Finał Ligi Rocka 2013 za nami

Newsy
Finał Ligi Rocka 2013 za nami

W ostatni weekend maja już po raz 18-ty odbył się w Jeleniej Górze ogólnopolski Finał Ligi Rocka.

Od 1994 roku przez Finał przewinęło się mnóstwo rockowych zespołów. Dzięki nim i znakomitej publiczności, Liga Rocka zaliczana jest do najciekawszych i liczących się w Polsce przeglądów młodych zespołów rockowych. Od lat trzyma wysoki poziom, otwarta jest na to, co dzieje się w polskim rocku i z roku na rok zyskuje nowych odbiorców.

W epoce gwałtownego rozwoju rocka, powstawania nowych trendów i tendencji przestaje już wystarczać muzyczna poprawność, dobre teksty czy sprawność techniczna. Wzrasta zapotrzebowanie, na coś nowego, odkrywczego, na coś więcej niż zwykłe łojenie. Poszukiwania w takim kierunku prowadzą zarówno sami rockmeni jak i publiczność. Zamiast szału na wylansowane gwiazdy coraz większe zainteresowanie muzycznym undergroundem i szeroko pojętą muzyką rockową można zaobserwować właśnie na Lidze Rocka. To na tej imprezie debiutowało szereg młodych zespołów, które zdobyły ogólnopolski rozgłos. Liga Rocka nie tylko pokazuje młode zespoły, ale co najważniejsze promuje i wspiera utalentowanych muzyków umożliwiając im wymianę doświadczeń i zdobycia pierwszych poważnych sukcesów w drodze do kariery.

Po serii koncertów eliminacyjnych, które odbywały się na przełomie 2012/2013, do finałowego koncertu zakwalifikowały się następujące zespoły: Tytan, Sheep, Zgon Band, Dust & Steel, które zmierzyły się ze sobą w dobrym tego słowa znaczeniu. Każdy z zespołów konkursowych miał do dyspozycji 25 minut na zaprezentowanie własnej twórczości przed czteroosobowym polsko - niemieckim Jury (Mietek Jurecki, Roman Rogowiecki, Krzysztof Misiak i Torsten Wiegel). Występy konkursowe zespołów były oceniane przez Jury w pięciu kategoriach (Najlepszy zespół, Najciekawszy gitarzysta, basista, perkusista i wokalista). Poza konkursem wystąpiła niemiecka grupa Greytown Industries z gościnnym udziałem ciemnoskórego amerykańskiego rapera Sketcha Waltona. Od razu zachwycili publiczność swoim profesjonalizmem i muzyką z pogranicza soulu, r’n’b i hip hopu. Ta mieszanka stylów przyprawiona groove’em robiła w ich wykonaniu niesłychane wrażenie

Po tym występie Jury ogłosiło na scenie swój werdykt. Najlepszym zespołem tegorocznego Finału Ligi Rocka został Sheep, który poza nagrodami rzeczowymi (akcesoria muzyczne) otrzymał sesję nagraniową w podwarszawskim TR Studios Tomasza Rogali oraz bon o wartości 1 000 zł od firmy Mayones Gitary. Najciekawszym gitarzystą, zdaniem Jury, był Adam Tymczyszyn z Sheep, a Najciekawszym basistą Adam Ostapiuk z zespołu Tytan. Najciekawszym perkusistą okrzyknięty został Michał Pomianowski z formacji Zgon Band, a za najciekawszego wokalistę uznany został Łukasz Pawleta z Sheep. Ponadto Jury wyróżniło zespół Zgon Band przekazując muzykom bon o wartości 1.000 zł (ufundowany przez Gitary Mayones) oraz nagrodę w postaci wyjazdu w październiku 2013 roku na koncert i warsztaty do Magdeburga w Niemczech.

Do tegorocznego finału włączyły się jako Fundatorzy Nagród czołowe firmy muzyczne i dystrybutorzy sprzętu muzycznego takie jak: Roland Polska, Gitary Mayones, Music Dealer, Arcade Audio, Red’s Music, Music Info, Laboga Amplifiers, Polsound, Ess Audio, AVT Korporacja, FX Music Group, Gewa Music.

Silesia Music Center udostępniła  wszystkim zespołom konkursowym najnowszy model zestawu perkusyjnego firmy Pearl.

Jako support act wystąpił laureat Voice of Poland 2012 - Damian Ukeje z zespołem Ukeje, który przez ponad godzinę serwował dość mocną rockową muzykę. Gwiazdą tegorocznej imprezy był zespół TSA uważany dziś za legendę polskiej sceny rockowej, który przez ponad dwie godziny zagrał jak za dawnych lat. Ich największe przeboje ("Trzy zapałki", "51") brzmiały świeżo i naturalnie, a wokalista Marek Piekarczyk dysponował znakomitą kondycją, śpiewając utwory mocnym rockowym głosem.  

Finał Ligi Rocka po raz kolejny spotkał się z doskonałym przyjęciem zarówno ze strony publiczności jak i krytyki. To jeszcze bardziej wzmacnia zaangażowanie Organizatorów jak i zespołów zgłaszających się z różnych zakątków Polski. Okazuje się, że taka impreza jest bardzo potrzebna dla młodych zespołów, firm dystrybuujących sprzęt i instrumenty muzyczne oraz dla całego środowiska zajmującego się propagowaniem muzyki rockowej.

Organizatorami tegorocznego Finału Ligi Rocka byli:
Jeleniogórskie Centrum Kultury,
Miasto Jelenia Góra
Steinhaus Bautzen
Międzyszkolny Ośrodek Sportu w Jeleniej Górze.

Magazyn Gitarzysta był patronem medialnym imprezy.

Opracowanie: Andrzej Patlewicz