BLACKSTAR Unity Elite U700H

Rodzaj sprzętu: Wzmacniacz

Pozostałe testy marki BLACKSTAR
Testy
2020-12-22
BLACKSTAR - Unity Elite U700H

Zaprezentowana w 2018 roku seria Blackstar Unity Pro Bass ustaliła standard wśród kompaktowych basowych wzmacniaczy combo, oferujących znakomitą funkcjonalność oraz bardzo skuteczną moc.

Brytyjski Blackstar poszedł jeszcze o krok dalej prezentując ostatnio w swojej basowej ofercie nową, flagową linię Unity ELITE obejmującą lekki, kompaktowy head o mocy 700 W oraz dedykowane kolumny 1 x 15", 2 x 10" i 4 x 10", dostarczając masywne brzmienie nawet na największe sceny w bardzo wygodnym, kompaktowym i lekkim formacie.

BUDOWA

Ważący zaledwie 4,2 kg head zamknięto w solidnej, metalowej obudowie o wysokości 1U i długości 278 mm, która po zastosowaniu opcjonalnej ramki może być zamontowana w racku. Blackstar Unity U700H Elite dysponuje mocą 700W przy zastosowaniu kolumny o minimalnej impedancji 2,87 Ohma. Ciemno-szary front ze szczotkowanego aluminium prezentuje się bardzo estetycznie, a całość dostarczana jest w dopasowanym, wzmacnianym i zapinanym na suwak gig-bagu B-2 U700H z kieszenią, zapewniającym komfortowe i bezpieczne przenoszenie.

Bogate możliwości obejmują m.in. pracę w funkcji interfejsu audio, wejście MP3/Line In, wyjście słuchawkowe z regulacją poziomu czy wyjście XLR z opcją włączenia emulacji kolumny.

Zastosowana technologia precyzyjnie oddaje dynamikę oraz odpowiedź znaną z konstrukcji wykorzystujących lampy 6L6 i 6550. Unikalny regulator RESPONSE pozwala wybrać jedną z trzech charakterystyk odpowiedzi końcówki: Linear, 6L6, 6550, do dyspozycji są też trzy charaktery barwy: Classic, Modern, Flat zmieniane przełącznikiem na panelu. Obok gniazda INPUT z przełączaną czułością 0/-10 dB i diodą informującą o przesterowaniu wejścia znalazł się regulator poziomu wejściowego GAIN oraz potencjometr DRIVE wbudowanej sekcji przesterowania, z możliwością wyboru z przedniego panelu efektu overdrive, distortion lub fuzz. Środkową część zajmują cztery gałki sekcji korekcji z opcją ustawienia częstotliwości środka – LOW, MID, FREQUENCY, HIGH.

Na pokładzie znalazły się studyjnej jakości efekty – poza wspomnianą sekcją Drive jest to chorus, oktawer z regulacją poziomów (odpowiednio LEVEL i BLEND) mini-potencjometrami na tylnym panelu, oraz kompresor z dedykowaną gałką kompresji na przednim panelu. Panel poza zabezpieczającymi rączkami dopełnia regulator poziomu wyjściowego MASTER z białą diodą informującą o włączeniu. Na panelu tylnym poza gniazdem i włącznikiem zasilania znajdziemy pojedyncze wyjście głośnikowe typu Speakon, wejście footswitcha 1/4”, MP3/Line In 1/8”, sekcję LINE IN (obejmującą gniazdo USB, wyjście słuchawkowe HEADPHONES z regulacją poziomu LEVEL, wyjście XLR z odcięciem masy Ground/Lift oraz przełącznik EM. OUT/D.I. aktywujący symulację kolumny), gniazda pętli efektów SEND i RETURN, wspomniane regulatory efektów CHORUS LEVEL i OCTAVE BLEND oraz wyjście Cabinet Link XLR do połączenia z aktywnym zestawem głośnikowym Blackstar U250.

Regulowany środek pasma w sekcji korekcji zapewnia szerokie możliwości zmiany charakteru barwy.

Wzmacniacz posiada możliwość pracy USB Audio, w komplecie otrzymujemy też 2-przyciskowy przełącznik nożny FS-13 do załączania sekcji efektów. Opcjonalnie można doposażyć się w większy kontroler FS-12 z rozszerzoną funkcjonalnością oraz wbudowanym tunerem. Nowe kolumny Unity Elite wykorzystują bardzo mocne i jednocześnie lekkie drewniane obudowy, klasowe głośniki Eminence z ceramicznymi magnesami oraz tweetery, zapewniające naturalne, czyste i dynamiczne brzmienie. Kolumny dostępne są w 3 formatach: U115C Elite (1 × 15”, 400 W, 8 Ohm), U210C Elite (2 × 10”, 400 W, 8 Ohm) i U410C Elite (4 × 10”, 800 W, 8 Ohm). Do dyspozycji są dwa gniazda typu Speakon/jack (In, Thru) oraz 3-pozycyjny przełącznik poziomu głośnika wysokotonowego (High/Off/Low).

Z tyłu umieszczono miniregulatory poziomów pokładowych efektów chorus i oktawer.

WRAŻENIA

Już po wyjęciu headu z firmowego pokrowca uwagę zwraca zarówno niska waga jak i estetyka wykonania. Szczotkowany panel z aluminium z rzędem dużych błyszczących gałek wzbudza zaufanie, a wzmacniacz ładnie prezentuje się postawiony na kolumnie. Po zastosowaniu ramki bez problemu zamotujemy też head w racku, niemniej dzięki wygodnemu gig-bagowi większość muzyków zostanie zapewne przy klasycznej wersji. W teście wykorzystaliśmy dwie dedykowane, 400-watowe kolumny z serii Elite – piętnastocalową U115C Elite oraz U210C Elite na dwóch ‘dziesiątkach’.

