50 edycja Warsaw Blues Night w listopadzie

Newsy
50 edycja Warsaw Blues Night w listopadzie

12 listopada w ramach jubileuszowej 50 edycji Warsaw Blues Night wystąpią Ian Siegal & The Mississippi Mudbloods oraz Lester Kidson Power Trio.

Jak przystało na jubileusz, organizatorzy Warsaw Blues Night przygotowali wyjątkowy prezent dla publiczności. Gwiazdami 50 edycji tej imprezy będą artyści z absolutnego światowego bluesowego topu - Ian Siegal & The Mississippi Mudbloods, czyli artysta nr 1 brytyjskiego bluesa oraz supergrupa, której podstawę stanowią bracia Luther i Cody Dickinson z North Mississippi Allstars. Będzie to ich pierwsza wizyta w Polsce.

Ian Siegal to gitarzysta i wokalista skutecznie wymykający się próbom zaszufladkowania. Jego muzyka, w zdecydowanej większości autorska, to rootsowa mieszanka muzyki amerykańskiej, w której zdecydowanie przeważa chropowata odmiana bluesa z południa USA. Magazyn Blues Revue określił go tak: "Wyobraźcie sobie hybrydę Howlin' Wolfa i Toma Waitsa, a otrzymacie Iana Siegala". To duże uproszczenie, ale sporo mówi zwłaszcza o wokalnych możliwościach Siegala. Od lat '90 jego kariera z powodzeniem toczyła się na Wyspach Brytyjskich, gdzie wydał 5 płyt, zdobywając coraz większą popularność za Wielką Wodą. Rewelacyjnie przyjęte zostały albumy: Swagger oraz A Bigger Plate of Meat & Potatoes.

Przełomowy okazał się rok 2010, kiedy to Siegal na fali rosnącej popularności w USA zdecydował się na podbój ojczyzny bluesa. Pomysł nagrania płyty w bluesowym epicentrum, czyli w stanie Mississippi, z czołowymi muzykami hill country bluesa okazał się strzałem w dziesiątkę. Wydana w roku 2011 płyta Skinny z miejsca podbiła bluesowe listy przebojów w USA, zebrała rewelacyjne recenzje na całym świecie, czego efektem była nominacja do Blues Music Awards. W nagraniu tego materiału uczestniczyli m.in.: Garry Burnside, Duwayne Burnside, Robert Kimbrough, Alvin Youngblood Hart oraz Cody i Luther Dickinson. Zwłaszcza dwaj ostatni odcisnęli silne piętno na brzmieniu albumu.

Cody i Luther Dickinson to muzycy tworzący North Mississippi Allstars - jeden z najbardziej popularnych jam bandów, kultywujący tradycje hill country bluesa, czyli nurtu, którego znakami firmowymi są R.L. Burnside i Junior Kimbrough. Jest to zespół, którego fanom bluesa szeroko przedstawiać nie trzeba, wystarczy wspomnieć o nominacjach do Grammy Awards i zdobytych statuetkach Blues Music Awards.  Idąc za ciosem, Siegal wraz z braćmi Dickinson oraz Alvinem Youngblood Hurtem zawiązali formację Ian Siegal & The Mississippi Mudbloods i w tym składzie kontynuowali rewelacyjną passę, zdobywając serca fanów bluesa na licznych festiwalach w Stanach i w Europie.

W październiku 2012 ukaże się kolejny album tych muzyków pt. Candy Store Kid, a koncert w Warszawie będzie elementem trasy promocyjnej.

Nie będzie jedyna atrakcja wieczoru. Na scenie Hybryd pojawi się również Lester Kidson, który 9 lat temu zapoczątkował swoim koncertem cykl Warsaw Blues Night. Od tego czasu odbyło się już 49 koncertów cyklu, przez sceny przewinęło się blisko 100 artystów z całego świata, a Lester Kidson zatoczył koło i znowu zagra z okazji jubileuszu.

Lester Kidson to obywatel Kanady polskiego pochodzenia. W latach '70 i '80 uczył się od tamtejszych gwiazd, jak gra się bluesa, by był naprawdę bluesowy. W tym okresie nagrywając i koncertując z wieloma znanymi muzykami (Johnny Vee, Robert Scott and Robby Laws), dał się poznać jako muzyk z własnym oryginalnym i energetycznym stylem. W jego muzyce można usłyszeć wpływy Alberta Collinsa, Jimiego Hendrixa i Steviego Ray Vaughana. Po powrocie do Polski kontynuuje karierę z własnym zespołem, występując na największych festiwalach w kraju, a także w Europie.

Ten jeden z najlepszych gitarzystów w Polsce na najbliższej edycji Warsaw Blues Night wystąpi z formacją Lester Kidson Power Trio, w której oprócz lidera zagrają: Adam Gordon (bas) i Nazim Alijew (perkusja).


12 listopada 2012
50 Warsaw Blues Night

wystąpią: Ian Siegal & The Mississippi Mudbloods (USA), Lester Kidson Power Trio (PL)

godz. 19.00

więcej informacji: www.blues.waw.pl

Magazyn Gitarzysta jest patronem medialnym koncertu.