Piosenka Natu w finale konkursu SuperPremiery 2013

Newsy
Piosenka Natu w finale konkursu SuperPremiery 2013

Natalia Natu Przybysz zaśpiewa na 50. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, największym święcie polskiej piosenki. Jej autorski utwór z płyty "Kozmic Blues: Tribute To Janis Joplin" - "Niebieski", został zakwalifikowany do finałowej dziesiątki konkursu "SuperPremiery 2013".

"Niebieski" jest jedną z dziesięciu premierowych piosenek, które Komisja Kwalifikacyjna zakwalifikowała do konkursu "SuperPremiery 2013". Utwory do finałowej dziesiątki wybrano spośród ponad 250 nadesłanych przez twórców z całej Polski.

Konkurs "SuperPremiery 2013" 14 czerwca otworzy 50 Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu. Natu zaśpiewa właśnie 14 czerwca. Artystka ma szansę na jedną z nagród przyznawanych przez: TVP1, radiową Jedynkę "Super Express" i TVP HD.

"Kozmic Blues: Tribute To Janis Joplin" to jedno z największych wydarzeń 2013 roku. Natalia "Natu" Przybysz, jedna z najbardziej utalentowanych polskich wokalistek, znana z grupy Sistars i nagrań solowych, składa hołd jednej z największych legend i charyzmatycznych postaci w historii muzyki.

Najpierw były koncerty Natu z projektem "Kozmic Blues 2012", przygotowanym z okazji 50-lecia debiutu artystycznego Janis Joplin. Przedsięwzięcie zostało ciepło odebrane przez publiczność i recenzentów na letnich koncertach, jak Przystanek Woodstock (premiera projektu) i Męskie Granie. Potem zapadła decyzja, że warto zmierzyć się z utworami Janis również w studiu.

"Zaczęło się od grania piosenek Janis Joplin na żywo. Wkrótce jednak okazało się, że sprawia nam to ogromną frajdę, a stare instrumenty, na których zespół grał, od lat czekały właśnie na taki materiał. Postanowiliśmy utrwalić ten nasz entuzjazm na płycie" - mówi o genezie albumu Natu. "Wychowana na soulu, jazzie, gospel, nazwana wokalistką R&B, żyłam bez świadomości, że taka muzyka miała w sobie coś dla mnie. To był impuls z zewnątrz. Zaryzykowałam, przeszłam przez różne fazy - zwątpienia, entuzjazmu, zwątpienia, wiary, a potem coraz to nowych olśnień. Kontakt z tymi piosenkami na zawsze zmienił mnie jako wokalistkę i liderkę zespołu".

Tytuł albumu jest nawiązaniem do Kozmic Blues Band, zespołu towarzyszącego Janis Joplin, który powołała do życia po zakończeniu współpracy z Big Brother And The Holding Company, oraz kawałka "Kozmic Blues" z albumu "I Got Dem Ol' Kozmic Blues Again Mama!". W muzyce z czasów nagrań z Kozmic Blues Band słychać wpływy tak bliskiego Janis bluesa, ale także funky, soulu i popu spod znaku wytwórni Stax z wyeksponowaną sekcją dętą, czyli dźwięków bliskich również sercu Natu.

Na "Kozmic Blues: Tribute To Janis Joplin" Przybysz nagrała 13 piosenek. To subiektywna mieszanka utworów z repertuaru amerykańskiej legendy, które pokochała Natu. Wśród nich są klasyki z psychodelicznego okresu w twórczości Janis, jak "Move Over", "Me And Bobby McGee", a także "Kozmic Blues", "Maybe", "Half Moon". "Jest to miękka wersja tych piosenek, bardziej soulowa niż rockowa, ale wspólnym mianownikiem pozostaje blues" - tłumaczy Natu.

Ten zestaw uzupełnia autorski utwór Natalii z muzyką Jurka Zagórskiego, gitarzysty towarzyszącego artystce na koncertach zespołu, zatytułowany "Niebieski". Album "Kozmic Blues: Tribute To Janis Joplin" jako pierwsze promowało nagranie "Maybe". Płytę wyprodukowali Janek Komar, Andrzej Giegiel i wspomniany Jurek Zagórski. Partie instrumentów nagrali: Jurek Zagórski (gitara), Hubert Zemler (perkusja), Filip Jurczyszyn (gitara basowa), Mariusz Obijalski (instrumenty klawiszowe, harmonijka ustna), Marcin Gańko (saksofon), Rafał Gańko (trąbka) i Tomasz Dworakowski (puzon).

Magazyn Gitarzysta jest patronem medialnym płyty.

"Kozmic Blues: Tribute To Janis Joplin" ukaże się 3 czerwca 2013 nakładem Warner Music Polska. Niecierpliwi fani będą mieli okazję kupić album wcześniej, na nadchodzących koncertach Natu:

24 maja 2013 - Wrocław, Juwenalia 2013, Wyspa Słodowa
25 maja 2103 - Warszawa, Cafe Kulturalna
26 maja 2013 - Kraków, Bluesroads Festival, Klub Żaczek