Unikalny regulator RESPONSE pozwala zmienić charakter i czucie barwy pod palcami.

Unity Elite U700H wykorzystuje rozwiązania znane z comba U500 – największego spośród modeli z serii Unity zaprezentowanych w 2018 roku. Po włączeniu od razu słychać, że mamy do czynienia z wysokiej klasy konstrukcją, o czym mówią zarówno niskie szumy po odkręceniu głośności jak i znakomita dynamika, co czuć już na niskiej, domowej głośności. Całość wspierana jest naturalną prezencją dodającą klarowności, kolumna U210C pięknie odzwierciedla artykulację oferując detaliczny środek, przy obfitym, zwartym basie.

Podpięcie ‘piętnastki’ pokazuje możliwości dolnego pasma oraz pracę inżynierów włożoną w zaprojektowanie kolumn w serii Elite – obie brzmią wręcz genialnie i oferują nieco inne atuty – jeśli ktoś gra w wielu stylach, ciężko jest zdecydować się, która będzie lepsza. Podłączenie obu łączy ich zalety i takim zestawem nie pogardzi już wymagający, profesjonalny basista, choć wchodzimy tu już w nie najniższy pułap cenowy – każdy z trzech komponentów to około 3000 zł, niemniej otrzymujemy zestaw, który sprawdzi się w każdych warunkach oferując kilka opcji konfiguracji i wiele wariantów brzmieniowych. Dodajmy też, że przy swojej mocy kolumny mają niską wagę 21,5 i 18,8 kg odpowiednio dla U115C oraz U210C.

Rozkręcenie głośności wzbogaca tylko całość, bas nie traci wigoru, a przy lekkim muskaniu strun barwa cały czas zachowuje czystą górkę. W trybie CLASSIC uzyskujemy bardziej vintage’owe brzmienie, siedzące lepiej w starszej rockowej stylistyce, jak również bardziej okrągłych jazzowo-bluesowych klimatach – tu do dyspozycji jest naprawdę skuteczna korekcja z semi-parametrycznym środkiem, którym możemy dosyć mocno zmienić charakter. Tryb MODERN oferuje poszerzone nawet pasmo i bardziej wyrazistą odpowiedź w górze na atak, wzorowo sprawdza się przy grze slapem, w nowoczesnym soulu (po odpowiedniej korekcji) jak i rocku i metalu. Ustawienie FLAT zapewnia bardziej neutralną charakterystykę, choć to dopiero początek możliwości sonicznych Blackstara Unity Elite U700H.

Dla miłośników lampowego feelu mamy tu naprawdę dobrze dopracowane tryby 6L6 i 6550, dopełniające klasyczne, najbardziej zbalansowane ‘linowe’ ustawienie. Obie ‘lampowe’ opcje subtelnie acz zauważalnie wpływają na czucie instrumentu pod palcami wprowadzając delikatną kompresję i nieco większe otwarcie się na atak, choć i tu słychać różnice. 6L6 skupia się mocniej na skrajach pasma, 6550 wprowadza więcej charakteru w środku. Do dyspozycji mamy też kilka bardzo użytecznych efektów jak studyjnej klasy chorus, precyzyjnie działający i tłusto brzmiący oktawer, czy równie dobry kompresor z szeroką regulacją stopnia kompresji.

Na pokładzie dostępne są też aż trzy efekty przesterowujące z regulacją nasycenia DRIVE – overdrive, distortion i fuzz, za pomocą których dodamy zarówno lekkiego przełamania i harmonicznych, jak i mocnego gainu. Dla basistów szukających solowego, agresywnego dobarwienia czy przesterowania w dole będą to bardzo przydatne i inspirujące narzędzia, szczególnie że head oferuje niskie szumy. Pętla efektów, możliwość obsługi efektów z poziomu footswitcha, praca w funkcji interfejsu audio, wejście MP3/Line In oraz sekcja wyjściowa z gniazdem słuchawkowym oraz wyjściem XLR z opcją emulacji kolumny czynią z nowego, basowego headu Blackstara profesjonalne narzędzie sceniczno-studyjne, które doskonale sprawdzi się też przy ćwiczeniu w domu.

www.blackstaramps.com
www.sound-service.eu

 

Moc: 700 W
Tryby pracy: Classic, Modern, Flat / 6L6, 6550, Linear
Efekty: overdrive, distortion, fuzz, chorus, oktawer, kompresor
Przyłącza: INPUT, FOOTSWITCH, MP3/LINE IN (1/8”), USB, HEADPHONES (1/4”), LINE OUT (XLR), SPEAKER OUT (Speakon Combo), XLR DIRECT OUT, EFFECTS LOOP (SEND, RETURN), CABINET LINK (XLR), uniwersalne zasilania
Regulatory: GAIN, DRIVE, LOW, MID, MID FREQUENCY, HIGH, COMPRESSOR, MASTER, LINE OUT LEVEL, CHORUS LEVEL, OCTAVE BLEND
Przełączniki: ON/OFF, 0/-10 DB, RESPONSE (6L6, 6550, Linear), CLASSIC/MODERN/FLAT, OD/ DIST/FUZZ, CHORUS/OCTAVE/ OFF, COMPRESSOR ON/OFF, EM. OUT/D.I., GROUND/LIFT
Wymiary: 278 × 77 × 251,6 mm
Masa: 4,2 kg
Wyposażenie: 2-przyciskowy przełącznik nożny FS-13

 

Wynik testu
Funkcjonalność:
6
Wykonanie:
5.5
Brzmienie:
5.5
Jakość / Cena:
5.5
Cena
3 000.00 zł
Dystrybutor