I Ogólnopolski Festiwal im. Krzysztofa Klenczona

Newsy
I Ogólnopolski Festiwal im. Krzysztofa Klenczona

Przesłuchania konkursowe, koncerty, warsztaty artystyczne projekcje filmowe złożą się na I Ogólnopolski Festiwal im. Krzysztofa Klenczona w Pułtusku.

Już 21 czerwca rusza I Pułtusk Festiwal im. Krzysztofa Klenczona - legendy polskiego bigbitu i rocka przełomu lat '60 i '70 ubiegłego wieku. Festiwal odbędzie się w dniach 21 i 22 czerwca w Pułtusku w mieście urodzin Krzysztofa Klenczona. Impreza daje młodym, rozpoczynającym dopiero karierę zespołom i wokalistom szansę na zaprezentowanie się szerszej publiczności.

O Grand Prix festiwalu walczyć będą wokaliści z całego kraju i z zagranicy. W drugim dniu festiwalu zagrają oni piosenki m.in z repertuaru Krzysztofa Klenczona w ramach konkursu festiwalowego na scenie głównej obok kamienicy w której urodził się Klenczon. Laureaci zaprezentują się w trakcie koncertu galowego przed gwiazdami wieczoru.

Pułtusk jest miastem, które w związku z postacią Klenczona ma podwójną symbolikę. To tutaj zaczęła się jego życiowa podróż, której kolejnym przystankiem były Mazury. Co ciekawe, szlak wodny prowadzi tędy żeglarzy w kierunku Krainy Wielkich Jezior. Odwiedzając Pułtusk i uczestnicząc w festiwalu, oprócz doznań muzycznych, będzie można pospacerować po najdłuższym rynku w Europie - mijając po drodze kamienicę, w której stacjonował niegdyś Napoleon, czy miejsce gdzie mieszkał autor ,,Wspomnień niebieskiego mundurka" - Wiktor Gomulicki. Z urokliwego portu nad Narwią rozpościera się widok na piękną Puszczę Białą.

Krzysztof Klenczon
to kompozytor, wokalista i gitarzysta uważany za jednego z najwybitniejszych polskich artystów muzyki rozrywkowej. Nazywany "polskim Johnem Lennonem", w trakcie swej kariery skomponował kilkaset piosenek i wylansował kilkadziesiąt przebojów, w tym największe hity Czerwonych Gitar i Trzech Koron m.in "Kwiaty we włosach", "Matura", "Historia jednej znajomości", "Biały krzyż " "Port", "10 w skali Beauforta", "Jesień idzie przez park", "Wróćmy nad jeziora", "Nie przejdziemy do historii" i wiele innych. Zmarł 7 kwietnia 1981 r. w Chicago. Pochowany został w Polsce. Żegnała go rodzina, przyjaciele, fani i ulewny deszcz. Niebo płakało...

"Nie przejdziemy do historii, dumni jak w piosenkach. Nie będziemy stali w glorii z gitarami w rękach..." - jednak nie skończyła się muzyka Krzysztofa, dalej żyje w pamięci fanów, dalej grana jest przez wielu wykonawców. Wciąż świeża, wciąż aktualna, wciąż rockowa.

Organizatorem festiwalu jest: Miasto Pułtusk i Stowarzyszenie "Wspólnota Polska". Patronat honorowy nad festiwalem objęła Alicja Klenczon.
Partnerem festiwalu są: Stowarzyszenie "Christopher" im. K. Klenczona, Stowarzyszenie Polski Rock and Roll oraz Miejskie Centrum Kultury i Sztuki w Pułtusku.

Magazyn Gitarzysta jest patronem medialnym festiwalu.