GALLIEN-KRUEGER Gallien Krueger MB FUSION 800

Rodzaj sprzętu: Wzmacniacz

Pozostałe testy marki GALLIEN-KRUEGER
Testy
2016-12-09
GALLIEN-KRUEGER - Gallien Krueger MB FUSION 800

Robert Gallien, właściciel firmy Gallien-Kreuger, jest wykształconym inżynierem oraz muzykiem, który ma swoją wizję wzmacniacza basowego. Jego najnowszy pomysł - ultralekki wzmacniacz MB Fusion 800 jest całkowicie oryginalnym produktem, zbudowanym w oparciu o jego autorski koncept.

Autor testu: Marcin Pendowski

Jak twierdzi udało mu się zbudować innowacyjną konstrukcję, lekką i zwartą o potężnych możliwościach kreowania dźwięku, zdolną wyprodukować do 800 W mocy. Nigdy więcej noszenia ciężkich headów, od których pękają kręgosłupy

PIERWSZE WRAŻENIE


MB Fusion 800 jest bardziej płaski niż większość tego typu konstrukcji: ma wysokość ok. 4,5 cm, szerokość 27,9 cm, głębokość 31 cm, masę ok. 2,5 kg, a więc naprawdę niewiele jak na wzmacniacz dużej mocy z lampowym preampem. W zestawie poza wzmacniaczem znajduje się kabel zasilający, gwarancja, instrukcja oraz footswitch. Wzmacniacz wydaje się być napakowany dużą ilością przełączników i potencjometrów, ale po krótkiej analizie widać, że ich rozmieszczenie i przeznaczenie jest zasadne. Na przednim panelu patrząc od lewej znajduje się klasyczne wejście Jack 1/4", przełącznik PAD, którym można obniżyć czułość o 10dB, przydatny w przypadku instrumentów o bardzo dużym sygnale oraz przełącznik MUTE.

Dalej mamy potencjometry GAIN A i GAIN B, które możemy przełączać przez przyciśniecie ich lub przy pomocy footswitcha, a aktywny kanał świeci się na niebiesko. Potencjometr CONTOUR w ustawieniu na maksimum w prawo oferuje płaską charakterystykę dźwięku, gdy przekręcamy go w lewo następuje podbicie góry i dołu. Po wciśnięciu uzyskujemy kontrolę podbicia środka 800 Hz a aktywny tryb PUSH świeci się na niebiesko. Dalej mamy potencjometr TREBLE, który pozwala kontrolować pasmo 7kHz, jeśli wciśniemy go w trybie PUSH, uzyskujemy PRESENCE: filtr działa agresywniej i w rejonie 10kHz. Kolejny jest potencjometr HI MID, ingerujący w pasmo 1 kHz, oraz po prawej od niego potencjometr LO MID, umożliwiający podbicie lub wycięcie pasma w rejonie 250 Hz. Potencjometr BASS odpowiada za podbicie 40 Hz; gdy go wciśniemy znajduje się w trybie PUSH DEEP i podbija ultra niskie pasmo 30 Hz, co sygnalizowane jest również niebieskim kolorem. Potencjometrem LEVEL B sterujemy głośnością drugiego kanału sparowanego z potencjometrem GAIN B. Kanał ten jest tak wysterowany aby osiągać lekki przesterowany dźwięk.

Ostatni potencjometr to MASTER, którym regulujemy ogólną głośność instrumentu . Gdy go wciśniemy pracuje w trybie PUSH LIMITER, nie pozwalając na przesterowanie się sygnału. Tryb ten jest przydatny przy bardzo głośnym graniu i dużym obciążeniu wzmacniacza. Na skrajnej prawej stronie znajduje się jeszcze podświetlany włącznik wzmacniacza. Na tylnym panelu umieszczono gniazdo zasilania, przełącznik GND LIFT, wyjście symetryczne XLR, POST - PRE EQ - przed i po korekcji, wejście footswitcha, wyjście na tuner, dwa gniazda pętli efektów, wyjście liniowe lub słuchawkowe uruchamiane położonym po prawej stronie przełącznikiem oraz dwa wyjścia głośnikowe speakon- -speakon. MB FUSION 800 oferuje moc 800 W przy 4 Ohmach. Z boku umieszczono 2 wentylatorki odpowiadające za chłodzenie systemu.

CHRZEST BOJOWY


Wzmacniacz testowałem na kolumnie Aguilar SL 410 X, TECH 21 112, oraz gitarach basowych: MusicMan Sabre, Fodera Deluxe 5, Fender Jazz Bass Deluxe V. Wzmacniacz faktycznie dysponuje dużą mocą - jest bardzo głośny i czuć w nim jej zapas. Dzięki podświetlaniu potencjometrów widać w jakim trybie one się znajdują - jest to bardzo ciekawe rozwiązanie. Pomimo wielu pokręteł i przełączników obsługa wzmacniacza jest łatwa i przyjemna. Na kanale A działa bardzo czysto, na kanale B dźwięk bardzo miło się przesterowuje - nic w tym dziwnego, ponieważ przester uzyskujemy dzięki 3-lampowemu preampowi wysokiej klasy.

Wzmacniacz jest tak zaprojektowany, aby zmiany w ustawieniach korektora były dosyć subtelne - jak twierdzi konstruktor są wystarczające - tak też wypadł na testach. Bardzo fajnie działa limiter oraz potencjometr CONTOUR dodając sporo charakteru do brzmienia. Przy dużych wysterowaniach wzmacniacz się nie dusi, jak to czasem bywa w niektórych lekkich konstrukcjach. Na pochwałę zasługuje świetnie wykonany, lampowy preamp, który dostarcza do nagrania bogaty i zarazem wolny od szumów czy niepotrzebnych zniekształceń sygnał. Ogólnie wzmacniacz na testach brzmi znakomicie.

PODSUMOWANIE


MB FUSION 800 MB
to z całą pewnością udana konstrukcja i zadowoli wielu basistów poszukujących ultra lekkiego wzmacniacza o dużej mocy i szerokiej palecie barw. Jeśli mam się do czegoś doczepić to może wentylatory mogłyby być nieco cichsze, ale z drugiej strony aby wychłodzić coś co daje 800 W mocy i ma 3 gorące lampy trzeba się trochę napracować. Jest to dosyć innowacyjna konstrukcja pod względem zintegrowania potencjometrów sterowania - co też poszerza możliwości tego urządzenia. Moim zdaniem znakomita opcja panie Gallien - tak trzymać!

www.audiopartner.com
www.gallien-krueger.com

 

Moc: 850 W/4 Ohm
Lampy preampu: 3 x 12AX7
Regulacje: GAIN A (PUSH A), GAIN B
(PUSH B), CONTOUR (PUSH ), TREBLE
(PUSH PRESENCE), HI-MID, LO-MID,
BASS (PUSH DEEP), LEVEL-B, MASTER
(PUSH LIM)
Przełączniki: - 10 dB/Clip, MUTE, PRE/
POST EQ, HEADPHONES/LINE OUT
Gniazda: INPUT, XLR DIRECT OUT,
FT. SWITCH, TUNER, RETURN, SEND,
HEADPHONES-LINE OUT/CHAIN OUT,
SPEAKON X 2
Wymiary: 445 × 279 × 311 mm
Waga: 2,5 kgWynik testu
Funkcjonalność:
5
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5