Festiwal Fugazi odwołany

Newsy
Festiwal Fugazi odwołany

Prezentujemy oświadczenie organizatorów Festiwalu Fugazi, który miał odbyć się w Warszawie w dniach 1-22 września.

"Z przykrością pragniemy poinformować, że tegoroczny festiwal Fugazi nie odbędzie się. Powodem odwołania festiwalu są problemy dotyczące uzyskania pozwolenia na organizację imprezy masowej w zaplanowanym miejscu.  Od ośmiu miesięcy nasze starania, by dopełnić wszystkie formalności dotyczące dokumentacji i zezwolenia na organizację imprezy na Cyplu Czerniakowskim w obliczu veta Stowarzyszenia "Ciszej Proszę" okazały się niemożliwe do spełnienia.

W związku z tym, pomimo wcześniejszych ustaleń i pozytywnego nastawienia do Festiwalu Urząd Miasta Warszawy, nie wyraził zgody na objęcie patronatem tegorocznej edycji Festiwalu Fugazi. Co bezpośrednio zaważyło na wycofaniu się części sponsorów i media patronów, którzy kierowali się prestiżem imprezy, który miało nadać Biuro Promocji Miasta Warszawy.

Mimo usilnych starań, nie udało się znaleźć rozwiązania, które pozwoliłoby na uzyskanie stuprocentowej pewności czy zmiany w nocnej części programu będą satysfakcjonujące w związku z tym podjęliśmy najtrudniejszą dla nas w decyzję o odwołaniu festiwalu. (zmiany miały na celu obniżyć poziom głośności, by grać poniżej progu, który byłby dyskomfortowy dla mieszkańców okolicznych budynków).  Poszukiwanie innej lokalizacji w tak krótkim czasie do oficjalnego zainaugurowania Festiwalu okazało się nierealne (ze względu na cykl produkcyjny i czas by zdobyć wszystkie dokumenty uprawniające do wybudowania zaplecza i miasteczka festiwalowego).

Pragniemy ponownie wyjaśnić, że dotychczasowa lakoniczność naszych wypowiedzi w tej sprawie nie jest w żadnym wypadku wyrazem lekceważenia publiczności, artystów czy innych podmiotów bezpośrednio związanych z produkcją wydarzenia, czy chęcią ukrycia czegokolwiek. Nasze nadzieję dotyczące realizacji tego cyklu koncertów do ostatnich dni były bardzo wielkie.

Zwracamy się do festiwalowiczów, fanów zespołów, które miały wystąpić podczas festiwalu oraz miłośników Klubu Fugazi prosząc o wyrozumiałość. Jest nam bardzo przykro, że nie spotkamy się w tym roku na Festiwalu Fugazi. Przepraszamy raz jeszcze wszystkich tych, którzy kupili bilety na koncert, pragniemy zapewnić, że decyzja o odwołaniu festiwalu była ostatecznością, a podjęta została, gdy wszystkie znane nam sposoby do zamknięcia pierwszego etapu produkcyjnego zawiodły.

Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim artystom za okazany entuzjazm i wspólną chęć tworzenia nowego festiwalu na mapie naszego miasta. Legendę Klubu Fugazi budowali artyści i bywalcy klubu, bez Waszego wsparcia budowanie narracji wokół Festiwalu, byłoby niemożliwe.

Dla każdego organizatora odwołanie planowanego od miesięcy wydarzenia jest niezwykle trudną decyzją. Do ostatniej chwili wspólnie z zespołem producenckim i Fundacją robiliśmy wszystko, by nasz festiwal się odbył. Rozumiemy zawód i rozczarowanie publiczności. Sami również jesteśmy głęboko zasmuceni. Bardzo wszystkich przepraszamy, jednak nie mogliśmy podjąć innej decyzji.

Organizatorzy Festiwalu Fugazi"