Gitarowa orkiestra Adriana Utleya

Newsy
Gitarowa orkiestra Adriana Utleya

30 września ukaże się płyta zawierająca zapis koncertu gitarzysty Portishead Adriana Utleya i towarzyszących mu na scenie 19 gitarzystów wykonujących kompozycję "In C".

Napisana w 1964 r. przez Terry'ego Rileya "In C" uważana jest za jedną z najbardziej wpływowych kompozycji XX wieku. To właśnie ona miała zapoczątkować minimalizm w muzyce. W skrócie: utwór składa się z 53 fraz w tonacji C-dur i może być wykonywany przez dowolną liczbę muzyków na dowolnych instrumentach. Co więcej nie ma określonego czasu trwania, choć według wskazówek Rileya powinien zamykać się w przedziale między 45 a 90 minutami. Frazy grane są po kolei, ale każdy z grających sam decyduje o momencie rozpoczęcia swojej frazy oraz o tym jak długo będzie ją powtarzał.

Gitarowa orkiestra Adriana Utleya, składająca się z 19 gitarzystów, 4 muzyków grających na klawiszach oraz jednego klarnecisty wykonała "In C" na żywo w Bristolu. Zapis tego wydarzenia ukaże się na płycie Adrian Utley’s Guitar Orchestra "In C", której premierę zaplanowano na 30 września nakładem Invada Records.

"Od jakiegoś czasu zgłębiałem dźwiękowe możliwości wielu gitar grających równocześnie rozmaite struktury, począwszy od czystego hałasu do sakralnej muzyki chóralnej Arvo Parta. Dlatego zainteresowało mnie, co się stanie, gdy 20 gitar elektrycznych i organy zagrają razem "In C". To niesamowita i oryginalna kompozycja wykorzystująca całkowicie nowy pomysł zorganizowania grupy muzyków. To początek tego, co dziś znamy jako minimalizm" - powiedział Utley.

Fragmentu utworu można posłuchać TUTAJ.

Zapowiedziano również koncerty orkiestry, która ma wystąpić na żywo w Anglii, Francji i Polsce.