Robben Ford na jedynym koncercie w Polsce

Koncerty
2019-05-31
Robben Ford na jedynym koncercie w Polsce

Już 8 czerwca na scenę festiwalu Blues na Świecie wyjdzie prawdziwa legenda światowego bluesa, jeden z najwybitniejszych gitarzystów w historii - Robben Ford.

To artysta, którego gitarowe solówki do dziś są "biblią" dla milionów gitarzystek i gitarzystów. Galeria nazwisk mistrzów, z którymi tworzył, wręcz onieśmiela: Miles Davis, Bob Dylan, John Scofield, George Harrison, Marcus Miller, a nawet hard-rockowy Kiss. Magazyn “Musician” umieścił Forda w zestawieniu 100 najlepszych gitarzystów w historii muzyki. Obecny na scenie od czterech dekad artysta, zaliczany jest do najwybitniejszych postaci światowego bluesa oraz gigantów gitary. Styl, w którym się porusza to niezwykła mieszanka bluesa, jazzu i rocka.

Jego pierwszym instrumentem nie była jednak gitara. Mając dziesięć lat zafascynował się grą na saksofonie. Trzy lata później usłyszał jednak gitarzystę bluesowego Mike'a Bloomfielda i od tego czasu jego największą miłością pozostaje gitara. W 1969 roku, w wieku 18 lat, Robben gdzie stworzył swój pierwszy zespół - Charles Ford Band (nazwany tak na cześć jego ojca, który był również gitarzystą). Grupa błyskawicznie znalazła uznanie.

Solowym debiutem Robbena Forda był album "Schizophonic" wydany w 1976 roku. Tytuł, jaki Ford nadał albumowi, był żartem ze “schizofrenicznego” grania. Utwory na tej płycie wykonywał bowiem grając na dwóch instrumentach - saksofonie i gitarze. Trzy lata później powstała płyta “The Inside Story” z udziałem zespołu, który przyjął nazwę Yellowjackets i przez wiele lat był oficjalnym "bandem" Robbena.

W 1982, Ford został zaproszony przez sławny, metalowy zespół Kiss, do nagrywania albumu “Creatures of the Night”. Zagrał tam partie gitary prowadzącej w utworach "Rock And Roll Hell" i "I Still Love You". W 1986 roku wraz z Milesem Davis’em nagrał “The Complete Miles Davis at Montreux”. W 1988 roku przyszedł kolejny "kamień milowy" - Ford nagrał utwór “Talk to Your Daughter”, który uważany do dziś za bluesowo-jazzowy klasyk.

W ostatniej dekadzie XX wieku Robben pracował nad nagraniami dla Boba Dylana, Bonnie Raitt i Rickie Lee Jonesa, po czym założył Robben Ford & the Blue Line, którego tytułowy album z 1992 roku był nominowany do nagrody Grammy. Była to piąta nominacja Forda do tej najważniejszej na świecie nagrody muzycznej.

8 czerwca Robben Ford wystąpi w Świeciu na Blues na Świecie Festival.

Line-up Blues na Świecie 2019 “wbija w ziemię” fanów bluesa, funku i jazzu. Oprócz Robbena Forda, usłyszymy zdobywcę Grammy Jona Cleary’ego (zagra z grupą The Absolute Monster Gentlemen), zobaczymy mistrza chicagowskiego bluesa i funku Carlosa Johnsona, dwukrotnie nominowanego do Grammy laureata polskiego Fryderyka (zagra z amerykańsko-polskim składem Hoodoo Band & Brass Company). Będzie też znany z Wishbone Ash i Leningrad Cowboys fiński gitarzysta Ben Granfelt oraz Bonita & The Blues Shacks. Pełny program na stronie internetowej i Facebooku festiwalu.

Blues na Świecie Festival odbędzie się w dniach 7-8 czerwca 2019 roku w Świeciu (kujawsko-pomorskie). Organizatorem festiwalu jest Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu nad Wisłą.

Bilety i karnety do nabycia w serwisie eBilet.

Więcej informacji na http://bluesnaswiecie.com i Facebooku.

Koncerty

Blues na Świecie Festival 2019 - Świecie