BLACKSTAR ID:Core Stereo 100

Rodzaj sprzętu: Wzmacniacz

Pozostałe testy marki BLACKSTAR
Testy
2017-02-14
BLACKSTAR - ID:Core Stereo 100

Blackstar ID:Core Stereo 100 to kolejny wzmacniacz z serii ID:Core, który dysponuje możliwością pracy w trybie stereo.

Autor testu: Sławomir Sobczak

Urządzenie to oferuje moc wynoszącą 100 W, która jest przekazywana na dwa 10-calowe głośniki Blackstar Special Design. Piecyk miał swoją premierę na tegorocznych targach Musikmesse, gdzie (razem z modelem 150-watowym) uzupełnił linię produktów, na którą składały się wzmacniacze Stereo 10, Stereo 20, Stereo 40 i Stereo 40H. Piecyk charakteryzuje się niewielką wagą wynoszącą zaledwie 12,5 kg, co - biorąc pod uwagę jego moc - jest doskonałym wynikiem. Obudowę pokryto czarnym tolexem i uzupełniono plastikowymi okuciami. Z przodu obudowy znalazła się klasyczna w swej formie siatka chroniąca membrany głośników.

Na płycie górnej zlokalizowany jest panel sterujący, którego rozplanowanie jest wzorem prostoty i funkcjonalności. Nie zabrakło tu gniazda instrumentalnego INPUT, regulatora VOICE służącego do wyboru typu brzmienia (od czystego do przesterowanego), a także potencjometrów GAIN, VOLUME, BASS, MIDDLE i TREBLE. Całość uzupełnia gałka ISF, za którą stoi autorski układ Blackstara pozwalający na zmianę charakterystyki brzmieniowej sygnału pomiędzy brytyjską a amerykańską. Panel kryje także zestaw kontrolerów służących do cyfrowego sterowania efektami pokładowymi: (MOD - efekty modulacyjne, DLY - linie opóźniające, a także REV - pogłosy). Tył obudowy urządzenia kryje następujące przyłącza: złącza pętli efektów, wyjście słuchawkowe pełniące również funkcję wyprowadzenia sygnału liniowego (EM. OUT & PHONES), wejście do podłączenia odtwarzacza audio (MP3 / LINE IN) oraz gniazdo footswitcha.

Skoro o tym mowa, to warto wspomnieć, że ID:Core Stereo 100 ma na wyposażeniu przełącznik nożny. Dzięki niemu możemy nie tylko wybrać zapisany wcześniej preset, ale również sterować pokładowym looperem. To nie wszystko, bowiem wzmacniacz pozwala także na połączenie z komputerem, na którym można uruchomić dedykowaną aplikację o nazwie Blackstar Insider do pobrania ze strony www.blackstarinsider.co.uk. Soft obsługuje systemy Windows XP z Service Pack 3, Vista, 7, 8 oraz Mac OS od wersji 10.7. Za jego pomocą możemy edytować brzmienia, zapisywać je w pamięci wzmacniacza i dzielić się nimi za pośrednictwem internetu.

Wzmacniacz oferuje zaskakująco dużą paletę barw. Żadna z nich nie wymaga zbyt wielu zabiegów - wystarczy tylko wybrać typ emulacji, przyprawić je o odpowiednią porcję ISF, a następnie popracować nad korekcją. Brzmienie typu clean daje ciepły, przyjemny w odbiorze dźwięk, który pozwala na bezproblemową pracę z dodatkowymi kostkami. Po wybraniu brzmienia typu crunch wzmacniacz ładnie się rozkręca i sprawnie reaguje na bardziej dynamiczną grę. Na końcu skali mamy overdrive, który daje plastyczne, silnie nasycone brzmienie o dużej zawartości harmonicznych.

ID:Core Stereo 100 jest wyjątkowo uniwersalny, pozwala na ukręcenie większość współczesnych brzmień bez potrzeby wgłębiania się w niuanse programowania parametrów. Tutaj wystarczy tylko wybrać rodzaj brzmienia - i gotowe. Wydatną pomocą w tym zakresie jest sprawnie działający układ ISF. Jak przystało na urządzenie cyfrowe, combo oddaje do dyspozycji użytkownika pakiet starannie dobranych efektów, w skład których wchodzą te najczęściej stosowane, takie jak phaser, flanger, chorus i tremolo, delay czy reverb. Wygoda obsługi sekcji efektów jest tak duża, że urządzenie można z powodzeniem wykorzystać w pracy zarówno w domu, jak i na scenie w sposób intuicyjny.

Z nowości zaimplementowanych w serii ID:Core warto zwrócić uwagę przede wszystkim na efekt typu oktawer, który brzmi doskonale. Mając do dyspozycji looper możemy stworzyć kompletny aranż podczas występu solowego, w którym - dzięki obniżeniu dźwięku o oktawę - umieścimy partię naśladującą bas. A wszystko to zamknięte w niewielkiej obudowie o wadze 12,5 kilograma!

 

moc: 100 W (2x 50 W)
technologia: cyfrowa
kanały: 6 (Clean Warm, Clean Bright,
Crunch, Super Crunch, OD 1, OD 2)
efekty: 3 grupy (Modulation, Delay,
Reverb)
regulatory: VOICE, GAIN, VOLUME,
BASS, MIDDLE, TREBLE, ISF, EFFECTS
TYPE, EFFECTS LEVEL, MASTER
VOLUME
przyłącza: INPUT, EM. OUT & PHONES,
MP3/LINE IN, FOOTSWITCH,
EFFECTS LOOP (SEND, RETURN LEFT,
RETURN RIGHT), USB
wymiary: 573 x 447 x 241 mm
(SxWxG)
waga: 12,5 kg


Wynik testu
Funkcjonalność:
6
Wykonanie:
6
Brzmienie:
6
Jakość / Cena:
6
Dystrybutor