SYNERGY Amps SYN2, Synergy Morgan AC i Friedman BE

Rodzaj sprzętu: Wzmacniacz

Pozostałe testy marki SYNERGY
Testy
2018-03-14
SYNERGY - Amps SYN2, Synergy Morgan AC i Friedman BE

Synergia – współdziałanie różnych podmiotów lub czynników, którego efekt jest większy niż suma ich poszczególnych, oddzielnych działań – taki termin jest przewodnim motto amerykańskiej marki Synergy Amps, która postanowiła zrewolucjonizować rynek butikowych konstrukcji przy współpracy konstruktorów prawdziwych, topowych wzmacniaczy.

Nowy koncept zrodzony po wielu latach przemyśleń to właśnie Synergy Amps, marka której przewodzi Steven Fryette, znany z autorskich, znakomitych wzmacniaczy. Założeniem było przerobienie sekcji preampu najlepszych i najpopularniejszych wzmacniaczy do kompaktowego modułu, który można dowolnie i łatwo wymieniać. Dodatkowo każdy moduł posiada 2 kanały, łatwo integruje się z dowolnym wzmacniaczem dając mu 2 dodatkowe kanały lampowe, finalnie posiadając cenę, która nie będzie problemem dla większości gitarzystów.

Konstrukcje tego typu są już od dawna na rynku – Randal MTS czy wzmacniacze Egnatera, jednak Synergy wnosi całość na nowy poziom, zarówno od strony brzmienia jak i funkcjonalności. Co najważniejsze w projekt zaangażowani są obecnie tacy producenci jak Diezel, Soldano, Friedman, Morgan, Fryette i Metropoulos. W naszym teście, dzięki dystrybutorowi marki, firmie FX Music, gościmy bardzo ciekawy, dwumodułowy rack SYN2, w którym zamontowaliśmy preampy Morgan AC oraz Friedman BE.

BUDOWA I MOŻLIWOŚCI

W ofercie marki, obok klasycznych headów z wymiennymi modułami, znajduje się jeszcze 1-modułowy, przenośny model SYN1 oraz rackowa końcówka mocy SYN5050, z pomocą której zbudowany zestaw przedstawimy w kolejnym teście. Synergy SYN2 to konstrukcja rackowa o wadze ok. 3,5 kg i wysokości 1U, z dwiema kieszeniami do montażu modułów. Wszystkie one są wykonane całkowicie ręcznie, posiadają na pokładzie 2 lampy 12AX7 i opracowane są przez poszczególnych konstruktorów marek.

Zaprojektowany przez Stevena Fryette SYN2 to bardzo ciekawa konstrukcja, pozwalająca na wykorzystanie racka na kilka sposobów. Mamy tu autorską technologię Dynamic Sensing Technology/SAG z wbudowaną lampą 12AX7, emulującą działanie końcówki mocy i specyficzne czucie lampowej kompresji pod palcami, pętlę efektów z regulowanym poziomem, stereofoniczne wyjścia XLR z możliwością włączenia wbudowanej symulacji kolumny oraz komplet gniazd, dzięki którym połączymy SYN2 zarówno z dowolną końcówką lampową jak i zintegrujemy go z naszym wzmacniaczem zyskując dodatkowe, w pełni funkcjonalne kanały. W większości przypadków możemy mówić o 4 kanałach, ponieważ prawie wszystkie moduły to konstrukcje 2-kanałowe ze wspólną korekcją i oddzielną regulacją gainu i głośności. Synergy SYN2 posiada gniazda MIDI z zasilaniem phantom pozwalające na obsługę poprzez dowolny switcher MIDI. W ofercie jest dedykowany, 5-przyciskowy programowany przełącznik MIDI Synergy 5F, załączający kanały modułów oraz tryb bypass.

Synergy SYN2 po wyposażeniu w moduły staje się niezwykle funkcjonalnym, 4-kanałowym preampem, w którym w kilkanaście sekund możemy też wymienić moduły na inne, momentalnie zmieniając brzmienie. Po pierwsze całości możemy użyć do nagrywania lub grania direct – pokładowa symulacja kolumny to jedno z najlepszych analogowych rozwiązań jakie słyszałem. W razie potrzeby możemy ją wyłączyć i wykorzystać impulsy kolumn w DAW.

Preamp Morgan AC podobnie jak Friedman, oparty na autentycznym obwodzie to kultowe, bardzo ciepłe brzmienie czyste fenomenalnie reagujące na artykulację i zmiany dynamiki. Drugi kanał ma nieco inny charakter, mocniej się kompresuje po dodaniu gainu – więc mamy tu też rasowy, bluesowy i tłusty overdrive, a oba kanały oferują też przełączniki Bright.

Friedman BE oparty na obwodzie Brown Eye, to podrasowane brzmienie Marshalla Plexi, idealne do zbalansowanych i pełnych harmonicznych, klarownych przesterów – brzmi to naprawdę zawodowo, a oddanie niuansów stoi na najwyższym poziomie. Po wpięciu w końcówkę lampowego wzmacniacza robi się jeszcze lepiej i można przekonać się, ile daje taki butikowy, profesjonalny w każdym calu preamp. Przy połączeniu 3 kablami łatwo jest też dodać SYN 2 do zestawu jako kolejne 4 kanały naszego wzmacniacza. Na deser mamy regulację SAG ustalającą jakby właściwą, lampową kompresję dla wpiętego instrumentu (lampka przy gałce SAG zapala się, informując o najodpowiedniejszym położeniu, choć poziom możemy oczywiście zmieniać dowolnie).

Testowany preamp Synergy SYN2 z modułami Morgan AC i Friedman BE ewidentnie zaostrzył nasz apetyt na dogłębne poznanie produktów marki. Kolejny, większy już test poszerzymy o równie ciekawą końcówkę 1U SYN5050 z lampami 6L6 oraz dwa dodatkowe moduły Friedman Dirty Shirley i Diesel VH4.

www.fxmusic.pl
www.synergyamps.com

Wynik testu
Funkcjonalność:
6
Wykonanie:
6
Brzmienie:
6
Jakość / Cena:
5
Dystrybutor
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie MagazynGitarzysta
Magazyn Gitarzysta
styczeń 2018
Kup teraz