Satyrblues 2013

Newsy
Satyrblues 2013

W sobotę, 14 września 2013 roku, o godz 15.00 w Tarnobrzeskim Domu Kultury odbędzie się 14 już edycja festiwalu Satyrblues. Raz w roku, wrześniową porą, podkarpackie miasto Tarnobrzeg staje się przyjazną oazą dla sztuki szeroko rozumianej. Pod gościnnym szyldem festiwalu Satyrblues w Tarnobrzeskim Domu Kultury spotykają się wybitni twórcy satyry, zawiązując trwałe koalicje artystyczne z muzykami bluesowymi, rockowymi, jazzowymi a nawet niekiedy i filharmonicznymi.

6 godzin muzyki na żywo, karykatury rysowane at hot, wystawy, premiery płytowe oto coroczny bilans jedynego na świecie festiwalu, który od 14 lat wymiernie scala Satyrę z Bluesem! Pomysłodawcą i organizatorem tej unikatowej idei jest Victor Czura, który przy wsparciu przyjaciół oraz lokalnych sponsorów stworzył wzorcowy festiwal, szanujący odrębność kulturową i wyznaniową. Mówiąc metodycznie: tarnobrzeski festiwal stwarza od 2000 roku nie tylko zapraszanym artystom komfortowe warunki ekspozycji swojego dorobku, ale też oferuje publiczności możliwość obcowania z twórczością oryginalną i ponadpokoleniową, często marginalizowaną we współczesnych mediach.

 

To dzięki tej niezależnej i klarownej formule festiwal został szybko dostrzeżony przez Bluesfanów oraz branżowe środowiska odbierając prestiżowe wyróżnienie od kapituły Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury, Konsula Niemiec, Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Prezydenta Miasta Tarnobrzega. Tylko na Satyrbluesie regularnie materializowane są koncerty w postaci limitowanych wydawnictw CD/DVD, profesjonalnie nagranych i gustownie opakowanych, które jak w przypadku szwedzkiego muzyka Slidin’Slima przyczyniły się do przyznania mu nagrody bluesmana rocku w swoim kraju. Może dlatego też inni artyści jak: Hiram Bullock, The Mofo Party Band, Abi Wallenstein, G2plus2, Joscho Stephan, Billy Gibson, Joe Colombo czy ostatnio odkryty Claude Hay związali swoje losy z tarnobrzeskim festiwalem nagrywając tu swoje autorskie "koncertówki". Należy podkreślić też fakt, że w przeszłości równoprawną symetrię celów wyznaczyli na Satyrbluesie mistrzowie krzywej kreski w osobach: Andrzeja Mleczki (urodzony w Tarnobrzegu), Grzegorza Szumowskiego, Edwarda Lutczyna, Juliana Bohdanowicza, Zbigniewa Jujki, Henryka Sawki i wielu innych. Chlubną tradycją festiwalu stało się, że muzycy występujący na scenie zawsze wyjeżdżają z Tarnobrzega ze swoimi podobiznami, wykonanymi przez nadwornych rysowników: Darka Łabędzkiego, Dariusza Pietrzaka i Henryka Cebulę.

 

Długo można by wymieniać zalety tego niezwykłego przedsięwzięcia, ale najlepiej samemu skonfrontować teorię z rzeczywistością wybierając się do Tarnobrzega. Nadarza się wyborna okazja, bo tegoroczna 14. edycja odbędzie się 14 września 2013 roku i przebiegnie pod hasłem "Boogie Bridge" a jej bohaterami będą dwie topowe formacje: Boogie Boys i BB & The Blues Shacks. O koncertowej sile oddziaływania obu podmiotów wykonawczych mówi się i pisze, że nogi jeszcze przez miesiąc same tańczą. Obie formacje mają te same inicjały i obie dowodzone są przez braterskie tandemy - Andreas i Michael Arlt po niemieckiej stronie i Bartek i Szymon Szopińscy po polskiej. Liderem Shacksów jest Andreas, gitarzysta wysoko ceniony przez światową prasę muzyczną (Best European Guitar Player 2004) a krajowe barwy firmuje nie mniej utytułowany Bartek Szopiński, wielokrotny laureat w ankiecie kwartalnika "Twój Blues". Najlepszą rekomendacją niech będzie fakt, że wzajemnie serwują wybuchową mieszankę bluesa i soulu, doprawioną sercem i duszą! Można by nawet rzec bez fałszywej skromności, że to gorliwi strażnicy stylowości bluesa z wskazaniem na epokę rock and rolla i rockabilly, a więc czasów, które nie tylko ukształtowały światowe dziedzictwo muzyczne, ale stały się dla wielu pokoleń inspirującym sposobem na życie. Jedni już mają Grammy Awards, a drudzy zapewne wkrótce będą też mieli, więc połączenie tych osobowości wydaje się pomysłem trafionym w przysłowiową dziesiątkę.


Pokłosiem tej współpracy będzie album koncertowy, który ukaże się pt. "Live in Tarnobrzeg", w limitowanym nakładzie sygnowanym przez Stowarzyszenie "OKO".

Dlatego warto dołączyć do tej egalitarnej społeczności festiwalu Satyrblues, by być świadkiem wydarzenia, które w swojej autonomicznej sile godnie reprezentuje Satyrę i Bluesa.


Imprezy satelitarne:

Romek Puchowski - DŚT Kielce, Pałacyk Zielińskiego 13.IX.2013, godz. 18:00

Boogie Boys - SOK Nowa Dęba, 14.IX.2013, godz. 19:30

Romek Puchowski - Przybysławice 34, Dwór na Wichrowym Wzgórzu, 15.IX.2013, godz. 19:30


UWAGA !

Satyrblues transmitowany przez Polskie Radio Rzeszów http://www.radio.rzeszow.pl/

Oficjalna strona festiwalu: www.satyrblues.pl