YAMAHA THR5A

Rodzaj sprzętu: Wzmacniacz

Pozostałe testy marki YAMAHA
Testy
2015-06-30
YAMAHA - THR5A

THR5A to najmniejszy wzmacniacz z serii, przeznaczony do gitar akustyczno- elektrycznych.

Symulacje wzmacniaczy zastąpiły w nim symulacje mikrofonów: pojemnościowego - CONDENSER, dynamicznego - DYNAMIC, lampowego - TUBE, a także efekty mający emulować brzmienie gitary klasycznej - NYLON i brzmienie gitary akustycznej podłączonej do wzmacniacza dla gitary elektrycznej - EG CLEAN. Z poziomu panelu sterowania dostępne są efekty: COMPRESSOR, COMPRESSOR/CHORUS, CHORUS, DELAY, DELAY/ REVERB, HALL REVERB.

Po podłączeniu wzmacniacza do komputera przez USB można edytować ustawienia symulacji, oraz włączać dodatkowe efekty: SPRING REVERB, NOISE GATE, FLANGER, PHASER, TREMOLO. Pokrętło BLEND/GAIN służy do regulacji proporcji sygnału bez obróbki (np. z piezo gitary) z symulacją mikrofonu, a w trybie EG CLEAN jak GAIN we wzmacniaczu gitarowym. Wyposażenie uzupełnia stabilnie działający tuner, pomocnicze wejście AUX IN stereo, wyjście słuchawkowe.

Combo wyposażono w dwa głośniki o średnicy 8 cm, za grillem umieszczono pomarańczowe diody LED dające przyjemną poświatę. W komplecie jest płyta DVD z programem Cubase AI, by wykorzystać wzmacniacz i złącze USB do rejestracji nagrań.

Gabaryty, waga i wygląd wzmacniacza bardziej przypominają starsze radio kuchenne. Pod vintage-ową otoczką kryje się jednak spory potencjał opracowanej przez Yamahę technologii wirtualnego modelowania obwodów (Virtual Circuitry Modeling). Symulacje mikrofonów brzmią dość przekonująco, choć efekt końcowy w dużej mierze zależy od jakości sygnału, który trafia do obróbki. Jednak używając nawet taniej gitary akustycznej z przyzwoitym układem aktywnym można uzyskać bardzo dobre brzmienia, które po obróbce kompresorem i dobarwione efektami, w szczególności świetnym pogłosem, zaskoczą tak grającego, jak słuchaczy.

Zdumienie jest tym większe, że dynamiczne i przestrzenne brzmienie wydobywa się z dwóch głośników zazwyczaj kojarzonych z boomboxem, a nie wzmacniaczem gitarowym. THR5A to wzmacniacz przystosowany do grania w domu, jak chyba żaden inny. Łatwo znaleźć dla niego miejsce w sypialni, salonie, czy kuchni, gdzie posłuży także jako radio po podłączeniu smartfona. Sprawdzi się w warunkach kameralnych występów w kawiarni, małej kaplicy, a nawet na wolnym powietrzu dzięki możliwości zasilania bateriami. THR5A to podręczny bagaż gitarzysty akustycznego z funkcjonalnością markowego scyzoryka. Jest w nim wszystko czego trzeba - ciekawie brzmiące symulacje, podstawowe efekty, wyjątkowo czysty i przestrzenny dźwięk, którego trudno się spodziewać po pudełku wielkości tostera.

pl.yamaha.com

Moc: 5+5 W
Głośniki: 2 x 8 cm
Regulacje: CONTROLLER, MIC TYPE,
BLEND/GAIN, MASTER, TONE, EFFECT,
DLY/REV, VOLUME, TAP/TUNER
Połączenia: INPUT, PHONES, AUX
IN, USB
Zasilanie: sieciowe 230 V / bateriami
AA x 8
Wymiary: 271 x 167 x 120 mm
Waga: 2 kg


Wynik testu
Funkcjonalność:
6
Wykonanie:
5
Brzmienie:
6
Jakość / Cena:
6