John McLaughlin gwiazdą Festiwalu Gitara 2012

Newsy
John McLaughlin gwiazdą Festiwalu Gitara 2012

Już 3 listopada w ramach Festiwalu Gitara 2012 we wrocławskiej Hali Orbita wystapi legendarny John McLaughlin & The 4th Dimension.

Od ponad pięćdziesięciu lat John McLaughlin jest jednym z najlepszych gitarzystów na świecie. W tym roku obchodził swoje 70 urodziny i celebrując tą rocznicę przygotował nie lada gratkę dla swoich fanów - premierę nowej płyty połączoną z europejską trasą koncertową, w ramach której odwiedzi również Polskę. John McLaughlin & The 4th Dimension wystąpią 3 listopada we wrocławskiej Hali Orbita podczas 15. Wrocławskiego Festiwalu Gitarowego Gitara 2012.  

Już jako dwudziestolatek John McLaughlin wkroczył do panteonu gwiazd współczesnej muzyki i bez kompleksów grywał z Jimmim Hendrixem, Tonym Williamsem czy Milesem Davisem, z którym nagrał 4 płyty. W latach '70 razem z Mahavishnu Orchestra i zespołem Shakti rewolucjonizował muzykę jazzową wprowadzając do niej tradycyjne indyjskie brzmienie i stając się prekursorem tak zwanej muzyki świata. Kolejne dekady tylko ugruntowały jego silną pozycję wśród gigantów gitary i przyniosły współpracę między innymi z Carlosem Santaną, Paco de Lucíą i Larrym Coryellem.

Od kilku lat jego muzyczna działalność skupia się na grze z zespole The 4th Dimension, który współtworzy z Garym Husbandem (perkusja, klawisze), Etienne’em M’Bappé (bas) i Ranjitem Barotem (perkusja). Początkowo miał być to jednorazowy projekt stworzony w 2004 roku na potrzeby kilku koncertów na wyspie La Réunion. Jednak entuzjastyczne przyjęcie publiczności przekonało muzyków do kontynuowania współpracy, która w 2010 roku zaowocowała płytą "To The One". Krytycy ocenili ją jako najbardziej spójny album w dorobku McLaughlina, doceniając jednocześnie niespotykaną melodyjność zawartych na niej kompozycji. Szczególny jest również jej wymiar emocjonalny, gdyż z założenia miała być ona hołdem złożonym Johnowi Coltrane’owi i jego "A Love Supreme" - jednej z najgenialniejszych płyt w historii jazzu, będącej owocem duchowej przemiany artysty. John McLaughlin, idąc w ślady mistrza, postanowił swoją duchową podróż i przemianę opisać w muzyce zawartej na "To The One".

16 października ukazała się druga płyta The 4th Dimension zatytułowana "Now Here This", która według McLaughlina jest kulminacją jego dotychczasowej twórczości.

John McLaughlin & The 4th Dimension
03.11.2012 - Hala Orbita, ul. Wejherowska 34
godz. 19:00

Bilety: 60/90/125/160/190 PLN

www.gitara.wroclaw.pl

Magazyn Gitarzysta jest patronem medialnym festiwalu.