Eric Clapton: Wznowiony Unplugged już za tydzień.

Newsy
Eric Clapton: Wznowiony Unplugged już za tydzień.

Już za tydzień w sklepach pojawi się wznowiona wersja słynnego koncertowego albumu Erica Claptona "Unplugged" z 1992 r.

16 stycznia 1992 roku, w Bray Film Studios w Windsorze, Eric Clapton zamienił elektrycznego Fendera na akustycznego Martina i na nim zagrał koncert dla niewielkiej publiczności. Wyemitowano go na antenie MTV 25 sierpnia 1992 r. Gitarzystę wspierał zespół, w którym znaleźli się między innymi basista Nathan East, znany ze współpracy z Tomem Pettym i Duran Duran perkusista Steve Ferrone, czy klawiszowiec Chuck Leavell, w CV którego można znaleźć choćby The Rolling Stones i The Allman Brothers Band.

Artyści wykonali kilkanaście akustycznych wersji piosenek, wśród których przeważały cudze kompozycje, między innymi Muddy'ego Watersa, Bo Diddleya, Roberta Johnsona. Album "Unplugged" zdobył szczyt zestawienia "Billboardu" (10 milionów kopii sprzedanych w Stanach Zjednoczonych), triumfował na Antypodach, na drugiej pozycji znalazł się w ojczyźnie muzyka. Świetnie radziły sobie single "Tears In Heaven" i "Layla". W sumie na całym świecie rozeszło się ponad 19 mln egzemplarzy krążka, a Clapton otrzymał za niego sześć statuetek Grammy. W tym za płytę roku i piosenkę roku ("Tears In Heaven"). Koncert artysty był rejestrowany przez kamery i wydano go później na płycie DVD.

Teraz, ponad 20 lat po niezapomnianym występie, przygotowano specjalną reedycję "Unplugged" - "Unplugged: Expanded And Remastered". Wznowienie pojawia się w na dwóch płytach kompaktowych w sześciopanelowym digipacku z ośmiostronicową książeczką, oraz w ośmiopanelowym digi jako 2CD plus DVD. Pierwszy krążek CD to 14 utworów z oryginalnej edycji w wersji zremasterowanej, zaś drugi to sześć dodatkowych piosenek, które w 1992 nie znalazły się na płycie. Wśród nich inne wersje "My Father's Eyes", "Running On Faith" i "Walkin' Blues" plus "Worried Life Blues" i "Circus". DVD ma odświeżony komputerowo obraz oraz ponad godzinę wcześniej niepublikowanego materiału z próby, nagranego przez kilka kamer. Mamy dzięki temu wyjątkową okazję, aby zobaczyć, jak Eric Clapton i jego zespół pracowali nad akustycznymi aranżacjami, chociażby do "Circus" i "My Father's Eyes", których nie uwzględniono na pierwotnej edycji.