowej lutni.

Akcja filmu głównie rozgrywa się w upadłym Detroit, niegdyś amerykańskiej stolicy muzyki rozrywkowej - bluesa, soulu, jazzu, rock&rolla, czy techno. To tu powstała wytwórnia Motown, w której zaczynali m.in. Diana Ross, The Jackson 5, Marvin Gay, czy Stevie Wonder. Stąd pochodzi Sixto Rodriguez, którego niezwykła historia posłużyła za kanwę oskarowego dokumentu "Sugar Man". Za sprawą Jarmuscha martwe dziś Detroit znów ożyło i raz jeszcze posłużyło za tło magicznej opowieści.

Sam Jarmusch dał się poznać nie tylko jako reżyser kultowych filmów i teledysków, ale również jako muzyk i kompozytor. W latach 80. zaczynał od punkrockowych brzmień i współpracy z nowojorską formacją The Del-Byzanteens, co zaowocowało wspólnie wydaną płytą - Lies to Live By, na której filmowiec odpowiadał za wokal i keyboard. Płytę wydano w 1982 roku, 2 lata po powstaniu jego pierwszego filmu-Nieustające wakacje. Reżyser Tylko kochankowie przeżyją w dalszym ciągu związany jest z nowojorską sceną muzyczną. Od 2009 roku współtworzy rockowo-undergroundowy projekt SQÜRL nagrywając piosenki w stylu noise i psychodelicznego rocka.

Od kilku lat Jim Jarmusch współpracuje również z Holendrem Jozefem van Wissemem, od niedawna mieszkającym w Polsce. Z tej znajomości powstał wyjątkowy duet: van Wissem - lutnista, odnowiciel barokowych dźwięków, eksperymentator - oraz Jim Jarmusch - ekscentryczny reżyser grający na gitarze elektrycznej i podejmujący się rozmaitych działań o charakterze muzycznym. Do tej pory nagrali wspólnie dwie płyty: Concerning the Entrance into Eternity z 2011 r. orazThe Mystery of Heaven w 2012 r. Na drugim krążku pojawiła się gościnnie Tilda Swinton, odtwórczyni głównej roli w Tylko kochankowie przeżyją. Van Wissem jest również autorem ścieżki dźwiękowej do najnowszego filmu Jarmuscha, nagrodzonej na zeszłorocznym festiwalu filmowym w Cannes.

Warstwę muzyczną filmu uzupełniają nagrania takich rockowych zespołów jak The Black Rebel Motorcycle Club i The White Hills, jak również utwory boogie-country z nutą orientu. Nie zabraknie też atrakcji dla miłośników retro, analogów, rockersów i nocnych klubów.

 

Bohaterkami filmu są również instrumenty: gitara Gibsona z 1905 roku, czy Supro z 1959 roku. To na gitarze tej marki uczył się grać Jimi Hendrix. W filmie pojawi się także Gretsch 6120, słynna gitara hollow body sygnowana przez Cheta Atkinsa, która szybko przyjęła się w środowisku muzyków związanych ze sceną rockabilly. Grali na niej Eddie Cochran, Duane Eddy, Eric Clapton, Brian Setzer czy Pete Townshend

"Tylko kochankowie przeżyją" do zobaczenia i usłyszenia w kinach już od 7 marca 2014r.

Magazyn Gitarzysta jest patronem medialnym filmu.