LANEY LG12

Rodzaj sprzętu: Wzmacniacz

Pozostałe testy marki LANEY
Testy
2016-09-16
LANEY - LG12

Laney Amplification w przyszłym roku będzie świętować pół wieku istnienia.

Lyndon Laney - basista zespołu Band of Joy i entuzjasta elektroniki założył ją w Birmingham w 1967 r., by pomóc sobie i kolegom, których nie było stać na kupno zawodowych wzmacniaczy. Początek działalności był typowy dla rock and rolla - garaż taty zamienił się w manufakturę, gdzie zaczęto budowanie wzmacniaczy. Markę rozsławił Tonny Iommi, który do dziś jest wierny brytyjskiej firmie od pierwszej płyty Black Sabbath.

BUDOWA


Laney LG12 to najmniejszy model z serii LG obejmującej jeszcze dwa większe comba wyposażone dodatkowo w pogłos: LG20R o mocy 20 W z głośnikiem 8-calowym i LG35R dysponujący mocą 35 W i głośnikiem o średnicy 10 cali. LG12 o mocy 12 W wyposażono w niewielki, firmowy głośnik o średnicy około 6,5 cala, umieszczony w otwartej obudowie o kompaktowych wymiarach 273 x 326 x 173 mm.

Sekcja wzmacniacza mieści się w blaszanym korpusie i jest zamontowana z tyłu w górnej części obudowy oklejonej czarnym tolexem. Tylna ścianka jest pozbawiona jakichkolwiek złączy; kabel zasilania wyprowadzony jest od dołu przez szczelinę, przez którą można zobaczyć tył głośnika. Wszystkie gniazda i potencjometry umieszczono na górze, a gałki potencjometrów nie wystają ponad krawędź górnej ścianki. Całość waży 4,75kg.

Na panelu sterowania umieszczono od lewej: gniazdo wejściowe, włącznik przesteru, regulację czułości (DRIVE), potencjometry trójpasmowej korekcji (BASS, MIDDLE, TREBLE), regulację głośności (VOLUME), wejście AUX IN na złączu TRS 1/4", wyjście słuchawkowe na takim samym złączu, oraz wyłącznik z kontrolką diodową. Maskownicę z solidnej czarnej plecionki o wzorzystej fakturze zdobi dokoła biała żyłka. W lewym górnym rogu przykręcono tabliczkę z logotypem firmy. Wierzchołki przed przypadkowymi uszkodzeniami chronią okucia z błyszczącego plastiku, na spodzie zamontowano niewielkie nóżki, górę wieńczy zgrabna rączka transportowa.

Wzmacniacz jest wykonany starannie i estetycznie, do tego ma wyjątkowo zgrabną bryłę. W odróżnieniu od wielu innych wzmacniaczy z głośnikiem 6-calowym nie wygląda jak miniatura wzmacniacza z karykaturalnymi proporcjami wymiarów, grubości obudowy i okuć.

W PRAKTYCE


LG12, podobnie jak dwa nieco większe modele, to typowy wzmacniacz do ćwiczeń - niezbędnik zawierający brzmienie czyste i przesterowane oraz korekcję. Dodatkowe gniazdo wejściowe AUX IN umożliwia podłączenie odtwarzacza, telefonu, metronomu, a wyjście słuchawkowe zapewnia komfort ćwiczenia bez konfliktów z otoczeniem.

Jeśli chodzi o głośność jest to typowy przykład comba sypialnianego, które można też wykorzystać z niezbyt głośnym składem. Wyjście słuchawkowe oprócz zastosowania wynikającego z nazwy, z braku innych możliwości można też wykorzystać do wykonania nagrania demo - chociażby do zarejestrowania jakiegoś pomysłu czy riffu. Combo Laney'a dobrze sprawdza się na barwie czystej - jak na gabaryty głośnika i obudowy brzmi dynamicznie i wyraźnie, dobrze radząc sobie z przekazywaniem artykulacji, zgrabnie łącząc klarowną prezencję z wycofanym, ale naturalnym środkiem i zwartym basem. Dobrze i czytelnie brzmią tu zarówno ciepłe, jazzowe akordy jak i funkowe przebiegi, a skuteczna korekcja umożliwia uzyskanie różnorodnych barw.

Kanał przesterowany aktywowany przełącznikiem przy gałce DRIVE ma spory zakres czułości, zaczynający się od lekkiego crunchu, przez bluesowy drive po rockowy, a nawet thrashowy charakter, który pojawia się po przekroczeniu okolicy 8 na skali. Brzmienie ma ostrzejszy charakter w górze, który ładnie ociepla się po skręceniu TREBLE na 3 i nie jest przy tym nieczytelne. Mocny bas i wyraźny środek oferują dobrą rockową barwę do riffów, która z powodzeniem po lekkiej korekcji poradzi sobie też przy ćwiczeniu i graniu partii solowych.

PODSUMOWANIE


Laney LG12 to najmniejszy reprezentant wzmacniaczy Laney'a, będący bardzo solidną propozycją dla młodych gitarzystów poszukujących małego comba ćwiczeniowego do domu. Tego typu konstrukcjom nie można stawiać wymagań równych wzmacniaczom z 12-calowymi głośnikami, jednak w swojej klasie cenowej mały Laney prezentuje wyjątkowo dobre brzmienie czyste i mocny przester.

www.audiostacja.pl
www.laney.co.uk

 

Konstrukcja: tranzystorowa
Moc: 12 W
Głośnik: 6,5 cala Laney LG 620
Gniazda: INPUT, CD INPUT, PHONES
Regulacje: DRIVE, BASS, MIDDLE,
TREBLE, VOLUME
Przełączniki: Drive ON, POWER
Wymiary: 273 × 326 × 245 mm
Masa: 4,75 kg


Wynik testu
Funkcjonalność:
5
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5
Dystrybutor