Fińska mumia i Slade na Gitarowym Rekordzie Guinnessa we Wrocławiu

Koncerty
2019-01-30
Fińska mumia i Slade na Gitarowym Rekordzie Guinnessa we Wrocławiu

Takiego gościa w swojej 16-letniej historii Gitarowy Rekord Guinnessa jeszcze nie miał. 1 maja we Wrocławiu wystąpi mumia rodem z filmowych horrorów, w dodatku grająca na gitarze.

Za tą nietypową kreacją stoi Jussi Sydänmaa aka Amen, gitarzysta fińskiej formacji Lordi, który wraz z legendarnym brytyjskim zespołem Slade pomoże pobić zeszłoroczny rekord ustanowiony przez 7411 fanów gitary. “Hey Joe”, wielki przebój Jimiego Hendrixa, zabrzmi w tym roku po raz kolejny.

Oh, Lordi

Ten hardrockowy zespół z Finlandii ma ciekawą historię usłaną barwnymi zbiegami okoliczności. Zawiązał się w 1996 r. podczas koncertu KISS. Członkowie formacji od początku założyli, że występować będą publicznie tylko w specjalnie zaprojektowanych przez lidera strojach, inspirowanych filmami grozy. Do dziś nie pojawiają się publicznie bez oryginalnego przebrania. Lordi już od pierwszego singla pt. „Would You Love A Monsterman?” zyskał dużą popularność w Finlandii, jednak zwrot w karierze zespołu przyniósł mu występ na 51. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2006 r., który zakończył się niespodziewanym zwycięstwem. Utwór „Hard Rock Hallelujah” jako jedyny w historii konkursu otrzymał 292 punktów. Gitarzysta Lordi, którego zobaczymy w mieście stu mostów, na co dzień jest inżynierem IT. Na scenie zamienia się zaś w Amena, egipskiego faraona, który, zgodnie z legendą, po czterech tysiącach lat powstał z grobu, dołączając do Mr Lordiego. 1 maja na wrocławskim Rynku zobaczymy więc mumię z gitarą w spektakularnym show.

Legendarny Slade na początek 3-Majówki

Slade, czyli prawdziwi królowie glam rocka, nie schodzą ze sceny od ponad pół wieku i mimo kilku zmian w składzie nigdy nie zawiesili działalności. Zaczynali grać jako The 'N Betweens inspirując się bluesem, rhytm’n’bluesem i brzmieniami Tamla Motown, następnie nagrywali pod szyldem Ambrose Slade, a wreszcie, już bardziej rockowo, jako Slade. Jednak dopiero singlem “Get Down and Get with It” wdarli się na pierwsze miejsce brytyjskiej listy przebojów, by na ponad dekadę zdominować tamtejszą scenę muzyczną. Długie włosy, ekstrawaganckie ubrania i buty na koturnach to wyznaczniki stylu Slade. Razem z Davidem Bowiem, formacjami T.Rex i Queen oraz Gary’m Glitterem zespół stanął na czele glamrockowej rewolucji lat '70. Ich single siedemnaście razy trafiały do ścisłej dwudziestki brytyjskich rankingów sprzedaży, a sześć z nich wspięło się na pierwsze miejsce. Takie hity jak „Take Me Bak 'Ome”, „Run Runaway”, „Mama Weer All Crazy Now”, „Gudbye T' Jane” sprzedawały się w setkach tysięcy egzemplarzy, a „Merry Xmas Everybody” z 1973 roku rozszedł się w ponad milionowym nakładzie. Zespół nieustannie koncertował na całym świecie i wydawał dobrze przyjmowane albumy. W świetnej formie przetrwał aż do dziś, mimo zmieniających się mód na gatunki muzyczne i kilku poważnych kryzysów.

Brytyjczycy nadal regularnie koncertują, a ich wrocławski występ będzie kolejnym dowodem na to, że rockowe gitarowe granie nigdy się nie zestarzeje. Koncert odbędzie się 1 maja na terenach Pergoli w kompleksie Hali Stulecia i rozpocznie największy wrocławski festiwal, 3-Majówka 2019, który co roku gromadzi gwiazdy z Polski i zagranicy. Kult, Ørganek, Nocny Kochanek, Pidżama Porno, IRA, Happysad, Łąki Łan, Decapitated, Krzysztof Zalewski, Ania Dąbrowska, Mela Koteluk oraz The Dumplings otwierają długą listę wykonawców, którzy wystąpią od 1 do 3 maja we Wrocławiu.

Czas stroić gitary! Lub ukulele

Slade i Amen z zespołu Lordi rozpoczynają cykl ogłoszeń artystów, którzy pomogą pobić Gitarowy Rekord Guinnessa 2019 na wrocławskim Rynku. Największe wydarzenie gitarowe w Europie w zeszłym roku zgromadziło 7411 fanów gitar, co pozwoliło poprawić rekord z 2016 roku. Warto już teraz zaplanować majówkę w stolicy Dolnego Śląska i poczuć niepowtarzalny klimat gitarowego święta imienia Jimiego Hendrixa. Wystarczy nauczyć się pięciu podstawowych akordów (C G D A E) i zgłosić się 1 maja na wrocławskim Rynku z dowolną gitarą lub innym instrumentem strunowym jak ukulele, mandolina, banjo czy bałałajka. Dużo gitarowej muzyki, znani artyści i specjalne zniżki dla uczestników zabawy - tak zapowiada się coroczna najlepsza majówka w kraju.

Udział w Gitarowym Rekordzie Guinnessa jest bezpłatny. Obowiązuje rejestracja w dniu 1 maja.

Bilety jednodniowe na koncert, w którym wystąpi Slade oraz karnety na 3-Majówkę 2019 już w sprzedaży. Dla uczestników Thanks Jimi Festival obowiązuje specjalna zniżka na koncerty 3-Majówki.

1.05.19
Pergola, ul Wystawowa 1, Wrocław
start godz. 17.00 

3-Majówka 2019 – Dzień I

bilety 1.05: 75 zł - do 15.02.19
karnety 1-3.05: 135 zł - do 15.02.19
karnety 1-2.05: 105 zł - do 15.02.19
karnety 2-3.05: 105 zł - do 15.02.19

Bilety dostępne w sieci salonów Empik i MediaMarkt w całej Polsce oraz w serwisach: www.wrockfest.pl/bilety-online/, www.biletin.pl, www.eventim.pl, www.ebilet.pl, www.kupbilecik.pl, www.empikbilety.pl

Więcej informacji:
Gitarowy Rekord Guinnessa/Thanks Jimi Festival: www.heyjoe.pl, fb.com/GitarowyRekord
3-Majówka: www.3-majowka.pl, fb.com/3majowkawewroclawiu

Koncerty