ASHDOWN 20th Anniversary ABM-600-EVO-IV + ABM-410H-EVO

Rodzaj sprzętu: Wzmacniacz

Pozostałe testy marki ASHDOWN
Testy
3740 PLN (ABM-600-EVO-IV)
2018-05-29
ASHDOWN - 20th Anniversary ABM-600-EVO-IV + ABM-410H-EVO

Z okazji 20. rocznicy powstania marki Ashdown przygotowano specjalną edycję jednego z najlepszych wzmacniaczy tej firmy – Ashdown Bass Magnifier EVO IV w wersji rocznicowej ma jasny panel, a do kompletu przewidziana jest czterogłośnikowa kolumna 410H.

BUDOWA

Wzmacniacz wmontowano w obudowę pokrytą czarnym tworzywem przypominającym skórę, z dwoma kompletami nóżek – na spodzie i na bocznej ściance. Na drugim boku zamontowano uchwyt transportowy, dzięki czemu wzmacniacz można postawić pionowo na podłożu albo przechowywać go w takiej pozycji. Pod metalowym korpusem jest szpara umożliwiająca efektywne chłodzenie, czemu służą też dwa duże wentylatory usytuowane na tylnej ściance. Przedni panel z symetrycznie ustawionymi dużymi gałkami ma typowy dla Ashdowna układ przełączników i gniazd. Z lewej umieszczono wejście instrumentalne z regulacją czułości INPUT i dwoma przełącznikami: ACTIVE / PASSIVE, by dostosować preamp do poziomu sygnału gitary. FLAT / SHAPE to przełącznik wstępnej korekcji. Duży, podświetlany wskaźnik poziomu wejściowego to jeden ze znaków rozpoznawczych Ashdowna, to jednak nie tylko efektowny gadżet, ale przydatny dodatek, by prawidłowo wysterować wzmacniacz.

Górny rząd potencjometrów to 9-pasmowy korektor – między tradycyjnymi obrotowymi regulatorami BASS, MIDDLE, TREBLE, jest sześć potencjometrów suwakowych umożliwiających dokładne dostrojenie barwy w pasmach: 100 Hz, 180 Hz, 340 Hz, 1,3 kHz, 2,6 kHz, 5 kHz. W dolnym rzędzie znajduje się kontrola przesteru opartego na lampie 12AX7, wyłącznik korektora, regulacja kompresora, oraz potencjometr generatora subharmonicznych – wszystkie wspomniane funkcje włącza się niewielkimi przyciskami. Po prawej stronie zamontowano gniazdo wyjścia symetrycznego XLR z przełącznikiem ujęcia sygnału przed albo po korekcji, poniżej przełącznik wyciszający wzmacniacz MUTE, dwa gniazda wyjściowe – pierwsze do tunera, drugie to wyjście liniowe, nad nimi regulacja głośności oznaczona jako OUTPUT.

Z tyłu znajdziemy dwa wyjścia głośnikowe z gniazdami typu kombo TS 1/4” / Speakon, wyjście i powrót pętli efektów, wejście liniowe, gniazdo przełącznika nożnego (FS-4), oraz gniazdo i wyłącznik zasilania. Kolumna 20th Anniversary Limited Edition 410H to konstrukcja typu bass reflex z otworem w postaci szczeliny na dole frontu. Obudowa wykonana ze sklejki o grubości 18 mm ma podobne wykończenie jak wzmacniacz. Cztery 10-calowe głośniki Celestion oraz 2-calowy wysokotonowy gwizdek chroni solidna siatka z perforowanej blachy z dużym logotypem na górze i ozdobną żyłką dokoła. Z impedancją 4 Ω kolumna dysponuje mocą 800 W. Boczne ścianki mają po środku duże uchwyty transportowe, w tylnej dolnej krawędzi zamontowano parę niewielkich kółek istotnie ułatwiających transport, gdy chwyci się kolumnę za masywną rączkę wmontowaną w szczyt tylnej ściany. Nad nimi jest blacha, po bokach dwie listwy zabezpieczające. Z tyłu blisko lewego górnego rogu mieści się panel z dwoma gniazdami kombo jak we wzmacniaczu i z trójpozycyjnym przełącznikiem poziomu głośnika wysokotonowego (HIGH, OFF, LOW).

Wzmacniacze i kolumny z serii rocznicowej zostały zbudowane ręcznie w Wielkiej Brytanii. Poszczególne elementy można łatwo wymienić posługując się podstawowymi narzędziami jak wkrętaki, kombinerki i lutownica – to największa zaleta klasycznych konstrukcji, o ile w ogóle cokolwiek by się w tym wzmacniaczu zepsuło. W stosunku do podstawowej wersji, head ma przeprojektowany przedwzmacniacz, co przekłada się na szerokie i dynamiczne brzmienie z naturalnym, ciepłym przesterem z lampy 12AX7 osiągającym poziom nasyconego distortion. Kompresor działa harmonijnie, bez nieporządanego pompowania dźwięku. Charakter brzmienia tego zestawu można określić jako pomost między tradycyjnymi brzmieniami amerykańskimi a współczesnym, czyli jasnym i dynamicznym brzmieniem z mocnym atakiem w szerokim paśmie. Razem dało to świetnie brzmiący zestaw sprawdzający się w różnych gatunkach i technikach gry.

www.musicinfo.pl
www.ashdownmusic.com

 

Wzmacniacz ABM-600-EVO-IV

Moc: 600 W
Gniazda: INSTRUMENT (TS 1/4”), TUNER (TS 1/4”), LINE OUT (TS 1/4”), D.I. (XLR), , FOOTSWITCH (TRS 1/4”), LINE INPUT (TS 1/4"), SEND (TS 1/4”), RETURN (TS 1/4”), SPEAKER OUT × 2 (TS 1/4” / Speakon)
Regulacje: INPUT, 9-BAND EQ, VALVE DRIVE PLUS, DYNAMIC COMPRESSION, SUB HARMONICS, OUTPUT
Przełączniki: PASSIVE / ACTIVE, FLAT / SHAPE, DRIVE PLUS, 9-BAND EQ, DYNAMIC COMPRESSION, SUB HARMONICS, PRE / POST EQ, MUTE, POWER
Wymiary: 135 × 474 × 320 mm
Masa: 12,5 kg

Kolumna ABM-410H-EVO

Moc: 800 W
Impedancja: 4 Ω
Głośniki: 4 × 10” Celestion + horn
Wynik testu
Funkcjonalność:
5.5
Wykonanie:
5.5
Brzmienie:
5.5
Jakość / Cena:
5
Cena
3740 PLN (ABM-600-EVO-IV)
2460 PLN (ABM-410H-EVO)
Dystrybutor