LANEY LA65D

Rodzaj sprzętu: Wzmacniacz

Pozostałe testy marki LANEY
Testy
2016-06-24
LANEY - LA65D

Firma Laney Amplification powstała w Birmingham w 1967 r., a jej założycielem był Lyndon Laney - basista Band of Joy oraz miłośnik elektroniki. Początek przedsięwzięcia, jak zazwyczaj, był niezwykle prozaiczny - młodego muzyka nie stać było na zakup profesjonalnego wzmacniacza, więc postanowił zbudować go samodzielnie w garażu ojca. Wieść o udanej konstrukcji szybko rozniosła się po okolicy.

Autor testu: Marcin Komorowski

Jednym z pierwszych użytkowników został Tony Iommi - wzmacniacz Laney można usłyszeć na pierwszej płycie Black Sabbath. Pierwszym flagowym modelem był LA100BL, konstrukcje serii KLIPP wyposażono w popularny wówczas treble booster. Na początku lat 80. pojawiły się bardziej czułe modele AOR (Advanced Overdrive Response), później kilka innych serii dla różnych grup klientów (np. TT, TF), kilka lat temu na rynek wprowadzono także wzmacniacze do gitar akustycznych. Obecnie seria LA obejmuje modele jednogłośnikowe LA10, LA15C, LA20C, oraz dwugłośnikowe LA35C, LA65C - ten ostatni ma oczywiście najbogatsze wyposażenie.

BUDOWA


Obudowa pokryta ciemnobrązową okleiną ma nieregularną bryłę - łamana tylna ścianka ma w dolnej części drugi komplet gumowych nóżek, co umożliwia ustawienie combo pod kątem w pozycji monitora podłogowego. Przednia ścianka jest minimalnie pochylona, a boczne krawędzie delikatnie zaokrąglone. Wszystkie wierzchołki z wyjątkiem dwóch górnych z tyłu wyposażono w blaszane okucia ochronne. Combo waży około 15 kg, zatem do przenoszenia wystarcza jeden klasyczny uchwyt na górze. Sam wzmacniacz mieści się w górnej części w stalowym korpusie wykończonym w brązowym kolorze.

Combo o mocy 65 W wyposażono w dwa współosiowe głośniki - nisko-średniotonowe o średnicy 8 cali z kopułkami wysokotonowymi bliżej blaszanej maskownicy. Panel przedni mieści wejścia i regulacje dwóch kanałów. Kanał 1. służy do podłączenia mikrofonu, odtwarzacza, instrumentu klawiszowego, ewentualnie drugiej gitary - posiada regulację czułości wejściowej, dwupasmową korekcję oraz kontrolę poziomu pogłosu. Kanał 2. - instrumentalny - jest przeznaczony przede wszystkim dla gitary akustycznej, jednak również posiada gniazdo typu combo na wtyczki jack 1/4" i XLR - przydatne szczególnie gdy korzysta się z zewnętrznego preamp lub multiefektu z wyjściem symetrycznym. Kanał ten ma również przełącznik tłumienia - PAD, filtr korekcyjny PRESHAPE, regulację czułości i czteropasmowy korektor.

Powstawaniu sprzężenia zwrotnego zapobiega filtr z regulacją częstotliwości w paśmie 25-500 Hz oraz przełącznik fazy sygnału. Przydatnym rozwiązaniem jest dioda PEAK sygnalizująca przesterowanie sygnału. Kanał instrumentalny wzbogacono również o efekt chorus z regulacją szybkości i głębokości modulacji, a także funkcję SHIMMER akcentującą górę pasma i oddzielną regulację pogłosu. Gniazdo AUX IN umożliwia podłączenie dodatkowego źródła dźwięku. Ostatni potencjometr to kontrola głośności typu master volume, przy nim znajduje się dioda sygnalizująca włączenie.

