Konkurs o Złotą Gitarę Polskiej Akademii Gitary

Newsy
Konkurs o Złotą Gitarę Polskiej Akademii Gitary

29 listopada rozpocznie się pierwsza edycja niezwykle prestiżowego wydarzenia, jakim będzie "Konkurs o Złotą Gitarę" Polskiej Akademii Gitary i Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Jest on jednocześnie konsekwencją niezwykłej popularności oraz sukcesu Festiwalu, który odbył się w sierpniu br. już po raz piąty, obejmując swoim zasięgiem nie tylko Poznań, ale i całą Wielkopolskę. Wydarzenie, ze względu na nagrodę i skład jury, od razu stanie się najważniejszym konkursem gitary klasycznej w Polsce.

Celem Konkursu jest wyłonienie najciekawszych i najwybitniejszych osobowości gitarowych spośród młodych polskich gitarzystów klasycznych oraz pomoc w ich promocji i rozwoju kariery artystycznej. Do jury zostały zaproszone tak wybitne postaci jak: najlepsi polscy gitarzyści Marcin Dylla i Łukasz Kuropaczewski, dyrektor Programu Drugiego Polskiego Radia Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, dyrektor Orkiestry Kameralnej AUKSO Marek Moś, profesor wiolonczeli Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie Andrzej Bauer oraz dziennikarz muzyczny Rzeczpospolitej Jacek Marczyński.

Organizatorem Konkursu jest Bona Fide Stowarzyszenie Wielkopolan, które na ten cel otrzymało grant od Starosty Powiatu Poznańskiego. Głównym partnerem projektu jest Akademia Muzyczna in. Jana Ignacego Paderewskiego w Poznaniu, a także szereg samorządów oraz polskich i zagranicznych festiwali, które ufundowały nagrody dla najbardziej utalentowanych gitarzystów. Wartość nagrody głównej, przeznaczonej dla laureata Konkursu wynosi 10 tys. zł netto. Kwota ta jest dodatkowo powiększona o 10 tys. zł, stanowiące równowartość honorariów za koncerty. Ponadto zwycięzcy zostanie wręczona "Złota Gitara", statuetka, której fundatorem jest firma APART.

Zdobywca pierwszego miejsca otrzyma zatem największą w skali kraju nagrodę finansową oraz możliwość zaprezentowania swoich umiejętności podczas recitali gitarowych Festiwalu Polish Guitar Academy, a także innych przedsięwzięć muzycznych, odbywających się w Polsce i za granicą. Charakter i renoma organizowanego przez nas wydarzenia muzycznego przyciągnie i zmotywuje najwybitniejszych uczniów i absolwentów klas gitary szkół oraz akademii muzycznych do stanięcia w szranki Konkursu. Międzynarodowy charakter projektu zapewnia możliwość uczestnictwa w konkursie nie tylko polskim gitarzystom, ale wszystkim uczniom i studentom zagranicznym, uczącym się, lub studiującym w Polsce, którzy w dniu rozpoczęcia konkursu nie ukończyli 33 rok życia.

Uczestnicy, którzy zostaną wybrani do pierwszego etapu, wykonają jedyny utwór obowiązkowy, preludium z "Hommage a Chopin" Aleksandra Tansmana. W finale zaprezentuje się 6 muzyków.

Na wszystkie wydarzenia Konkursu, w tym także przesłuchania, wstęp jest wolny.

Do uczestnictwa w naszym przedsięwzięciu zapraszamy wszystkich miłośników gitary, dając im możliwość nagrodzenia uczestnika, poprzez ufundowanie "Nagrody Publiczności". Aktywność zgromadzonego audytorium zostanie nagrodzona poprzez rozlosowanie gitary klasycznej.

Finał Konkursu odbędzie się 1 grudnia, o godzinie 18.00 w Auli Nova, Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Szczegóły na www.akademiagitary.pl