TAURUS Qube-450

Rodzaj sprzętu: Wzmacniacz

Pozostałe testy marki TAURUS
Testy
2010-12-21

Nie wszyscy wiedzą, że konstrukcje Taurusa narodziły się już pod koniec lat 70., przed powstaniem firmy Box Electronics.

Tekst: Krzysztof Inglik | Audio: Janusz Witaszek

Pierwsze, „bycze” wzmacniacze zaczęły bowiem grać w zespole ich konstruktora – Adama Kozakiewicza. Firma specjalizująca się w produkcji gitarowych i basowych systemów nagłośnieniowych została założona w 1983 roku. Trzy ostatnie dekady w historii sopockiej manufaktury to ciągle udoskonalanie produktów i wprowadzanie nowych technologii. Jednym z najnowszych wzmacniaczy Taurusa jest Qube-450, zaprezentowany na tegorocznych targach Musikmesse we Frankfurcie, nad którym prace trwały aż 2 lata.

OGLĄDAMY

Jak sama nazwa wskazuje, head w postaci niewielkich rozmiarów „kostki” ma moc 450W. Zastosowano w nim klasyczny, analogowy preamp oraz kilka sztandarowych technologii Taurusa. SMPS (Switch Mode Power Supply) to nowy, impulsowy zasilacz umożliwiający uzyskanie dużej dynamiki i mocy przy małych gabarytach. MLO System aktywnie wpływa na proporcje barwy w zakresie środkowego pasma, w zależności od ustawień potów BASS i TREBLE. Z kolei DBS poprawia dynamikę i skuteczność dołu, nawet na małych głośnikach. Na panelu przednim znajdziemy dwa wejścia, ACTIVE i PASSIVE, oraz potencjometry: GAIN, BASS, MIDDLE, TREBLE i VOLUME. Sekcja korekcji współpracuje z dedykowanymi przełącznikami – wymieniając od lewej do prawej są to: DBS-CUT/OFF/DBS-BOOST, PUNCH A/PUNCH B oraz CUT/OFF/PRESENCE. Pierwszy pozwala na dodatkowe podbicie lub redukcję niskich tonów. Z prawej strony panelu przedniego znajdziemy wyciszający wyjścia switch MUTE oraz diody ON, CLIP i PROT. Ostatnia z nich zapala się kiedy działają układy zabezpieczające końcówkę mocy. Z tyłu umieszczono wyjścia głośnikowe i direct, przełącznik POWER i gniazdo zasilania.

GRAMY

Head testowaliśmy na pasywnej gitarze typu Jazz Bass oraz nowoczesnej konstrukcji z aktywną elektroniką – przydały się tu dwa, dedykowane im wejścia. Skala potencjometru GAIN rozciąga się od pozycji „true” do „boost” – skręcony na minimum pozwala przekazać do wzmacniacza mocy dziewiczy sygnał basu, bez podbicia. Pozwala to na dopasowanie reakcji urządzenia do instrumentu podłączonego do jednego z dwóch wejść – dla przetworników pasywnych lub aktywnych. Taurus Qube-450 już na neutralnych ustawieniach brzmi dobrze, co zdradza jego klasę. Nie trzeba nerwowo kręcić gałkami w poszukiwaniu „tego czegoś”. To coś już tu jest, a dalej można to tylko doprawić.

Brzmienie jest aksamitne, plastyczne, nasycone mruczącym dołem. Korekcja działa skutecznie i intuicyjnie. Potrzebujesz miękkiej barwy do solowego Jazz Bassa – aktywujesz DBS-BOOST, PUNCH B, PRESENCE i masz ją. Chcesz twardszego soundu do szybkich ósemek pod mostkiem – odpalasz DBS-CUT, podbijasz środek i także ją masz. System MLO podpowiada nam w pewnym sensie o jaki środek nam chodzi, zmieniając to pasmo podczas modyfikacji basów i góry. Powoduje to, że niezależnie od stylu w jakim gramy – od kciukowego funky do metalowego growla – łatwo znajdziemy swoje miejsce w miksie. Bezproblemowo pracuje także umieszczone z tyłu wyjście D.I. - przełącznikiem POST/PRE możemy wybrać punkt eksportu sygnału. 

PODSUMOWANIE

Słowa pochwały należą się projektantom – Taurus Qube-450 jest mały, lekki i niezwykle estetyczny. Chromowane elementy kontrastują z czernią panelu, gałki mają rubinowe znaczniki, a logo podświetlane jest podczas pracy urządzenia. Nie bez znaczenia jest waga i rozmiar – head zmieści się bez problemu w każdej torbie lub plecaku i nie naderwie nam ścięgien podczas transportu. Jednocześnie , oferowane brzmienie jest jednym z lepszych jakie słyszałem – te głębokie, mruczące basy, przy zachowanej czystości góry pasma to klasa sama w sobie.

DANE TECHNICZNE

  • Klasa: D
  • Moc: 300W/8ohm-450W/4ohm
  • Wejścia: ACTIVE, PASSIVE
  • Wyjścia: D.I., głośnikowe
  • Potencjometry: GAIN, BASS, MIDDLE, TREBLE, VOLUME
  • Przełączniki: DBS-CUT/OFF/DBS-BOOST, PUNCH A/PUNCH B, CUT/OFF/PRESENCE, MUTE, POWER, POST/PRE, LIFT/GND
  • Wymiary obudowy: 66×190×240mm (wys×szer×gł)
  • Waga: 2,6 kg

DOSTARCZYŁ

Box Electronics Sopot tel. 58-550-66-46 www.taurus-amp.pl

 

Wynik testu