King Crimson: USA i The Road To Red wkrótce w sklepach

Newsy
King Crimson: USA i The Road To Red wkrótce w sklepach

28 października ukażą się koncertowe wydawnictwa King Crimson - jubileuszowa edycja albumu "USA" oraz box "The Road To Red".

"USA" to dziewiąta pozycja z jubileuszowej serii King Crimson. Zawiera na CD nowy miks stereo przygotowany przez Roberta Frippa i Davida Singletona, a na DVD trzy różne miksy high-res stereo tego koncertowego albumu. "USA" nagrano w czerwcu 1974 r. pod koniec ostatniej trasy King Crimson po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, która została uznana za jedną z najlepszych serii koncertów nie tylko w wykonaniu Frippa, Crossa, Wettona i Bruforda, lecz tamtych czasów w ogóle.

Zespół, który przebywał w trasie niemal bez przerwy - z wyjątkiem czasu poświęcanego na nagrania albumów studyjnych - postanowił wykonać wówczas część materiału z wydanego niedawno albumu "Starless And Bible Black", starsze utwory, nowe jeszcze nienagrane. Atrakcją każdego wieczoru były improwizacje opisywane przez uczestników koncertów jako naprawdę niesamowite.

Album ukazał się wiosną 1975 r. jako epitafium dla zespołu. Po wyczerpaniu nakładu winylowego, powrócił na CD dopiero w 2002 r. Teraz - w przeciwieństwie do pozostałych pozycji z tej serii - ukazuje się wyłącznie w formacie Hi-Resolution stereo (nie 5.1 Surround), gdyż Robert Fripp uznał, że w tym formacie koncertowe możliwości zespołu prezentują się najpełniej i najlepiej.

1. Walk on.. No Pussyfooting
2. Larks' Tongues In Aspic: Part II
3. Lament
4. Exiles
5. Asbury Park
6. Easy Money
7. Fracture
8. Starless
9. 21st Century Schizoid Man

 

"The Road To Red" to fantastyczny zestaw zawierający 20 CD z materiałem koncertowym zarejestrowanym w 1974 r. podczas trasy po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, CD z materiałem studyjnym (w tym nowym miksem stereo "Red" przygotowanym przez Stevena Wilsona z Porcupine Tree i Roberta Frippa), DVD zawierające różne wersje albumu "USA" oraz dwa dyski Blu-Ray, na których znalazło się pięć całych koncertów w wersji high-resolution stereo oraz album "Red" w tej samej wersji.

Krążki opakowano w 8 digipaków (po trzy w każdym), a całość ukazała się w pięknym pudełku z wieloma pamiątkami (pocztówki, repliki list utworów). W książeczce zamieszczono wiele niepublikowanych zdjęć.

Wiele koncertów, które King Crimson zagrali od kwietnia do lipca 1974 r. podczas trasy po Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, zostało nagranych - profesjonalnie na wielośladowym sprzęcie bądź na kasety stereo zespołu prosto z konsolety. Wybór tych nagrań ukazał się w 1992 r. na 4-płytowym zestawie "The Great Deceiver". Teraz można ich wysłuchać w całości - wszystkie po raz pierwszy ukazały się na CD.

 

Ponadto, również 28 października ukaże się dwupłytowe wznowienie "Red" jednego z klasyków King Crimson.

Na CD1 znalazł się zupełnie nowy miks stereo przygotowany przez Stevena Wilsona z Porcupine Tree i założyciela KC Roberta Frippa oraz alternatywne miksy dwóch utworów: "Red" i "Fallen Angel". Na CD2 oprócz miksu opracowanego z okazji 30. rocznicy premiery albumu zamieszczono również pełną wersję "Providence" i niepublikowany miks live "Starless".

Kiedy King Crimson weszli do studia w lipcu 1974 r. mieli za sobą prawie dwa lata spędzone w trasie i dwa nagrane w międzyczasie albumy: "Larks' Tongues In Aspic" i "Starless & Bible Black". Po drodze odeszli dwaj członkowie grupy: grający na instrumentach perkusyjnych Jamie Muir (na początku 1973r.) i David Cross (skrzypce, mellotron), który pożegnał się z zespołem pod koniec amerykańskiej trasy, zaledwie tydzień przed rozpoczęciem sesji do "Red".

W Olympic Studios w Londynie pojawili się jako trio. Mieli jeden utwór sprawdzony podczas ostatniej trasy po Stanach Zjednoczonych i mogli liczyć na pomoc byłych członków i przyjaciół, którzy zagrali na saksofonie, skrzypcach i oboju. Tak powstał ostatni w latach 70. album studyjny King Crimson i jedno z arcydzieł tej dekady. Blisko czterdzieści lat po premierze cieszy się godną pozazdroszczenia estymą zarówno fanów, jak i zawodowych muzyków i wywarł wielki wpływ na wiele zespołów z każdej następnej dekady.

Wydawnictwa ukazują się w Polsce dzięki firmie Wydawnictwo "Rock-Serwis" Piotr Kosiński.