Bilety na Ulfa Wakeniusa & AMC Trio

Newsy
Bilety na Ulfa Wakeniusa & AMC Trio
Mamy do rozdysponowania aż sześć wejściówek na koncert Ulfa Wakeniusa w poznańskim Blue Note.

25.04.2009 - sobota - godz. 20.30

Urodzony w Szwecji Ulf Wakenius (USA) po raz pierwszy sięgnął po gitarę w wieku jedenastu lat, zainspirowany gigantami bluesa. Po niedługim czasie miejsce bluesa zajął jednak w jego sercu jazz, a wraz z nim nowy mistrz: John McLaughlin. Mając 17 lat, Ulf Wakenius był juz rozpoznawalnym w Skandynawii gitarzystą. W ciągu kilku następnych lat jego talent przekroczył granice krajów skandynawskich, a spektakularnym przełomem w jego karierze okazał się owacyjnie przyjęty duet z Peterem Almqvistem podczas Melody Grand Prix w 1985 roku, który dzięki relacji tv, obejrzało 600 milionów ludzi na całym świecie.

W połowie lat 80. Ulf Wakenius wyjechał do Rio de Janeiro, gdzie nagrał jeden z najciekawszych w jego karierze solowych albumów, na którym pojawiły się takie osobowości południowoamerykańskiej muzyki jak: Sivuca, Luizao, Paolo Braga (Elis Regina), Nico Assumpcao (Milton Nascimento). Płyta ta okazała się wielkim przebojem w Szwecji, znacząc jednocześnie początek fascynacji artysty kulturą i muzyką brazylijską.

Lata 90. zapoczątkowały w karierze Wakeniusa współpracę z europejskimi i amerykańskimi mistrzami jazzu. Firmowana jego nazwiskiem grupa "Graffitti" stworzona była z sekcją rytmiczną Johna Scofielda, w tym czasie zawiązała się również jego muzyczna przyjaźń z ikoną basu Rayem Brownem. Niebawem lista gwiazd, z którymi Ulf Wakenius realizował rozmaite projekty wzbogaciła się o takie nazwiska jak: Oscar Peterson, Herbie Hancock, Ray Brown, Michael Brecker, Joe Henderson, Phil Woods, Johnny Griffin, Jack DeJohnette, Dave Liebman, James Moody, Hank Jones, Mike Brecker, Joey Calderazzo, czy Pat Metheny. Na szczególną uwagę zasługuje również koncertowy duet Wakeniusa z Patem Methenym, podczas Jazz Baltica 2003, który został uznany za jedno z najciekawszych wydarzeń muzycznych ostatnich kilku lat.

Niemal każdy wydany przez Wakeniusa album spotykał się z entuzjastycznym przyjęciem odbiorców i krytyków. Do najważniejszych należy jednak zaliczyć nagrane z Rayem Brownem płyty "Seven Steps To Heaven" (numer jeden w amerykańskich jazzowych listach przebojów) oraz “Summertime", która osiągnęła status jednej z dziesięciu najlepszych płyt wydanych w USA w 1998 roku. Ostatnią, doskonale recenzowaną produkcją gitarzysty jest nominowana do nagrody Grammy płyta “Love Is Real" poświęcona tragicznie zmarłemu, norweskiemu pianiście Esbjörnowi Svenssonowi.

AMC TRIO to kreatywne, znane w Europie, słowackie trio, prezentujące wszechstronny, jazzowy repertuar. Ich pomysły sięgają zarówno popu jak i słowackiej muzyki folkowej, a kompozycje określają dobrze skrojona harmonia i wyeksponowane, wyraziste tematy muzyczne.

By zdobyć jeden z sześciu biletów na koncert Ulfa Wakeniusa & AMC Trio w Poznaniu należy wysłać maila pod adres konkurs@magazyngitarzysta.pl z odpowiedzią na pytanie: w jakim słynnym muzycznie mieście urodził się Ulf Wakenius? Do maila należy koniecznie dołączyć swoje pełne dane osobowe.

{M4_image 0}