Peter Brötzmann & Defibrillator, Knuckelduster i Dyse na Avant Art 2012

Newsy
Peter Brötzmann & Defibrillator, Knuckelduster i Dyse na Avant Art 2012

W dniach 2-7 października we Wrocławiu pod hasłem "Niemcy" odbędzie się 5 Avant Art Festival, w trakcie którego usłyszymy m.in. wspólny występ wielkiej gwiazdy free jazzu - Petera Brötzmanna z Defibrillator, transatlantycką kolaborację Knuckelduster oraz prostolinijny rock'n'roll w wykonaniu Dyse.

Jednym z najciekawszych koncertów podczas festiwalu AVANT ART będzie wspólny występ Defibrillator i Petera Brotzmanna. Defibrillator to niezwykle energetyczna formacja, której brzmienie silnie zakotwiczone jest w estetykach grindcore i noise.  Muzyczne trio tworzą grający na elektronicznej trąbce Sebastian Smolyn i posługujący się elektroniką jego  brat - Artur oraz perkusista jazzowy Oliver Steidle. Ich twórczość zainspirowana jest przez free jazz, nu jazz, noise czy hardcore w wielu różnych postaciach. We Wrocławiu wystąpią z Peterem Brötzmannem (2.10), jednym z najważniejszych przedstawicieli światowego free jazzu i muzyki improwizowanej. Młodość i energia w zestawieniu z wieloletnim doświadczeniem na gruncie eksperymentalnych dźwięków - tego właśnie można spodziewać się po nowym projekcie braci Smolyn.

Knuckleduster to z kolei transatlantycka kolaboracja niemieckiego artysty dźwiękowego Roberta Lippoka i rezydującego w Kanadzie indyjskiego multimedialnego twórcy Debashisa Sinhy. Lippok, jedna z najważniejszych postaci berlińskiej sceny elektronicznej i założyciel słynnej formacji To Rococo Rot, znany jako odnowiciel stylistyki post-rocka poprzez włączenie do niego sztuki konceptualnej, instalacji i improwizacji. Sinha, znawca rytmicznych systemów z różnych kultur, w swojej twórczości łączy czysto etniczne dźwięki i tradycyjne techniki z elementami zachodniej improwizacji i elektroniki. Akustyczne instrumenty i wysoko zaawansowana technologia, ludzki głos i syntetyczne brzmienia, szamanizm i nauka - to wszystko można odnaleźć w kompozycjach i improwizacjach tego oryginalnego duetu.

Formacja Dyse to duet złożony z gitarzysty i wokalisty Andre Dietricha i perkusisty Jari Rebeleina. Ich muzyka to prostolinijny rock'n'roll naładowany młodzieńczym gniewem, entuzjazmem i energią, dopełniony sporą dozą awangardowości. Ich twórczość zakorzeniona jest głęboko w latach 90-tych XX wieku, a jej ojcami chrzestnymi można nazwać takie zespoły jak Sonic Youth, Fugazi czy Refused. Tu brzęczące gitarowe riffy wspierane przez prostą rytmikę perkusji i wokal, który w jednej chwili potrafi przejść od szeptu do dzikiego krzyku, to nowa wersja metalu, który jednak potrafi wyjść poza swoje ramy gatunkowe i odważnie wkroczyć na terytoria jazzu i funku. Knuckelduster i Dysse zagrają 3 października we Wrocławiu.

W ramach AVANT ART 2012 wystąpią też m.in. DAF, Bonaparte i Moritz Von Oswald Trio. Po raz pierwszy na festiwalu odbędą się showcase’y dwóch wytwórni: Raster-Noton (m.in. Kangding Ray) oraz Project: Mooncircle. We współpracy z Helios Nowe Horyzonty ruszy także pierwsza edycja cyklu AVANT ART FILM, w trakcie którego zobaczymy niemieckie filmy o muzyce. AVANT ART 2012 to także performance’y, koprodukcje, spotkania z literaturą, warsztaty i debaty oraz  prezentacje festiwalu za granicą: w Kolonii i Berlinie.

Więcej informacji o festiwalu na www.avantart.pl oraz www.facebook.com/AvanArtFestival