Suwałki Blues Festival 2013

Newsy
Suwałki Blues Festival 2013

W dniach 11-13 lipca odbędzie się 6 edycja Suwałki Blues Festival 2013.

W ramach imprezy wystąpi aż 30 wykonawców z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Danii, Irlandii, Szwecji, Francji, Niemiec, Litwy, Łotwy i Polski; łącznie prawie 200 muzyków. Przez pełne trzy doby, od czwartku do niedzieli, w całych Suwałkach rozbrzmiewać będzie blues. Już pierwszego dnia, na dobry początek i zaostrzenie muzycznych apetytów, wczesnym popołudniem - muzyczny happening plenerowy przed nowym obiektem Suwalskiego Ośrodka Kultury, z udziałem Blues Eaters z Grande-Synthe (FR) oraz koncert klubowy akustycznej formacji Union of Blues (LT/PL). Wieczorem mocne uderzenie - biletowany koncert światowej sławy skrzypka, saksofonisty i kompozytora Michała Urbaniaka, który w specjalnym programie wystąpi ze swoją córką Miką Urbaniak. Po raz pierwszy w historii Festiwalu koncert odbędzie się pod dachem, na jednej z najnowocześniejszych scen w tej części Europy - sali teatralno-koncertowej Suwalskiego Ośrodka Kultury.

Od rana w piątek i sobotę serwujemy gościom festiwalu śniadania bluesowe, przy których będzie można nasycić się graną na żywo muzyką bluesową. W suwalskich lokalach zagrają: Hoodoo Band (PL), The Rhythm Chiefs (NL), Bob Der Blues Mester (DE/PL), Jutas & Belkin Duo (LT), Harp Core (PL), Nie strzelać do pianisty & Cheap Tabacco (PL), Jostein Forsberg, Trond Yttebo & Morten Omlid (NO) i Mojo (PL). W menu - niemal wyłącznie bluesowe potrawy.

W godzinach popołudniowych zapraszamy na kameralne koncerty plenerowe w scenerii suwalskiej Starówki. Na scenach przy ul. Chłodnej i Kościuszki wystąpią zarówno polskie zespoły, jak i goście z Irlandii, Łotwy, Szwecji i Portugalii. Wystąpią: Bogdan Szweda & Easy Rider (PL), The Jan Gałach Band (PL), Szulerzy (PL), Why Ducky? (PL), Mona Johansson Duo (SE), Tom Portman (IE), Willie Mae Unit (PL), El Trio (LV), JJL Trio (PL) i Tres Hombres (PL/PO).

Piątkowe i sobotnie koncerty plenerowe na dwóch głównych scenach festiwalowych w zabytkowym centrum miasta tradycyjnie będą otwarte dla publiczności. Rozpoczną się o godz. 17.00 i potrwają do godz. 22:00. Zobaczymy i usłyszymy największe gwiazdy bluesowej sceny, między innymi:

Jack Bruce & His Big Blues Band (UK) - legendarny basista kultowego tria Cream, kompozytor i instrumentalista, współpracował z takimi wykonawcami jak m.in. John Mayall, Lou Reed, Frank Zappa czy Charlie Watts.
Hundred Seventy Split (UK) feat. Joe Gooch & Leo Lyons from Ten Years After - nowy projekt muzyków z zespołu Ten Years After.
Henrik Freischlader Band (DE) - jeden z najbardziej znanych gitarzystów europejskiej sceny bluesowej.
Eric Gales Band (US/PL) - amerykański blues-rockowy gitarzysta, okrzyknięty cudownym dzieckiem, w jego grze słychać wpływy Jimi Hendrixa.
Scandinavian Blues & Roots Revue (SE/DK/NO) - specjalny bluesowy projekt muzyków ze Szwecji, Norwegii i Danii.
Layla Zoe (CAN) - wokalistka bluesowa, obok której nie można przejść obojętnie; często porównywana do Janis Joplin przez jej surowe i emocjonalne zachowanie na scenie.

Koncerty główne poprowadzą znani dziennikarze bluesowi: Jan Chojnacki - Program III Polskiego Radia oraz Andrzej Jerzyk - Radio Centrum Kalisz, Forum Okolice Bluesa, portal www.blues.com.pl.

Doskonałym uzupełnieniem festiwalowych emocji będą wieczorne koncerty klubowe i nocne jam session w restauracjach i pubach.

www.suwalkiblues.com

Suwałki Blues Festival to najważniejsze bluesowe wydarzenie w Polsce. Każdego roku w pierwszej połowie lipca Suwałki stają się stolicą światowego bluesa, przyciągając blisko dwudziestotysięczną rzeszę fanów z Polski i z zagranicy. W ciągu zaledwie 5 lat SBF zyskał opinię największej i najbardziej cenionej plenerowej imprezy bluesowej w Polsce i północno-wschodniej Europie.

Na Festiwal przybywają liczni goście z regionu Morza Bałtyckiego (Norwegia, Szwecja, Dania, Litwa Łotwa, Estonia, Rosja) i innych krajów europejskich (Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Szwajcaria, Czechy), a nawet z kolebki bluesa - Stanów Zjednoczonych. SBF dorobił się stałych fanów i bywalców, którzy podkreślają niezwykłą obecność bluesa w miejskiej przestrzeni Suwałk przez całą dobę - począwszy od śniadań bluesowych, przez koncerty na scenach ulicznych oraz główne występy plenerowe na wielkich scenach w centrum miasta, po wieczorne imprezy klubowe połączone z jam session.

Festiwal to również liczne warsztaty muzyczne, wystawy fotograficzne oraz wydawnictw bluesowych i sprzętu muzycznego.