Kapela ze Wsi Warszawa i Mercedes Peón we Wrocławiu

Newsy
Kapela ze Wsi Warszawa i Mercedes Peón we Wrocławiu

12 listopada we wrocławskiej Synagodze Pod Białym Bocianem na jednej scenie wystąpi Kapela ze Wsi Warszawa wraz charyzmatyczną wokalistką z Hiszpanii - Mercedes Peón.

Urodzona w 1967 roku Mercedes Peón, w wieku 13 lat usłyszała śpiew kobiet z Costa Da Morte. Gra na tamburynie i śpiew ribeirany stały się dla niej impulsem do gromadzenia pieśni, tańców, opowieści i doświadczeń współczesnych mieszkańców wiosek. Tę wiedzę przekazała w postaci wykładów w szkołach miejskich, w telewizji galicyjskiej, a także na uniwersytetach w Sorbonie, Porto czy Walii.

Artystka po ponad 25 latach zgłębiania tradycji, w 2000 r. nagrała swój pierwszy album, Isué. Na jej kolejnych płytach: Arjú z 2004 r. i Sihá (2007 r.), znalazły się klimatyczne kompozycje elektroakustyczne, które stały się jej znakiem rozpoznawczym. Pod koniec 2010 roku ukazał się czwarty album Peón, SOS, z muzyką awangardową, oceniony przez krytykę jako dojrzały, świeży, zaskakujący i twórczy. Pomysłowa i do głębi konceptualna płyta ukazuje ewolucję artystyczną Peón znajdującej się u szczytu kariery muzycznej. Album stworzony, zagrany, wyprodukowany i zmiksowany przez nią samą, to ćwiczenie z mikrokompozycji, gdzie ostateczny rezultat jest większy niż jego składowe oraz najbardziej awangardowe i współczesne z dotychczasowych nagrań.

Kapela ze Wsi Warszawa powstała w 1997 r. W marcu 1998 r., podczas Radiowego Konkursu Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja", Kapela została laureatem II nagrody oraz Nagrody Publiczności. W tym samym roku ukazała się debiutancka płyta grupy pt. Hop SaSa. Od 2000 r. grupa rozpoczęła częste koncerty w Europie Zachodniej, spotykając się ze znacznym zainteresowaniem mediów i publiczności.

W kolejnych latach ukazują się następne krążki: Wiosna Ludu / People's Spring (2002) oraz Wykorzenienie / Uprooting (2004), nagrodzone Fryderykiem w kategorii "Album roku etno/folk". Rok 2008 przyniósł dwa nowe wydawnictwa. Pierwszą było Wymixowanie, na którym utwory wykonywane przez Kapelę ze Wsi Warszawa zostały zremiksowane przez takich wykonawców, jak Transglobal Underground, Zion Train, Love Grocer, Dj ClicK, Recycler czy Vibronics. Drugim - Infinity - płyta, przygotowana wg koncepcji duetu Maja Kleszcz i Wojtek Krzak, zawierająca inspirowany tradycją materiał autorski, także w warstwie tekstowej zawierający odniesienia do współczesności. Również te płyty uhonorowano Fryderykiem.

W marcu 2012 r. ukazał się szósty album Kapeli ze Wsi Warszawa zatytułowany NORD.

12.11.2012
Synagoga Pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7

godz. 20.00

bilety:
100 zł - I miejsca,
80 zł - II miejsca,
60 zł - III miejsca,
40 zł - wejściówki (studenci i uczniowie)

rezerwacje: bilety@o2.pl