VICTORY V30 The Jack MKII

Rodzaj sprzętu: Wzmacniacz

Pozostałe testy marki VICTORY
Testy
2021-03-30
VICTORY - V30 The Jack MKII

Brytyjska marka Victory posiada szeroką ofertę klasowych wzmacniaczy lampowych, wśród których czołową rolę pełnią kompaktowe, lekkie heady typu‘lunchbox’. Firma sukcesywnie rozszerza katalog lampowych produktów, obejmujących już kilkanaście różnych modeli, z których kilka ma również swoje odpowiedniki w oryginalnych, podłogowych lampowych preampach.

Obecny w teście head Victory V30 The Jack MKII to najnowsza propozycja marki, będąca w zasadzie odświeżoną wersją modelu V30 The Countess MKII, czyli wzmacniacza opracowanego wspólnie z wirtuozem gitary, Guthrie Govanem. Head otrzymaliśmy dzięki łódzkiemu sklepowi Guitar Center, w którego ofercie dostępny jest szeroki wybór wzmacniaczy i kolumn, jak również wspomnianych preampów podłogowych Victory Amps. Produkty marki Victory objęte są 5-letnią gwarancją.

BUDOWA

V30 The Jack MKII oryginalnie zaprojektowany przy udziale Guthriego Govana jako V30 The Countess szybko stał się jednym z najpopularniejszych modeli Victory Amps. Wersja MKII została poszerzona o kilka bardzo praktycznych rozwiązań, obecnych też oczywiście w prezentowanej, nowej odsłonie V30 The Jack MKII.

Umieszczony w czarnej, metalowej perforowanej obudowie head przy zaledwie 8,2 kg wagi oferuje 40W mocy generowanej z pary lamp 6L6, jednak mamy tu też możliwość wykorzystania lamp EL34 – po odkręceniu górnej części obudowy wystarczy zmienić położenie przełącznika na odpowiedni rodzaj 6L6/EL34. Dla precyzyjnego wysterowania końcówki z tyłu wyprowadzono też punkty regulacyjne Biasu lamp.

Punkty kontrolne Biasu pozwalają na precyzyjne wysterowanie lamp mocy.

Na panelu przednim po prawej stronie obok lampki sygnalizującej włączenie standardowo mamy trzypozycyjny włącznik HIGH/PREHEAT/LOW - środkowa pozycja to klasyczny tryb Standby, górna to pełna moc 42 W uzyskiwana z 2 lamp 6L6 na kanale czystym, dolna zapewnia pracę w obniżonej mocy 7 W (dla kanału overdrive jest to odpowiednio 37/6 W). Head wykorzystuje w preampie 4 lampy 12AX7 i oferuje dwa kanały Clean i Overdrive ze wspólną korekcją BASS, MIDDLE, TREBLE, oddzielną regulacją gainu CLEAN GAIN i OVERDRIVE GAIN oraz głośności kanałów CLEAN MASTER i OVERDRIVE MASTER.

Opcja PULL CRUNCH poszerza możliwości headu w obszarze mid-gain.

Dodatkowy obwód gainu Crunch, aktywowany po wyciągnięciu gałki CLEAN GAIN (Pull Crunch) jest jakby trzecim, mid-gainowym kanałem, na pokładzie dostępny jest też znany z wcześniejszej wersji tryb Nomod – odnoszący się do barwy bez modyfikacji - dzięki niemu brzmienie jest nieco jaśniejsze, bardziej klarowne, ma też nieco inny charakter. Obie opcje: Crunch i Nomod mogą być aktywowane z poziomu stopy – w zestawie otrzymujemy dwa lekkie footswitche z diodami LED: 2-przyciskowy do zmiany kanałów i aktywacji barwy Crunch, oraz 1-przyciskowy Nomod, dzięki czemu pod nogą mamy aż 4 odmiany lampowej barwy.

Do dyspozycji mamy wspólną dla kanałów, skuteczną 3-zakresową korekcję.

Całość dopełnia szeregowa pętla efektów z gniazdami SEND i RETURN , 3 wyjścia głośnikowe 16 i 2 x 8 Ohm, wejścia przełączników nożnych (z przyciskiem do ręcznej aktywacji każdej funkcji). Victory V30 The Jack MKII dostarczany jest w solidnym, wzmacnianym i zapinanym na suwak pokrowcu mieszczącym oba footswitche oraz kabel zasilający. Dołączony pasek na ramię umożliwia wygodne przenoszenie kompaktowego i lekkiego headu.

Head dostarczany jest z zamontowanymi fabrycznie lampami 6L6.

