Ursynalia 2013 - pierwsze polskie zespoły

Newsy
Ursynalia 2013 - pierwsze polskie zespoły

TSA, Luxtorpeda oraz Jelonek to pierwsi polscy wykonawcy, którzy zagrają podczas Ursynaliów 2013.

Zespoły to dołączają do ogłoszonych wcześniej gwiazd zagranicznych, którymi są HIM, Five Finger Death Punch oraz Royal Republic.

Przypomnijmy, że przyszłoroczne Ursynalia odbędą się w dniach 31 maja - 2 czerwca, jak zwykle na terenie Kampusu SGGW w Warszawie. Informacje o karnetach oraz wszelkie szczegóły na www ursynalia.pl

TSA to prekursorzy heavy metalu w Polsce. Zespół powstał w 1979 roku w Opolu z inicjatywy gitarzysty Andrzeja Nowaka i basisty Tomasza "Whatfora" Zatwarnickiego. Zespół zadebiutował w 1981 roku singlem Mass Media/Wpadka, jednakże pierwszy album studyjny pod tytułem "TSA" ukazał się dopiero w 1983 roku. W początkowym okresie działalności TSA czerpał inspirację z dokonań muzycznych grup AC/DC i wczesnego Led Zeppelin, jednak stopniowo rozwijał własny styl oparty na wokalizach Marka Piekarczyka. Nagrania TSA, w latach '80 cieszyły się ogromną popularnością w Polsce sprzedając się w kilkusettysięcznych nakładach. W 2004 roku ukazał się pierwszy po reaktywacji zespołu album zatytułowany "Proceder", który uzyskał nominację do Fryderyka. Od powrotu na scenę w oryginalnym składzie TSA wystąpił na ponad 130 koncertach w kraju, a także w sąsiednich Czechach oraz za oceanem w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Luxtorpeda to z jednej strony solowy projekt Roberta "Litzy" Friedricha, z drugiej kapela czterech przyjaciół, grających ze sobą już wcześniej w różnych konfiguracjach. Skład uzupełnił poznański raper znany z Pięć Dwa Dębiec. Grupa zadebiutowała w maju 2011 roku albumem "Luxtorpeda". Longplay dotarł do piętnastego miejsca zestawienia OliS-u. Drugi krążek "Robaki", który ukazał się 9 maja 2012 roku z miejsca stał się jedną z najchętniej kupowanych płyt mijającego roku.

Jelonek to stały bywalec Ursynaliów, bez którego wielu nie wyobraża sobie kolejnych edycji festiwalu. Niekwestionowanym liderem zespołu jest Michał Jelonek. W swojej bogatej karierze nagrał 30 albumów współautorskich i ponad 50 albumów gościnnie (muzyka klasyczna, pop, r'n'b, folk, rock i metal). Wygrał wiele konkursów i festiwali m.in. Jarocin 93, Złoty Bączek Przystanek Woodstock WOŚP i inne. Kilkakrotnie wytypowany na jednego z najlepszych instrumentalistów polskich. Jelonek jako jeden z niewielu zespołów w Polsce potrafi wyprzedać swoje koncerty w największych klubach.


Ursynalia 2013 - Warsaw Student Festival
31 maja - 2 czerwca 2013

Kampus SGGW w Warszawie

Dostępne są już w sprzedaży trzydniowe karnety w promocyjnej cenie:
Normalny - 199,00 zł
Młodzieżowy - 119,00 zł
Pozostali Studenci - 99,00 zł
Studenci SGGW - 49,00 zł

www ursynalia.pl

Magazyn Gitarzysta jest patronem medialnym festiwalu.