Al Di Meola i Mike Stern gwiazdami Palm Jazz Festival

Newsy
Al Di Meola i Mike Stern gwiazdami Palm Jazz Festival

Już po raz czwarty Gliwice staną się w październiku stolicą muzyki jazzowej i etnicznej. Podczas trwającego niemal 3 tygodnie Palm Jazz Festivalu będzie można posłuchać wybitnych muzyków światowego formatu, a także wziąć udział w warsztatach muzycznych.

Główną ideą Palm Jazz Festivalu, który odbędzie się między 13 a 31 października w Gliwicach, jest ukazywanie wyjątkowych wydarzeń i światowych trendów, przede wszystkim w zakresie muzyki jazzowej  i ethno. Jego pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym jest muzyk jazzowy, Krzysztof Kobyliński:

“Podczas Palm Jazzu prezentujemy artystów z całego świata. którzy często zabierają nas w bardzo daleką podróż muzyczną. Dla mnie, jako muzyka, szczególnie ważne było, by jak największa publiczność mogła uczestniczyć w koncertach tych fantastycznie wyjątkowych artystów, którzy będą gościć na Palm Jazzie. Dlatego też zdecydowana większość koncertów jest bezpłatna."

W ramach tegorocznego Festiwalu zostanie zaprezentowanych ponad 20 koncertów, a towarzyszyć im będą warsztaty muzyczne dla młodych artystów. Wśród tegorocznych gwiazd znaleźli się m.in. amerykański wirtuoz gitary Al Di Meola, który odświeży nam wszystkim pamięć o niezapomnianej twórczości zespołu The Beatles oraz jeden z najlepszych gitarzystów elektrycznych swojego pokolenia, prezentujący styl fusion jazz - Mike Stern. Ponadto wystąpią rozpoznawalny na całym świecie tunezyjski multiinstrumentalista Dhafer Youssef, wybitny perkusista, znany ze swej współpracy z Dead Can Dance, David Kuckhermann, Zespół Pieśni i Tańca Śląsk, który wystąpi w niezwykle barwnym programie, pianiści Aaron Parks i Adam Makowicz, genialny węgierski skrzypek Roby Lakatos, rosyjski multiinstrumentalista Vladiswar Nadishana, trębacz Paolo Fresu, basista Józef Skrzek, gitarzysta Apostolis Anthimos, Duet Albatrosh z Norwegii, a także wokalistka Reut Rivka Shabi z Jerozolimy.

Legendarnego Ala Di Meolę nie trzeba bliżej przedstawiać. W Gliwicach gitarzysta zaprezentuje muzykę ze swojego najnowszego albumu All Your Life, inspirowanego muzyką The Beatles. Ten projekt połączył pokolenia oraz fanów jazzu, rock’n’rolla i flamenco. Sam Al Di Meola przyznaje, że to szczególnie ważna dla niego płyta, bo dzięki niej zatoczył koło: “The Beatles było jedną z pierwszych grup, jakiej słuchałem, podobnie jak większość muzyków mojego pokolenia. Później poszedłem w stronę fusion i jazzu, ale nigdy nie przestałem kochać Beatlesów. Teraz mam okazję złożyć im hołd". Album All Your Life został nagrany analogowo w słynnym Abbey Road Studio, gdzie powstała większość utworów Beatlesów.

Podczas Palm Jazz Festival Al Di Meola wystąpi z muzykami z World Sinfonia (Kevin Seddiki i Peo Alfonsi - gitary, Peter Kaszas - perkusja oraz Fausto Beccalossi - akordeon). Jego koncert odbędzie się 20 października w CKS Mrowisko w Gliwicach.

Drugą gwiazdą gitary, która wystąpi na Palm Jazz Festival będzie uczeń Pata Metheny’ego, współpracownik Milesa Davisa - Mike Stern. Stern wystąpi 13 października, do Gliwic przyjedzie jednak kilka dni wcześniej wziąć udział w nagraniu wspólnej płyty z pianistą Krzysztofem Kobylińskim, pomysłodawcą i organizatorem festiwalu Palm Jazz w Gliwicach. "Poznaliśmy się kilka lat temu, od tego czasu utrzymujemy kontakt, sam pomysł nagrania takiego albumu powstał już dość dawno" - mówi o tym albumie Krzysztof Kobyliński. Na płycie znajdą się jego kompozycje utrzymane w klimacie jazzu, rocka i brzmień post-bluesowych, w sekcji rytmicznej zagrają znani polscy muzycy: basista Krzysztof Pacan i perkusista Grzegorz Grzyb.

Oficjalna strona Palm Jazz Festival: www.palmjazz.pl