Bluesroads Festival już w przyszłym tygodniu

Newsy
Bluesroads Festival już w przyszłym tygodniu

Już 22 maja rozpocznie się czwarta edycja Studenckiego Festiwalu Muzyki Bluesowej w Krakowie - Bluesroads Festival.

Program festiwalu jest niezwykle atrakcyjny, ponieważ oprócz licznych koncertów pojawią się również warsztaty instrumentalno-wokalne z wybitnymi muzykami, bluesowy tramwaj, bluesoteka, jam session, wernisaż fotografii oraz Akademia Bluesa. Na scenie Klubu Studenckiego "Żaczek" wystąpi wielu artystów, m.in. Wojciech Waglewski & Bartosz Łęczycki, Natalia Przybysz, Harmonijkowy Atak czy Stan Breckenridge & Klaudia Kowalik (USA/POL).

Festiwal odbędzie się w dniach 22-26 maja 2013 roku w Klubie Żaczek. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny!

Bluesroads Festival jest jedynym studenckim festiwalem bluesowym na świecie. Organizowany jest przez krakowskich studentów we współpracy z Fundacją Studentów i Absolwentów UJ "Bratniak". Sponsorem Głównym festiwalu jest Samorząd Studentów UJ.

Festiwal rozpoczyna Akademia Bluesa w auli Wyższej Szkoły Europejskiej im. Tischnera (22/23 maja), podczas której dowiecie się wiele o historii bluesa i kulturze Afroamerykanów, obejrzycie fotorelacje z podróży do Afryki, Luizjany i Karoliny Południowej oraz posłuchacie koncertów Marka Motyki i gwiazdy festiwalu Stana Breckenridge. W środowe popołudnie zapraszamy także na Plac Szczepański, gdzie odbędzie się wernisaż pt. “Walking the Blues Roads: ex-slave (1937-1938)", złożony ze zdjęć pochodzących z kolekcji Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych. Wernisaż muzycznie ubarwi koncert Michała Kuszczyckiego & Tommaso Corvo. Tego dnia odbędzie się także prezentacja programu festiwalu połączona z koncertem The Missing Part w Księgarni Empik na Rynku Głównym. Pierwszy dzień festiwalu zakończą: koncert zespołu Workaholic w Klubie Kornet i jam session z L'Orange Electrique w Harris Piano Jazz Bar.

Drugi dzień upłynie pod znakiem tańca w rytmie rock and rolla i bluesa w Klubie Żaczek. Będzie można wziąć udział w warsztatach organizowanych przez Studio Swing & Sway, a potem sprawdzić się na parkiecie w trakcie bluesoteki z muzyką na żywo w wykonaniu Bartek Przytuła Big Band, będzie to premiera projektu bluesowego wokalisty 2012 roku w Polsce. Kontynuowane będą też wykłady w Akademii Bluesa, a dodatkową atrakcją będzie bluesowy tramwaj.

Piątek, sobota i niedziela to warsztaty instrumentalno-wokalne w Instytucie Psychologii UJ (zapisy: http://bluesroads.pl/warsztat.php). Organizatorzy zapraszają wszystkich, którzy chcą podszkolić swój śpiew lub umiejętności gry na gitarze, harmonijce czy perkusji pod okiem wybitnych polskich muzyków. W sobotę odbędą się specjalne warsztaty umuzykalniające dla dzieci w wieku od 5 do 8 lat.

Każdy z tych trzech dni zakończy niezwykły koncert gwiazd w Klubie Studenckim "Żaczek". W piątek usłyszymy Fabrizio Canale, laureata zeszłorocznego przeglądu zespołów, Stana Breckendridge'a z Klaudią Kowalik oraz duet Waglewski & Łęczycki. Następnego dnia swoją szansę na pokazanie się szerszej publiczności będą mieli muzycy z całej Polski, którzy wystąpią w przeglądzie zespołów. Wyniki poznamy wieczorem, a zwycięzca otrzyma ogromną pulę nagród z trasą koncertową i nagraniem EP-ki na czele. Dzień zakończy koncert gwiazd, w którym wystąpią: legenda polskiego akustycznego bluesa Paweł Ostafil, zespół Outsider grający tanecznego chicagowskiego bluesa oraz polskie bluesowe All-Stars, czyli Harmonijkowy Atak.

Impreza została dofinansowana ze środków Gminy Miejskiej Kraków. Honorowy Patronat nad Festiwalem objęli: Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Konsul Stanów Zjednoczonych Ellen Germain, Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. med. Wojciech Nowak, Rektor Politechniki Krakowskiej prof. dr hab. inż. Kazimierz Furtak. Partnerem festiwalu jest Wyższa Szkoła Europejska im. Tischnera.  

Szczegółowy program Bluesroads Festival dostępny jest na stronie: www.bluesroads.pl oraz na funpage'u festiwalu na Facebooku.

Magazyn Gitarzysta jest patronem medialnym Festiwalu.