W PRAKTYCE

Victory V30 The Jack MKII podobnie jak poprzedni model prezentuje się nowocześnie wizualnie, wzbudzając zaufanie metalową, zgrabną obudową. Waga w okolicach 8 kg przy 42 W mocy to więcej niż dobrze, a dołączona torba mieszcząca też 2 footswitche pozwala na bardzo wygodne przenoszenie całości. Na pokładzie mamy lampy 6L6, które zapewniają krystaliczne brzmienie czystego kanału z wysokim headroomem - w tej konfiguracji jest to doskonała platforma do stosowania kostek efektowych na wejściu, a pętla efektów zapewnia ciepłe, transparentne brzmienie przy wpiętych efektach pogłosowych czy typu delay. Brzmienie cechuje zwarty, dynamiczny i czysty dół, plastyczny środek i klarowna góra, kojarząca się z barwą Fendera.

Dostarczane w zestawie dwa footswitche pozwalają na zmianą z poziomu stopy kanałów, oraz aktywację obu trybów Crunch i Nomod.

Podkręcenie gałki gainu wprowadza ładne przełamanie, jadnak możliwości w dziedzinie mid-gainu pokazuje opcja Crunch – otrzymujemy artykulacyjny blues-rockowy przester o ciepłym charakterze, który szczególnie przy opcji Nomod odzywa się czysto i rasowo, niuanse są wzorowo oddawane zarówno na singlach jak i humbuckerach, dynamika nie spada przy skręceniu gałki głośności gitary, a sam zakres gainu pozwala na ustawienie brzmienia od tłustego przełamania po nasycony rock z jasnymi harmonicznymi. Kanał drive przenosi nas już w rejony nasyconego distortion, o wyjątkowo dobrej reakcji na artykulację, żywo wyjętej z nagrań Guthriego – samą gałką Volume gitary uzyskamy tu kilka warstw gainowych, a nawet na mocnym high-gainie barwa jest czysta i klarowna, pięknie oddaje składniki akordowe o perkusyjnej reakcji na kostkę czy sustainie nie wspominając. Tu do prog-rockowej, wirtuozerskiej gry jak ulał sprawdza się tryb Nomod.

Każdy z kanałów posiada oddzielną regulację Master.

Na humbuckerze barwa płynie wręcz w klimatach nowoczesnego rocka. Kiedy chcemy zagłębić się w bardziej diaboliczne rejony, wystarczy Nomod deaktywować i zdjąć nieco środka – tu ucho cieszy perkusyjny prog-metal i obniżone rejestry na siedmiostrunówce, dół jest potężny, zaskakując w zestawieniu z obrazem tak małej główki.

Victory V30 The Jack MKII to brzmieniowy kameleon stworzony do naprawdę szerokiej stylistyki, z akcentem na mocny rockowy nowoczesny sound, jednak w zanadrzu ma rozwiązania pozwalające jeszcze mocniej eksplorować te rejony. Po pierwsze na pokładzie mamy obniżenie mocy do 7 W – brzmienie nie tylko jest nieco cichsze, ale dostaje większej kompresji, dzięki czemu lepiej oddaje nawet lampowy feel na niższej głośności. Po drugie The Jack ma możliwość szybkiej zmiany lamp mocy na EL34 – a także regulacji biasu, co docenią miłośnicy wysterowania w ten sposób końcówki, już na obu typach lamp.

Przełącznik wewnątrz obudowy pozwala na bezproblemowe zastosowanie lamp 6L6 lub EL34.

PODSUMOWANIE

Victory V30 The Jack Mk II jest w zasadzie odświeżoną wersją w katalogu marki niezwykle popularnego headu opracowanego przy współpracy Guthriego Govana – którego przedstawiać nie trzeba, podobnie jak walorów brzmienia prezentowanego przez wirtuoza gitary. Tu całą paletę barw Guthriego i nie tylko mamy na wyciągnięcie ręki, dodatkowo w wyjątkowo przyjaznej do przenoszenia, małej i lekkiej formie.

www.guitarcenter.pl
www.victoryamps.com

 

Moc: 42 W/7 W
Kanały: 2 plus opcje Crunch i Nomod
Lampy: 4 × 12AX7, 2 × 6L6 (lub 2 × EL 34)
Gniazda: INPUT, SEND, RETURN, SPEAKER OUTPUTS (16 Ω, 8 Ω, 8 Ω, ), punkty regulacji Biasu, FOOT SWITCH CHANNEL 1/2-CLEAN/ CRUNCH, FOOT SWITCH NOMOD
Przełączniki: HIGH/PREHEAT/ LOW, CLEAN/OVERDRIVE, NOMOD ON/OFF
Regulacje: CLEN GAIN (Pull Crunch), OVERDRIVE GAIN, TREBLE, MIDDLE, BASS, CLEAN, MASTER, OVERDRIVE MASTER. BIAS ADJUSTMENT
Wymiary: 342 × 185 × 185 mm
Masa: 8,2 kg
Wyposażenie: Wzmacniany, piankowy gig-bag, 2-przyciskowy footswitch CHANNEL 1/2-CLEAN/ CRUNCH, 1-przyciskowy footswitch NOMOD
Produkcja: Wielka Brytania

 

Wynik testu
Funkcjonalność:
6
Wykonanie:
6
Brzmienie:
5.5
Jakość / Cena:
5.5
Cena
5 299.00 zł