G-3 plus 2008

Newsy
24 października w poznańskim klubie Blue Note odbędzie się trzecia edycja projektu G-3 plus.
"24 października w poznańskim klubie Blue Note odbędzie się trzecia edycja projektu G-3 plus."


G3plus
Pilsner Urquell
2008
Giganci Gitary

Scott Henderson z zespołem Scotta Kinseya
Zbigniew Krebs Krebs group
Leszek Laskowski Steel Connection Trio
plus
Tomasz Andrzejewski


Po pozytywnych doświadczeniach z dwóch edycji projektu G-3 plus 2006 i 2007 cykliczna impreza doczeka się kontynuacji. W tym roku zainteresowanie i chęć udziału w koncercie obok wymienionych polskich wirtuozów gitary wyraził gitarzysta Scott Henderson - światowa gwiazda jazzu.

Każdy z muzyków zagra z sekcją rytmiczną swój 30 do 40 minutowy blok. Zwieńczeniem imprezy będzie wspólne wykonanie kilku utworów (znane standardy) - 30–40 minut. Czyli cały koncert zamknie się w czasie 3,5 do 4 godz. Poprzednie edycje G-3 plus poprowadził znany prezenter Radia Merkury Ryszard Gloger i tak tez będzie w tym roku.

Scott Henderson – jazz
Urodzony w 1954 roku Scott Henderson dorastał w erze Blues-Rocka. Jako gitarzysta swoją przygodę muzyczną rozpoczynał w Klubach Południowej Florydy. Na początku grał covery takich zespołów jak Led Zeppelin czy Deep Purple. Mimo wielkiego zainteresowania Bluesem i Rockiem naszego bohatera ciągnęło do Jazzu, który później stanie się jednym ze sposobów na życie Hendersona. W 1984 roku Henderson formuje zespół Tribal Tech wraz z basistą Garym Willsem. Lata 90-te to szereg sukcesów dla naszego bohatera. W 1991 roku został on bowiem uznany przez czasopismo Guitar World najlepszym gitarzystą jazzowym roku. Rok później decyzja czytelników GW była podobna. W 1994 płyta "Dog Party" Scotta Hendersona zostaje uznana przez Guitar World za najlepszy album roku. W 2000 roku Tribal Tech wydaje "Rocket Science" po czym udaje się na tournee. Jeszcze w tym samym roku trio Scott Henderson, Steve Smith i Victor Wooten wydaje płytę "Vital Tech Tone". Jakiś czas później wytwórnia Columbia wydaje lekcje Scotta na video: "Jazz Fusion Improvisation" oraz "Melodic Phrasing". Powstaje także książka zawierająca zbiór najciekawszych kompozycji Scotta Hendersona. Będzie to wyjątkowa okazja posłuchania Scotta Hendersona w towarzystwie gigantów światowego jazzu.

Zbigniew Krebs - rock
Pierwsze kroki na scenie stawiał w Kędzierzynie-Koźlu gdzie poznał Marka Raduli. Z zespołem SAAB99 zadebiutował na koncercie w Opolu. W roku 1992 zaczął współpracę z zespołem Wanda i Banda, a od roku 1993 do chwili obecnej jest filarem zespołu Maryli Rodowicz. Aranżował i nagrywał partie gitar dla - Moniki Brodki, Seventeen, Chrisa de Burgha, Czesława Niemena, Ryszarda Rynkowskiego, Janusza Stokłosy. Komponuje muzykę do programów telewizyjnych TVP (Akademia Absurdu, Duże Dzieci, Mój Pierwszy Raz, Serce masz tylko jedno, Dajmy im szkołę), a także jest aranżerem i producentem muzyki do spektakli i filmów – Metro, Romeo i Julia, Panna Nikt, Szamanka, Ekstradycja. W Poznaniu będzie okazja posłuchać nigdzie jeszcze nie publikowanych kompozycji Zbyszka Krebsa.

Leszek Laskowski – country
Jeden z niewielu muzyków w naszym kraju specjalizujących się w grze na popularnym w USA instrumencie pedal steel guitar. Najczęściej gitarę tę można spotkać w zespołach grających country i folk. Jest wielokrotnym laureatem plebiscytu na najlepszego instrumentalistę muzyki country w Polsce. Występuje w zespołach Colorado, Lonstar Band, The Medley. Wraz z George'em Hamiltonem zagrał obok największych gwiazd amerykańskiej sceny country w Grand Ole Opry w Nashville. Jest wziętym muzykiem sesyjnym i można go usłyszeć na płytach: Maryli Rodowicz, Krzysztofa Krawczyka, Johna Portera & Anity Lipnickiej, Sławkaa Wierzcholskiego, Krystyny Prońko, Witka Paszta (VOX), Reni Jusis, Anny Marii Jopek oraz Orkiestry Zbigniewa Górnego.