LANEY Ironheart IRT-PULSE

Rodzaj sprzętu: Wzmacniacz

Pozostałe testy marki LANEY
Testy
2016-01-26
LANEY - Ironheart IRT-PULSE

Seria produktów Ironheart w ofercie Laney'a obejmuje wzmacniacze lampowe typu head, combo, kolumny, wzmacniacz do montażu w 19-calowym racku.

IRT-PULSE to lampowy przedwzmacniacz i przester typu biurkowego (desktop), zaprojektowany głównie pod kątem zastosowania w studio projektowym do nagrywania i reampingu, ewentualnie w sytuacjach występów z pominięciem tradycyjnego wzmacniacza gitarowego.

Niewielka, solidnie wykonana obudowa z dwóch odlewów oraz blaszanej siatki w centralnej części kryje w sobie dwie lampy ECC83, sporą ilość podzespołów, a także szereg niewielkich, wciskanych przełączników z kontrolkami w formie czerwonych diod LED. Trzy diody - jako kontrolki zasilania umieszczono również w spodzie obudowy - czerwona poświata na blacie biurka i bursztynowa w lampach razem z wydzielającym się z nich ciepłem tworzą niesamowity nastrój.

Gniazdo do podłączenia instrumentu umieszczono we frontowej bocznej ściance, wejście pomocnicze Aux, gniazdo zasilania i opcjonalnego przełącznika nożnego działającego jako bypass, oraz wyjścia - słuchawkowe mini-TRS z regulacją głośności i główne - na przeciwległej ścianie. Wyjście z gniazdem Jack stereo jest symetryczne, zatem preamp można podłączyć do konsolety, czy profesjonalnego interfejsu audio kablem TRS-XLR (oczywiście w trybie mono). Do nagrań lub reampingu zarejestrowanych ścieżek można również wykorzystać złącze USB współpracujące z systemami Windows, Mac, Android.

Funkcje przełączników są następujące: DARK - filtr obcinający wysokie częstotliwości w sygnale wyjścia liniowego, przydatny w przypadku podłączania do jasno brzmiących wzmacniaczy; BRIGHT - wzmocnienie wysokiego pasma, przydatny do uzyskania czystych brzmień na niskiej czułości; HOT - tryb wyższej czułości preampu. Przycisk EQ aktywuje filtr IRT-Studio konturujący brzmienie (wzmocnienie dołu i góry, podcięcie środka). EMULATION to włącznik symulacji brzmienia kolumny z czterema głośnikami 12" - przydatne w graniu bez tradycyjnego wzmacniacza gitarowego przez system PA, albo podczas nagrań. BYPASS - wyłączenie preampu ze ścieżki sygnału przez zwarcie wejścia i wyjścia buforem wysokoimpedancyjnym. RE-AMP to selektor wejść - instrumentalne w podstawowym trybie, USB w trybie reampingu. Dwa potencjometry odpowiadają za regulację czułości i poziomu wyjściowego sygnału. W zestawie dołączono zasilacz i pokrowiec.

Jak przystało na przedwzmacniacz oparty na lampach, przy włączaniu najlepiej poczekać chwilę na ich rozgrzanie. Urządzenie ma co najmniej kilka zastosowań. Można go użyć jako wzmacniacza słuchawkowego do ćwiczeń, także z podkładami puszczanymi z odtwarzacza. Włączony przed tradycyjnym wzmacniaczem gitarowym może pełnić rolę przesteru, jednak w przypadku montażu w pedalboardzie przyda się zewnętrzny przełącznik do wyłączania efektu. W pętli wzmacniacza może pełnić rolę urządzenia ocieplającego brzmienie (np. wzmacniacza tranzystorowego).

Kolejne zastosowanie to nagrywanie przez linię, albo przez złącze USB - w tej sytuacji przyda się symulacja kolumny. Efekt można również włączyć jako część łańcucha w procesach reampingu. Na wyjściu cyfrowym w lewym kanale jest sygnał gitary bez obróbki, w prawym przetworzony, co umożliwia jednoczesną rejestrację ustawionego brzmienia i sygnału do przetwarzania w symulacjach komputerowych lub reampingu. Niepozorne pudełko okazuje się być nie tylko wysoce funkcjonalnym, ale przede wszystkim świetnie brzmiącym urządzeniem, odnajdującym się w różnorodnej stylistyce muzycznej - od krystalicznie czystych brzmień podkładowych, przez funky, jazz, blues, nasycone brzmienia rockowe, aż po ekstremalny hi-gain (w trybie HOT). O brzmieniu nie trzeba się w tym przypadku rozpisywać, bo jest po prostu świetne - dźwięk jest żywy, nasycony harmonicznymi, bez cienia wątpliwości lampowy. To wszystko sprawia, że chce się go zostawić na biurku na stałe.

www.audiostacja.pl
www.laney.co.uk

 

Lampy: ECC83 × 2
Impedancja wejściowa: 1 MOhm
Impedancja wyjściowa: 470 Ohm
Impedancja wejściowa Aux: 3,3 kOhm
Próbkowanie na wyjściu USB: 44,1 kHz
Wejścia: gitarowe, Aux, gniazdo
przełącznika nożnego
Wyjścia: symetryczne TRS, słuchawkowe
mini-TRS
Komunikacja: USB, częstotliwość
próbkowania 44,1 kHz
Regulacje: GAIN, VOLUME, PHONES
Przełączniki: BRIGHT, HOT, EMULATION,
EQ, DARK, BYPASS, RE-AMP
Wymiary: 80 × 95 × 120 mm
Masa: 520 g
Zasilanie: 12 V DC (zasilacz w komplecie)


Wynik testu
Funkcjonalność:
6
Wykonanie:
6
Brzmienie:
6
Jakość / Cena:
5
Dystrybutor