Efterklang wraca do Polski

Koncerty
2019-05-27
Efterklang wraca do Polski

Duński zespół Efterklang, wraca na koncertowy szlak. Po prawie 6 latach nieobecności, wystąpi w Polsce na dwóch koncertach - 8 października w Warszawie dzień później w Krakowie.

Efterklang od prawie dwóch dekad, zachwyca swoimi pop-artowymi melodiami, nieustannie testując nowe możliwości brzmieniowe. Nie zadowalają się starymi patentami, dlatego z każdym albumem eksplorują nowe kierunki, instrumenty i zaskakujące połączenia. Końcowym efektem zawsze są świetne piosenki, wyróżniające się oryginalnym brzmieniem i rozbudowanymi aranżacjami. Ich nagrania przywołują dokonania Mogwai, Sigur Ros, Talk Talk, The National czy Radiohead.

Minęło ponad 15 lat od kiedy muzycy nagrali debiutancki "Tripper" (2004) i podpisali kontrakt z brytyjską oficyną Leaf Label. Muzyka, którą pokazali się szerszej publiczności, to kunszt łączenia tradycyjnych instrumentarium z elektronicznymi dźwiękami. Jeszcze ambitniejszy okazał się kolejny krążek, "Parades" z gościnnym udziałem trzydziestu muzyków. Po osiemnastu miesiącach żmudnej pracy w studio, zespół wyruszył w trasę w znacznie powiększonym składzie i do końca 2008 zagrał ponad 130 koncertów na całym świecie (w tym w Polsce). Kolejny świetny album Duńczycy wydali w słynnej wytwórni 4AD. Na "Magic Chairs" muzycy odeszli od klasyki dominującej w początkach ich twórczości. Poszli w kierunku prostych utworów, za to pełnych pomysłów i niekonwencjonalnych popowych brzmień. 4 lata temu grupa wydała zaskakujący album "Piramida". Trio stworzyło album oparty na dźwiękach z arktycznej wyprawy, gdzie hałasy zostały użyte w roli instrumentów. Na ich podstawie zostały skonstruowane rytmy i melodie, wzbogacone bardziej tradycyjnym instrumentarium, w wykonaniu m.in. skrzypka Petera Brodericka, perkusisty Earla Harvina, pianisty Nilsa Frahma, Andromeda Mega Express Orchestra (instrumenty dęte) oraz siedemdziesięcioosobowego żeńskiego chóru.

Efterklang tworzą nietuzinkowi muzycy, którzy jak dotąd rozwijali się na kilku polach - produkowali filmy, współtworzyli festiwale, a nawet własną stację radiową. Przede wszystkim to zespół, który występował na całym świecie, mając na swoim koncie, także występ w kultowej Opera House w Sydney. W 2014 roku zagrali spektakularny koncert pod nazwą The Last Concert, który sugerował, że jest to ich pożegnanie. Tak naprawdę, był to początek okresu refleksji i kolejnych eksperymentów, podczas którego narodził się dodatkowy projekt Liima (z Tatu Rönkkö) i zaowocował dwoma wydawnictwami. 2019 rok to powrót starej formuły Efterklang.

Zespół wystąpi 8 października w Klubie Niebo w Warszawie i 9 października w ZetPeTe w Krakowie.

Bilety: eBilet | GoOut | Going. | empikbilety

8 października 2019
Warszawa / Niebo

Wydarzenie na Facebooku

9 października 2019
Kraków/ ZetPeTe

Wydarzenie na Facebooku

Organizator: Charm Music Polska 
https://www.facebook.com/pg/Charm.Music.Polska/
www: pl.charm-music.eu

Zdjęcie: Kenneth Nguyen

 

Koncerty

Efterklang - Warszawa

Efterklang - Kraków