Wu-Hae i "Poeci wyklęci"

Newsy
Wu-Hae i "Poeci wyklęci"

Jak dowiedzieliśmy się od Marcina "Bzyka" Bąka, lidera zespołu Wu-Hae, płyta "Poeci Wyklęci" jest gotowa w 60 procentach. Za około dwa tygodnie poznamy pełną trackliste, natomiast za 10 dni mija ostateczny termin opuszczenia Teatru Łaźnia Nowa przez Wu-Hae i demontażu ich studia.

Poeci wyklęci to określenie grupy twórców, których życie było wypełnione skandalami a ich poezja - nie doceniana lub wręcz odrzucana - po ich śmierci stawała się przedmiotem kultu.Byli wyrzutkami społecznymi - często na własne życzenie - przekraczali normy, celebrowali bunt przeciwko zasadom społecznym - głównie ze względu na ich ograniczający wolność osobistą charakter. Prawie zawsze w ich biografiach pojawiają się alkohol, narkotyki, zaburzenia psychiczne, niedostosowanie społeczne i popadanie w konflikty z prawem, przedwczesna lub samobójcza śmierć.

Wojaczek, Bursa, Grochowiak, Iredyński i inni - nazwiska, które u znających ich utwory wyzwalają skrajnie silne emocje. Ich twórczość odsłania obraz człowieka zbuntowanego, szalenie wrażliwego, komentującego rzeczywistość w sposób poruszający i demaskatorski, bez upiększeń, często drastycznie. Dzięki temu trafiający głęboko w świadomość odbiorcy. Częściowo zapomniani, głownie z powodu zmieniającego się systemu wartości i odejścia od celebrowania pamięci historycznej. I głównie z tego powodu ich twórczość jest szalenie warta przypomnienia - może skłonić młodych ludzi do zastanowienia nad historią i światem idei z jakiego pochodzą, zadumy nad wartościami o które walczyły wcześniejsze pokolenia, nad wolnością, którą mogą się cieszyć oraz nad istotnością reakcji na otaczającą.

Płyta "Poeci wyklęci" opracowana przez Wu-hae to wybór między innymi najbardziej wyrazistych tekstów najważniejszych polskich poetów wyklętych - trafiających do współczesnego odbiorcy i pozwalających na najsilniejsze zainteresowanie tematem oraz propozycji Bzyka i Guzika, napisanych specjalnie na tę okazję.

Realizacja projektu ma na celu promocję Krakowa i Nowej Huty poprzez zainteresowanie nowym kontekstem ich historii. Ma również na celu zwrócenie uwagi na niedoceniane aspekty polskiej literatury oraz jej skomplikowaną historię. "Poeci wyklęci" to kolejny projekt mogący znacząco wpłynąć na świadomość społeczną mieszkańców Nowej Huty i Krakowa oraz na promocję w całej Polsce oraz za granicą.