BUGERA BC-15

Rodzaj sprzętu: Wzmacniacz

Pozostałe testy marki BUGERA
Testy
2015-08-13
BUGERA - BC-15

Mały, wygodny w transporcie wzmacniacz o dobrym - najlepiej lampowym - brzmieniu i mocy pozwalającej na ciche ćwiczenie bez wchodzenia w konflikt z otoczeniem to rzecz, bez której trudno się obejść.

W ofercie Bugery niewielkich piecyków nie brakuje, i nawet proste konstrukcje, jak BC-15, oparte są na przynajmniej jednej lampie. Obudowa w stylistyce vintage oklejona kremowym tolexem ma konstrukcję otwartą - z tyłu można obejrzeć 8-calowy głośnik Bugera Vintage Series o mocy 30 W i impedancji 4 Ohm, który z przodu chroni ciemnoszara maskownica przepleciona srebrnymi nitkami. Przednia ścianka jest lekko pochylona, co ułatwia odsłuch. Krawędzie są zaokrąglone dzięki czemu łatwiej uniknąć przypadkowych uszkodzeń, czemu służą również zabezpieczenia narożników. Wierzchołki zaopatrzono w okucia, których wielkość w stosunku do obudowy sprawia, że całość wygląda nieco dziwnie, ale i tak mała Bugera ujmuje swoją powierzchownością..

Kształtowaniu brzmienia służy lampa 12AX7, oddzielna regulacja czułości i głośności oraz dwupasmowa korekcja. Panel sterowania mieści również dwa przełączniki - GAIN odpowiada za wybór kanału, SHIFT służy do zmiany charakterystyki środka pasma. Z prawej strony umieszczono diodową kontrolkę zasilania i niewielki wyłącznik. Ścięte symetrycznie gałki zdają się być zapożyczone z efektów podłogowych. Oprócz wejścia gitary przewidziano również wejście pomocnicze do podłączenia odtwarzacza, a także wyjście słuchawkowe, z którego sygnał można również wykorzystać do szybkiego nagrania jakiejś partii, kiedy nie mamy pod ręką mikrofonu. Wszystkie przyłącza są w rozmiarze 1/4 cala. Komfort transportu ważącego 6 kg wzmacniacza zapewnia elegancka skórzana rączka.

Jak na wzmacniacz z głośnikiem o średnicy 8 cali, pasma są całkiem dobrze zrównoważone, choć środek chwilami może być natarczywy. Korekcja działa w ten sposób, że wzmacniając lub osłabiając jedno pasmo, w ograniczonym stopniu wpływa to odwrotnie na drugie. Opanowanie ustawień wymaga chwili prób, by wyczuć działanie korektora w górze, dole i wpływ obu regulacji na środek pasma, jednak po paru próbach można uzyskać satysfakcjonującą barwę. Przełącznikiem SHIFT można zredukować środek, dzięki czemu na kanale czystym otrzymujemy bardzo przejrzyste brzmienie podkładowe, a na przesterowanym podążamy w kierunku skonturowanych brzmień metalowych. Gitara z humbuckerem na kanale czystym już w połowie skali czułości zapewnia ciepły i subtelny lampowy overdrive.

Zakres czułości na kanale przesterowanym jest stosunkowo szeroki sięgając rasowego, rockowego distortion. Mocniejsze rozkręcenie głośności powoduje, że dźwięk traci lekką matowość, którą obserwuje się przy bardzo cichym graniu, a zyskuje ciepło i nasycenie harmoniczne, jednocześnie góra delikatnie się wycofuje. Brzmienia w tym przypadku korespondują ze wzornictwem i wykończeniem - combo wizualnie jest utrzymane w stylistyce vintage i tak też brzmi. Model BC-15 to dobry wybór do ćwiczenia w domu, a nawet na próby, ponieważ jak na 15 W wzmacniacza i 30 W głośnika combo jest naprawdę głośne. Duży zapas czułości, charakter brzmienia i możliwości korekcji przekładają się na uniwersalność tego niewielkiego wzmacniacza, choć jako główne pola zastosowań jawi się blues, rock, funky czy reggae.

www.bugera-amps.com
www.soundtrade.pl

 

Moc: 15 W
Głośnik: Bugera Vintage Series 8" 30 W
Konstrukcja: tranzystorowa z lampą
12AX7
Kanały: 2
Regulacje: GAIN, BASS, TREBLE, MASTER,
przełączniki GAIN i SHIFT
Wejścia: gitarowe, CD
Wyjście słuchawkowe
Wymiary: 357 × 162 × 322 mm
Masa: 6 kg


Wynik testu
Funkcjonalność:
5
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5