Bombino wystąpi w Warszawie

Newsy
Bombino wystąpi w Warszawie

21 października w warszawskim Klubie Stodoła wystąpi Bombino, wokalista i gitarzysta wywodzący się z plemienia Tuaregów.

Bombino, czyli Omara Moctar, to pochodzący z Nigru wokalista i gitarzysta. Omara wywodzi się z plemienia Tuaregów, jednego z ludów berberyjskich, i wychowywał się w okolicach miasta Agadez. W roku 1990, z powodu zamieszek związanych z Powstaniem Tuaregów, zmuszony był jednak opuścić strony, z których pochodził i udać się wraz z rodziną do Algierii. Podczas jednej z wizyt krewni pozostawili Omarowi gitarę, która oczarowała nastoletniego wówczas chłopca. Wraz z przyjaciółmi oglądał wtedy nagrania Jimiego Hendrixa i Marka Knopflera, starając się naśladować ich styl. Omara pracował wówczas jako pasterz i długie godziny spędzone na doglądaniu zwierząt poświęcał na ćwiczenie gry na instrumencie. W połączeniu z tekstami opowiadającymi o burzliwych losach nomadów, zaowocowało to wykształceniem unikatowego stylu Bombino, który nazwać można ‘pustynnym bluesem’.

W 1997 Omar powrócił do Agadezu i rozpoczął karierę profesjonalnego wykonawcy, występując w licznych zespołach. Rok 2007 przyniósł jednak kolejne zamieszki. Rząd zakazał wtedy w całym kraju gry na gitarze, uważając instrument za symbol rebelii. Dwóch muzyków, z którymi Bombino współpracował zostało straconych, a sam Omara zmuszony był kolejny raz udać się na wygnanie. W 2009, po roku poszukiwań, odnalazł go w Burkina Faso producent filmowy Ron Wyman, który został oczarowany odkrytą w czasie podróży po Afryce kasetą z nagraniami Bombino. Wyman zaprosił go do pojawienia się w filmie dokumentalnym o Tuaregach, a w 2011 przyczynił się do wydania solowego albumu Bombino, zatytułowanego Agadez, który zadebiutował na szczycie światowej listy iTunes.

Następnie Omara wyruszył w obszerną trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych i Europie, a wiele z jego występów było w całości wyprzedanych. Rozgłos jaki zyskał Bombino, przyciągnął do niego innych artystów, między innymi Dana Auerbacha z zespołu The Black Keys. W 2012 Auerbach zajął się produkcją drugiego solowego krążka Bombino, który pod tytułem Nomad ukazał się nakładem wytwórni Nonesuch Records 2 kwietnia 2013. Od tamtego czasu Bombino zapraszamy był na liczne międzynarodowe festiwale, jego występy poprzedzały także koncerty takich gwiazd jak Robert Plant, Amadou & Mariam, czy Gogol Bordello.

21 października 2013
Stodoła / Warszawa

Miejsca stojące: 69 pln w przedsprzedaży, 77 pln w dniu koncertu

do kupienia w kasie Klubu Stodoła (Warszawa ul. Batorego 10) i TicketClubie (Warszawa, ul. Bracka 25 - Księgarnia i Salon muzyczny Traffic Club);

Sprzedaż internetowa: www.stodola.pl