Wygraj Up! - najnowszy album Marka Napiórkowskiego

Newsy
Wygraj Up! - najnowszy album Marka Napiórkowskiego

"Up!" - najnowsza płyta znakomitego gitarzysty jazzowego i kompozytora, Marka Napiórkowskiego, jest nagrodą w naszym konkursie.

Po bestsellerowych i świetnie przyjętych przez recenzentów albumach "Nap" i "Wolno", przyszedł czas na przedsięwzięcie zrealizowane z niemal orkiestrowym rozmachem. Kompozycje Marka Napiórkowskiego zawarte na wydanej przez V Records płycie "Up!" zagrał zespół złożony ze znakomitych jazzmanów: Krzysztofa Herdzina (fortepian), Amerykanina Clarence’a Penna (perkusja), Roberta Kubiszyna (kontrabas i gitara basowa), Adama Pierończyka (saksofony sopranowy i tenorowy) oraz Henryka Miśkiewicza (klarnet basowy). W dwudniowej sesji nagraniowej wzięli też udział muzycy klasyczni, tworzący nonet (flet, obój, dwa klarnety, klarnet basowy, puzon, fagot, waltornia i wiolonczela).

Dzięki aranżacjom Krzysztofa Herdzina w autorskich kompozycjach Marka Napiórkowskiego znalazło odbicie kilka muzycznych światów: improwizowany, dynamiczny jazz spotyka się tu z wyrafinowaną współczesną kameralistyką, filmowa i teatralna ilustracyjność idzie w parze z ulotnymi balladami. - "Up!" jest płytą koncepcyjną, zamkniętą, dźwiękową opowieścią - mówi Marek Napiórkowski. - Chciałem, żeby udział muzyków klasycznych zaowocował nowym, niespotykanym wcześniej brzmieniem. Nie miałem awangardowych ambicji, ale zależało mi, by, zachowując przejrzystość i komunikatywność, uniknąć skojarzeń z nieco wyeksploatowaną w jazzie formułą "solista plus orkiestra".

Muzycy zaproszeni do udziału w przedsięwzięciu to od lat muzyczni partnerzy i przyjaciele Marka Napiórkowskiego, których na scenie łączy telepatyczne porozumienie. Nową postacią jest wśród nich Clarence Penn. - Jego obecność na płycie to mój spełniony sen - mówi gitarzysta. - Perkusja jest sercem zespołu i jeśli gra na niej ktoś z absolutnego szczytu jazzowej hierarchii, nic nie może pójść źle. Od pierwszego dźwięku, jaki Clarence zagrał podczas sesji nagraniowej, wiedziałem, że była to kluczowa decyzja.

Są na płycie także obsadowe niespodzianki: Henryk Miśkiewicz, na co dzień wybitny saksofonista altowy, gra ocierające się o free jazz solówki na klarnecie basowym. Mało znane, liryczne oblicze objawia Adam Pierończyk, jeden z najbardziej nieobliczalnych improwizatorów w Europie.

- Ta muzyka to efekt moich poszukiwań i przemyśleń, historia faceta, który nie jest już młodzieniaszkiem, ale który nie chce oglądać się do tyłu - mówi Marek Napiórkowski. - Każda z poprzednich płyt była powodem do dumy i źródłem ekscytacji, ale "Up!" jest dla mnie czymś szczególnym. Sumą doświadczeń, wejściem na wyższy poziom i pierwszym krokiem, by iść… jeszcze wyżej.

Magazyn Gitarzysta jest patronem medialnym płyty.

Konkurs:

Mamy do wygrania sześć egzemplarzy albumu “Up!". Odpowiedzi wysyłajcie na adres: szymon.kubicki@magazyngitarzysta.pl. Tytuł maila: Up. Odpowiedzi można przesyłać do niedzieli (12.01) do 24:00. Wzięcie udziału w konkursie równoznaczne jest z zapoznaniem się i zaakceptowaniem regulaminu konkursu.

Pytanie:

Jaki tytuł nosi wydana w 2011 roku płyta koncertowa Marek Napiórkowski Trio?

Rozwiązanie konkursu:

Dziękujemy za odpowiedzi. Oczywiście chodziło o album "KonKubiNap". Płyty otrzymują: Marcin Peukert, Jakub Jeżyna, Dominik Pastuła, Adam Jędrzejczyk, Maciej Kostka, Tomasz Szejka. Gratulujemy!