BUGERA V5 Infinium

Rodzaj sprzętu: Wzmacniacz

Pozostałe testy marki BUGERA
Testy
2015-06-29
BUGERA - V5 Infinium

V5 to najmniejszy lampowy wzmacniacz w ofercie niemieckiej Bugery.

Moc 5 W uzyskana z jednej lampy EL84 może być obniżona do wartości 1 W albo nawet 0,1 W - wbudowany Power Attenuator z przełącznikiem na tylnym panelu umożliwia uzyskanie nasyconego przesteru nawet przy bardzo niskiej głośności. Obok niego umieszczono również gniazdo słuchawkowe (duży jack) oraz dodatkowe wyjście głośnikowe (min. 4 Ohm).

Panel przedni to przykład minimalizmu połączonego z funkcjonalnością - wzmacniacz posiada regulację czułości, barwy, głośności oraz pogłosu o charakterystyce dużej sceny, realizowanego za pomocą procesora cyfrowego. Nawiązanie do stylistyki vintage potwierdza stylizowana na staromodną kontrolka zasilania i wyłącznik dźwigniowy. Combo wyposażono w 8-calowy głośnik brytyjskiego producenta Turbosound - firmy znanej przede wszystkim z wytwarzania kolumn P.A. dużej mocy.

W Combo, podobnie jak w pozostałych wzmacniaczach z nowej serii, wykorzystano technologię Infinium Tube Life Multiplier, która ma wydłużyć żywotność lamp mocy nawet 20-krotnie, co jest możliwe dzięki układowi kontrolującemu prąd podkładu (bias) lampy mocy. Na tylnym panelu znajduje się dioda sygnalizująca uszkodzenie lampy i konieczność jej wymiany. Jednak nawet po wymianie regulacja parametrów wzmacniacza nie jest konieczna - odpowiada za to elektronika. Przedwzmacniacz wzorowany na konstrukcjach z lat 60. oparto na lampie 12 AX7. Combo gwarantuje stosunkowo wysoki poziom głośności oraz bardzo dobre brzmienie czyste, energetyczny overdrive i dźwięczny crunch. Chwilami można odnieść wrażenie, że mamy do czynienia z głośnikiem 10-calowym a nie z 8".

Z kolei ograniczenie mocy radykalnie podnosi poziom przesterowania przy głośności, która w warunkach domowych nie powinna zaburzyć harmonii życia rodzinnego, ani tym bardziej wpłynąć negatywnie na stosunki z sąsiadami. W sekcji kontroli barwy zastosowano układ nazwany Vintage Equalizer redukujący wysokie pasmo, które - co warto zaznaczyć - nie jest suche ani zapiaszczone nawet przy mocnym rozkręceniu czułości. Combo brzmi wyjątkowo ciepło i dobrze przekazuje niuanse artykulacji. Przester jest typowo vintage-owy i sprawdzi się w klimatach blues-rockowych; wykorzystanie go w cięższych klimatach wydaje się być wysoce problematyczne.

Bugera V5 Infinium to wzmacniacz, którego potencjał w brzmieniach typu vintage jest odwrotnie proporcjonalny do jego mocy i gabarytów. Szukając jak najmniejszego lampowego wzmacniacza do ćwiczenia w domu można znaleźć comba kilku renomowanych producentów. Na ich tle V5 broni się tak pod względem wyglądu, jak tego co najważniejsze, czyli funkcjonalności i jakości brzmienia. To ostatnie kwalifikuje V5 również do zastosowania w charakterze wzmacniacza do nagrań (szczególnie jeśli ścieżki gitary są rejestrowane mikrofonem wielkomembranowym). Sprawdzi się również w miejscach i okolicznościach gdzie jednym z celów występu jest ukojenie nerwów słuchaczy. Cena idzie w parze z jakością, przez co combo jest godne polecenia.

www.soundtrade.pl

Moc: 5 W / 1 W / 0,1 W
Lampy: 12AX7, EL84
Regulacje: GAIN, TONE, VOLUME,
REVERB
Wyposażenie: przełącznik mocy,
wyjście słuchawkowe, wyjście
głośnikowe


Wynik testu
Funkcjonalność:
5
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
6