Na tylnym panelu zamontowano z lewej strony gniazdo zasilania i wyłącznik, z prawej obok kratki wentylacyjnej znajduje się wyjście słuchawkowe TRS 1/4", wyjście symetryczne XLR z przełącznikiem odcięcia masy, gniazda pętli efektów wyposażonej w trójpozycyjny przełącznik: 1. wyłączenie, 2. poziom 0 dBv, 3. poziom -10 dBv. Wyjście pętli można użyć również w charakterze wyjścia liniowego. Z prawej strony umieszczono gniazdo podwójnego przełącznika nożnego do włączania chorusa i pogłosu.

WRAŻENIA


W przypadku wzmacniaczy do gitar akustycznych, w przeciwieństwie do elektrycznych, liczy się neutralność brzmieniowa i pod tym względem testowany model wypada bardzo dobrze. Podłączając dostarczoną również przez firmę Audiostacja dobrej klasy gitarę akustyczną Guild D-120E, Laney oferuje bardzo naturalne oddanie charakteru instrumentu. Możliwości kształtowania różnorodnych barw zapewnia czteropasmowa korekcja na kanale 2. Moc 65 W w przypadku wzmacniacza do gitary akustycznej to wysoki wynik, który w połączeniu z dwoma wydajnymi głośnikami zapewnia skuteczne nagłośnienie nawet sporych pomieszczeń. Przy mocniejszym rozkręceniu combo nie zatyka się, dźwięk nie ulega zniekształceniu, a głośniki nie sprawiają wrażenia, jakby zaraz miały wydać ostatnie dźwięki. Ewentualne problemy ze sprzężeniem rozwiązuje się szybko i skutecznie odwracając fazę sygnału lub wąskim filtrem wycinając wzbudzającą się częstotliwość.

Obudowa nie dudni, na co w dużym stopniu ma wpływ jej nieregularna bryła, pasma są wyrównane a dźwięk mocny i bogaty w szczegóły. Chorus brzmi muzykalnie, a proporcja efektu do czystego brzmienia gitary jest dobrze wyważona. Przyjemnie zaskakuje też pogłos - wyraźny, brzmiący naturalnie i co najważniejsze, nie zamazujący brzmienia gitary. Grając w niekorzystnych warunkach akustycznych można rozjaśnić brzmienie włączając filtr SHIMMER, dzięki czemu poprawi się wyrazistość ataku i selektywność. Wzmacniacz dobrze współpracuje z mikrofonem, czyniąc z LA65D solidne narzędzie dla śpiewających gitarzystów, a także duetów - zarówno wokalno-instrumentalnych jak instrumentalnych. Kanał 1. mimo skromniejszego wyposażenia również dobrze sprawdza się z gitarą czy innym instrumentem, chociażby klawiszowym.

PODSUMOWANIE


Laney LA65D, jak na wzmacniacz do gitary akustycznej, jest stosunkowo duży i mocny, co przekłada się na wysoką jakość brzmienia i skuteczność. Dzięki bogatemu wyposażeniu jest bardzo funkcjonalny, przez co sprawdzi się w wielu różnych zastosowaniach - od preampu do nagrań, przez wzmacniacz / odsłuch gitarzysty, do głównego nagłośnienia dla duetu grającego z podkładem w niezbyt wielkim audytorium.

 

Moc: 65 W
Głośniki: 8"+HF × 2
Kanały: 2
Wejścia: CH 1. MIC / AUX , CH 2.
Instrument, AUX IN, FX RETURN
Wyjścia: słuchawkowe, symetryczne
XLR, FX SEND / LINE OUT
Regulacje: kanał 1 - GAIN, LO, HI,
REVERB; kanał 2 - GAIN, EQ (4); ANTIFEEDBACK;
CHORUS RATE, CHORUS
DEPTH, REVERB; VOLUME
Przełączniki: PRESHAPE, PAD, PHASE,
SHIMMER, GROUND LIFT, EFFECT
LOOP - BYPASS / 0 dBv / -10 dBv
Inne: gniazdo przełącznika nożnego
Wymiary: 400 × 515 × 346 mm
Masa: 15,2 kg

Wynik testu
Funkcjonalność:
6
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5
Dystrybutor