FUGAZI FESTiwal - ponad 200 zespołów przyjedzie do Warszawy

Newsy
FUGAZI FESTiwal - ponad 200 zespołów przyjedzie do Warszawy

Od 1 do 22 września na Cyplu Czerniakowskim w Warszawie zagra ponad 200 zespołów.

Kiedyś - Fugazi Music Club

21 lat temu  w Warszawie istniał Fugazi Music Club. Mieścił się w dawnym Kinie WZ na ulicy Leszno 19. Jego pomysłodawcą był Waldemar Czapski. Było to jedyne takie miejsce w kraju. Pomimo tego, że klub istniał tylko 11 miesięcy (od 10 stycznia 1992 roku) zyskał status legendy.

Yach Paszkiewicz powiedział na temat klubu: Fugazi to była moja miłość - dla mnie w tych pionierskich czasach to był klub marzeń.

Swoją działalność Fugazi Music Club rozpoczął 20-dniowym festiwalem. W ciągu niecałego roku działalności w klubie zagrało ponad 300 zespołów, polskich i zagranicznych. Kult wykonał tam pierwszy raz piosenki z płyty "Tata Kazika", Vader dogadywał pierwszą zagraniczną trasę, Acid Drinkers grał tam swój pierwszy koncert w Warszawie. Można tam było spotkać Jurka Owsiaka, Kubę Wojewódzkiego, Tadeusza Nalepę, Czesława Niemena i wielu innych.


Fugazi Music Club łączyło niezliczoną ilość osób, które pomagały ze zwykłej miłości do muzyki. Zwolennicy klubu rozklejali plakaty, rozprowadzali ulotki i bilety, redagowali gazetę Fugazigaz oraz pomagali w przy pracach w Fugazi. Niektórzy nawet spali w klubie, który był otwarty 24 godziny na dobę. W każdy poniedziałek scena była otwarta dla każdego kto tylko chciał zagrać.

Wydawnictwo "Kultura Gniewu" tworzy komiks o klubie Fugazi. Na 200 stronach będzie opowiedziana całą historia Fugazi. Kręcony jest również film dokumentalny. Artyści tacy jak Kazik, Litza czy Tytus opowiadają przed kamera o swoich wspomnieniach dotyczących klubu.

Dziś - FUGAZI FESTiwal

Brakuje dziś prawdziwej rock‘n’rollowej atmosfery. Fugazi Festiwal chce to zmienić. Fugazi Music Club był tworzony przez ludzi młodych, którzy chcieli w latach 90. zrobić coś ciekawego. Festiwal odwołuje się właśnie do tej potrzeby na szalone posunięcia. Daje młodym ludziom alternatywę. Każdy może się zgłosić i pomóc przy tworzeniu tego niezwykłego przedsięwzięcia.

 

Gwiazdy

Festiwal kontynuuje tradycje Fugazi Music Club. Codziennie na scenie będzie można zobaczyć gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Zagrają takie zespoły jak: Kazik Na Żywo, Voo Voo, Kapela ze Wsi Warszawa, Bednarek, Luxtorpeda i wiele innych. W sumie będzie ich około 50.

Młode zespoły

Prawdziwą siłą festiwalu będzie największa scena w Polsce dla młodych zespołów. Odwracamy proporcje. Zagra ich ponad 150. Fugazi stawia na młodych muzyków. Pokażemy na scenie przyszłość polskiej muzyki. W całym kraju są tysiące utalentowanych zespołów, które tylko czekają by ktoś je odkrył. Fugazi Festiwal będzie jedynym w kraju rzetelnym przeglądem muzyki rockowej.
Do 1 sierpnia można jeszcze zgłosić swój zespół. Można wysyłać zgłoszenia na adres: w.czapski@op.pl

Rekord Guinessa

Podczas 22 dni Fugazi Festiwal pobije rekord Guinnesa w kategorii "Najdłuższy koncert świata". Obecnie rekord należy do AJ's Music Cafe w Atlancie - grali 360 godzin, czyli 15 dni. Fugazi koncert będzie trwać przez 400 godzin non stop. Będą temu towarzyszyć takie atrakcje jak palenie ogniska, filmy nieme z podkładaną muzyką na żywo czy witanie słońca o 6 rano wraz z kwartetem smyczkowym.

Plac zabaw dla dzieci

Fugazi Festiwal dba o młodzież. Codziennie na terenie festiwalu będą się odbywać warsztaty, koncerty oraz różnego rodzaju eventy przeznaczone dla dzieci i młodzieży z warszawskich szkół.

Oficjalna Strona - www.FugaziFestiwal.pl

Magazyn Gitarzysta jest patronem wydarzenia.

Zdjęcia: Jacek Sokołowski i Piotr Wolfram