Billie Joe + Norah - niezwykły duet śpiewa country

Newsy
Billie Joe + Norah - niezwykły duet śpiewa country

25 listopada pojawi się w sklepach album "Foreverly" zarejestrowany przez niezwykły duet - wokalistę Green Day Billie Joe Armstronga oraz Norah Jones.

Armstrong i Norah Jones połączyli siły, aby w zaledwie dziewięć dni nagrać płytę z piosenkami, które przez ponad pół wiekiem wydał legendarny duet The Everly Brothers.

Zawierający 12 piosenek album, która ukaże się pod szyldem Billie Joe + Norah, został nagrany przez artystów, którzy w sumie zdobyli kilkanaście nagród Grammy i sprzedali łącznie ponad 120 mln płyt. Za inspirację do pracy nad "Foreverly" posłużyła im legendarna płyta Dona i Phila Everly, wydana w 1958 roku "Songs Our Daddy Taught Us", zawierająca tuzin przepięknych tradycyjnych, balladowych piosenek country i folkowych. Armstrongowi i Jones udało się zachować klimat oryginalnych nagrań i dobrze oddać harmonie braci Everly. Znakomicie wypadły chociażby "Roving Gambler", "Down In The Willow Garden", czy "Long Time Gone". Ta ostatnia jako pierwsza promuje "Foreverly" i można się już z nią zapoznać.

Płyta została nagrana w Nowym Jorku, w studiu The Magic Shop na Manhattanie. Oprócz Billego (który zabrał na Wschodnie Wybrzeże swojego inżyniera dźwięku Chrisa Dugana) i Norah w studiu znaleźli się też basista Tim Luntzel i perkusista Dan Rieser, a także skrzypek Charlie Burnham oraz Johnny Lam, który zagrał na pedal steel guitar. Armstrong i Jones poza śpiewaniem grają też na gitarze i fortepianie.

Tak duet wspomina pracę nad "Foreverly": "Było to bardzo zabawne i eksperymentalne doświadczenie" - zapewnia Norah. "The Everly Brothers uwielbiałem od dziecka. Ale dopiero parę lat temu natrafiłem na płytę 'Songs Our Daddy Taught Us' i z miejsca się w niej zakochałem" - opowiada lider Green Day. Potem grał sobie utwory legendarnych braci, a w końcu wpadł mu do głowy pomysł, żeby nagrać te piosenki z wokalistką. Norah Jones przyszła mu do głowy jako pierwsza, ponieważ "potrafi zaśpiewać wszystko, od rocka do bluesa i jazzu. Wiedziałem, że z nią da się nagrać piękne harmonie".

Gdy po dziewięciu dniach piosenki były już nagrane, Norah Jones spojrzała na Billego i powiedziała: "I co, pewnie nie przypuszczałeś, że kiedyś nagrasz płytę country?". Bardzo podobała jej się praca z artystą z zupełnie innego muzycznego świata. "Jego zachwyt nad tymi piosenkami i takie proste, organiczne i otwarte podejście do nich, były dla mnie mocno zachęcające. Billie nie trzymał się sztywno swoich pomysłów, dzięki czemu mieliśmy w studiu więcej zabawy, gdyż mogliśmy odkrywać to, co nam najbardziej pasuje".

Tracklista:

Roving Gambler
Long Time Gone
Lightning Express
That Silver Haired Daddy Of Mine
Down In The Willow Garden
Who's Gonna Shoe Your Pretty Little Feet
Oh So Many Years
Barbara Allen
Rockin' Alone (In An Old Rockin' Chair)
I'm Here To Get My Baby Out Of Jail
Kentucky
Put My Little Shoes Away