Frank Morey & his Band na koncertach w Polsce

Newsy
Frank Morey & his Band na koncertach w Polsce

Już 7 marca rozpocznie się polska trasa amerykańskiego gitarzysty, harmonijkarza i wokalisty Franka Moreya.

Pochodzący z Lowell w stanie Massachussets Frank Morey ma na koncie pięć płyt, w tym jedną wydaną przez legendarną chicagowską wytwórnię Delmark. Jeden z dziennikarzy napisał, iż wiele można o Franku powiedzieć, ale z pewnością nie, że ma anielski głos - i to chyba najlepsza charakterystyka tego wykonawcy. Jest on znany z szorstkiego, surowego śpiewu, dobrze oddającego charakter muzyki, jaką wykonuje - czyli nieupiększonego, a za to pełnego charakteru bluesa z domieszką folku i rocka. Jego niepowtarzalny styl to kombinacja wpływu artystów takich, jak Tom Waits, Bob Dylan, Leonard Cohen, Willie Dixon, i Johnny Cash, ale od prostych skojarzeń z folkiem przełomu lat 60. i 70., czy bluesem lub rockiem w czystej postaci, odwodzi większa surowość i mocniejsze, bardziej ostre, podejście. Pomimo tych nawiązań, Frank nie ustępuje swym idolom ekspresją i zaangażowaniem wykonania. Choć grywa covery, to jego koncerty składają się w większości z własnych kompozycji. Ważnym elementem jego autorskiej muzyki są teksty, w których w nienachalnie żartobliwy sposób komentuje rzeczywistość. Jego piosenki to ody do mrocznych spraw toczących się w zaułkach wielkich miast albo w drodze, w środowisku ludzi odrzuconych, przeżywających swoje dramaty z dala od gładkich salonów.  

Niepowtarzalne brzmienie tria Franka Morey'a to w dużej mierze również zasługa oryginalnego składu, w którym uwagę (zarówno brzmieniowo, jak i wizualnie) przyciąga instrument perkusisty Scotta Pittmana: archaiczny, o brzmieniu zupełnie innym, niż współczesne zestawy perkusyjne. Wraz z dopełniającym całości kontrabasistą Mattem Murphym, muzycy swymi chórkami wspierają lidera również wokalnie, stwarzając niepowtarzalny klimat.  

W lipcu 2010 ukazała się najnowsza płyta zespołu, zatytułowana po prostu "Frank Morey and his Band". W odróżnieniu od swych poprzedniczek, zawiera w większości covery. Ale - jak w wywiadzie dla Kwartalnika Twój Blues powiedział Frank - to nie przypadek, a odpowiedź na wyraźnie życzenie publiczności: "[Po koncertach] ludzie często pytają mnie na jakiej płycie mogę znaleźć to, co zagraliście dziś wieczorem? Ten album jest moją odpowiedzią na takie pytania: chcemy nim oddać nastrój naszych koncertów. Zresztą, choć nagrywamy w studiu, zawsze wygląda to tak, jakbyśmy grali koncert - bo nagrywamy na 'setkę'. "

Frank Morey - gitara, harmonijka i śpiew  
Scott Pittman - perkusja i śpiew  
Matt Murphy - kontrabas i śpiew  

7.03 Gdynia, Blues Club
8.03 Strzelinko k. Słupska, Dolina Charlotty
9.03 Elbląg, Mjazzga
10.03 Olsztyn, Dobranocki Bluesowe
11.03 Warszawa, Centralny Dom Qultury
12.03 Zabrze, Zielony Ogród
13.03 Krosno, Regionalne Centrum Kultur Pogranicza
14.03 Przemyśl, Niedżwiadek
15.03 Kraków, Mile Stone
16.03 Rybnik, Rybnickie Centrum Kultury
17.03 Dobromierz, Ośrodek Kultury
19.03 Chorzów, Sztygarka
20.03 Ceske Budejovice, Highway 61
21.03 Grodków, OKiR
22.03 Sumperk, Echo Blues Alive
23.03 Bratislava, Muzeum Obchodu
24.03 Zduńska Wola, Centrala

Organizator: Agencja Koncertowo-Wydawnicza Delta www.delta.art.pl

Zdjęcie: Zosia Matysik