Leszek Cichoński: 1 maja bijemy rekord Guinnessa!

Newsy
Leszek Cichoński: 1 maja bijemy rekord Guinnessa!

1 maja po raz kolejny Leszek Cichoński będzie bił z całą społecznością gitarzystów rekord Guinnessa. Z tej okazji udzielił nam krótkiego wywiadu.

Za nami rok 2012 - rok nowego rekordu na "Thanks Jimi Festival". Czy ambicje w 2013 sięgają jeszcze wyżej?

W zeszłym roku pobiliśmy nasz poprzedni rekord i podnieśliśmy poprzeczkę do ponad 7.000. Nie ma więc ciśnienia na super wynik, chodzi o to żeby wszyscy mieli frajdę ze wspólnego grania, żeby zagrało z nami kilka ciekawych gitarowych osobowości. Ta impreza żyje już swoim życiem - ludzie umawiają się na wyjazd do Wrocławia, czasem razem ćwiczą piosenki, "czasem rodzice przyjeżdżają z dziećmi… to tworzy wyjątkowa atmosferę - i o to właśnie nam chodzi. "Wielka Orkiestra Gitarowej Pomocy!" Ważne jest też rozwijanie idei festiwalu ONLINE, którą wprowadziłem cztery lata temu. Dzięki transmisji internetowej grają z nami w różnych miejscach na Świecie, nawet w Australii.

Przypomnijmy datę i przedstawmy najważniejszych artystów, jacy pojawią się w tym roku na Rekordzie.

Gramy jak zwykle 1. maja - "1st of May - the World Guitar Day" - nawet magazyn Guitar Player tak anonsował nasz festiwal. W tym roku zagrają z nami m.in.: John Corabi (wokalista i gitarzysta Mötley Crüe), Jennifer Batten (gitarzystka Michaela Jacksona) i Bruce Kulick (gitarzysta KISS). Czekamy jeszcze na potwierdzenia, ale na pewno ciekawych postaci nie zabraknie. Będzie nawet mistrz bałałajki - Alexey Arkhipovsky - jeśli ktoś myśli, że to żarty, niech zobaczy jego występ z Tommym Emmanuelem - totalna jazda. Zagra też rosyjski wirtuoz Roman Mirosniczenko, zapowiedział się Adam Palma i Partyzant ,plus oczywiście bluesowo-rockowy top polskiej gitary. Szczegóły można znaleźć na www.heyjoe.pl oraz w opisie imprezy w Gitarzyście (patrz str. 147).

Czy przewidujesz jakieś zmiany w formule festiwalu w tej i następnych edycjach? Minęło już 10 lat, więc może czas wprowadzić nowe rzeczy?

Gitarowe Pierwszomajowe Święto to okazja do realizacji różnych szalonych pomysłów. Zapraszamy więc do konkursu na najdziwniejsza gitarę - rok temu była nawet taka zrobiona z łopaty... z przystawkami, a jakże (śmiech). Ważnym elementem, do którego wracamy po dwuletniej przerwie, jest tez konkurs dla zespołów gitarowych: "Gramy z gwiazdami Thanks Jimi Festival" - szczegóły można znaleźć na www.facebook.com/GitarowyRekord. A tak patrząc dalej... jest plan żeby w 2016 roku, kiedy Wrocław będzie Europejską Stolica Kultury, zagrało z nami 20 może 30 miast w Europie i drugie tyle na Świecie, a ja osobiście widzę koncert, który przyćmi Guitar Legends z Sevilli - to tylko marzenia, ale "With a power of soul, anything is possible" (Jimi Hendrix).

Jaki był odzew na nominację do Fryderyków Twojej ostatniej płyty: "Sobą gram"?

To już chyba ostania nominacja artysty poza mainstreamem - nie będzie juz kategorii "Blues", więc szanse spadają do zera. Nie mniej jednak - jedyny instrumentalny utwór "Allman Brotherhood" idzie jak burza. Po półfinale The UK Songwriting Contest, w kategorii "Instrumental", dotarł do półfinału drugiego ważnego światowego konkursu: The International Songwriting Competition (ISC). I ma szanse na finał!

Wracając do Thanks Jimi Festival - trybuna Magazynu Gitarzysta jest Twoja, zachęć wszystkich niezdecydowanych do przyjazdu na wrocławski Rynek.

Nie zajmę dużo miejsca (śmiech). Myślę, że Wrocław 1 maja to Mekka dla każdego, nie tylko zawodowego gitarzysty, ale grającego choć trochę na gitarze, albo po prostu dla kogoś kochającego muzykę. Bycie razem w tym dniu daje wyjątkowe poczucie jedności, zbliża ludzi, zbliża pokolenia. To niezwykłe przeżycie - być razem tego dnia - niepowtarzalna wartość... niezależnie od samego Rekordu. Zapraszam wszystkich - nie będziecie żałować!

Rozmawiał: Michał Kubicki