EPIPHONE LP Custom PRO KOA Ltd. Ed.

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki EPIPHONE
Testy
2018-10-17
EPIPHONE - LP Custom PRO KOA Ltd. Ed.

Oferta Epiphone nieustannie powiększa się o nowe modele i nic nie wskazuje na to, żeby będąca pod skrzydłami Gibsona marka miała wyhamować w tej kwestii w najbliższym czasie, podobnie zresztą jak kultowy, amerykański producent gitar.

Do naszego testu dzięki uprzejmości warszawskiego salonu Rock’n’Roll trafił ostatnio zaprezentowany, limitowany LP Custom Pro Koa Ltd. Ed., wyróżniający się wzorzystym topem z koa jak również nieco bardziej rozbudowanym układem elektrycznym w stosunku do klasycznych rozwiązań z dwoma humbuckerami. Gitara dostępna będzie u wybranych dealerów marki tylko przez określony czas, co na pewno zwiększa też atrakcyjność jej zakupu.

BUDOWA

Korpus wykonano tradycyjnie z mahoniu, a profilowany top stanowi wzorzyste drewno koa. Całość wykończona jest na wysoki połysk transparentnym lakierem w jasnobrązowym, naturalnym odcieniu a obie krawędzie zdobi 5-warstwowy, czarno-biały binding. Wklejany, mahoniowy gryf o profilu D "1960" SlimTaper i naturalnym, błyszczącym wykończeniu zaopatrzono w otoczoną bindingiem podstrunnicę z imponująco prezentującego się, indyjskiego palisandru (Dalbergia latifolia). Nabito tu 22 progi wielkości medium jumbo, pozycje znaczą perłowe, prostokątne markery a siodełko Graphtech legitymuje się szerokością 42,7 mm. Główkę obiega imponujący, 5-warstwowy binding, czarną powierzchnię frontu zdobi centralna inkrustacja oraz logo Epiphone, wykonane z masy perłowej. Oczywiście jest to dobrej klasy imitacja tego materiału. Zamontowano tu po obu stronach złote klucze Grover o przełożeniu 18:1 a całość dopełnia czarna płytka otworu pręta z napisem Les Paul CUSTOM PRO. Osprzęt uzupełnia złoty mostek LockTone Tune-o-matic ze strunociągiem.

Sercem układu elektrycznego są 2 popularne, sprawdzone humbuckery Epiphone’a: ProBucker-2 przy gryfie i ProBucker-3 przy mostku – umieszczone w złotych puszkach. Są to konstrukcje inspirowane legendarnymi pickupami BurstBucker typu PAF z magnesami Alnico II, zaprojektowanymi przez Setha Lovera pod koniec lat 50. ubiegłego wieku w fabryce Gibsona w Kalamazoo w USA. Dodatkowo trzy z czterech potencjometrów sterujących to konstrukcje push-pull. Dwa pokrętła głośności dedykowane pickupom rozłączają oddzielnie ich cewki, a potencjometr tonów przetwornika gryfowego zmienia fazę pickupów, powiększając ilość możliwych do uzyskania odcieni barw. Trójpozycyjny przełącznik umieszczono standardowo dla Les Paula na górnym rogu, menzura to klasyczne ‘gibsonowskie’ 24,75 cala.

W PRAKTYCE

Gitara należy do limitowanej serii, dodatkowo tego typu odmiany egzotycznego drewna nie są częste u Epiphone’a, co zwiększa niewątpliwie atrakcyjność tego modelu. Wizualnie gitara prezentuję się bardzo oryginalnie, top, tył i główka okraszone są 5-warstwowym bindingiem, uwagę zwraca też nieco jaśniejsza podstrunnica z palisandru o wyjątkowo wzorzystym, efektownym usłojeniu. Wykończenie stoi na wysokim poziomie, podobnie jak komfortowy gryf i niski setup strun, oferujące w połączeniu z krótszą menzurą zwiększoną wygodę gry dla lewej dłoni, choć dosyć niskie progi nie ułatwiają szerokiego wibrata. Klucze działają płynnie i precyzyjnie oraz zapewniają w połączeniu z siodełkiem Graphtech dobrą stabilność stroju, gitara ładnie też stroi „w progach”. Jedynym minusem jest tu mniej pewnie siedząca na trzpieniu gałka potencjometru tonów push-pull, którą można po prostu zdjąć przy silniejszym pociągnięciu, ale to akurat niewielka przypadłość konkretnego egzemplarza.

Od strony brzmieniowej na sucho Epiphone LP Custom Pro Koa prezentuje się równie dobrze, czuć dobry balans głośności strun, dynamikę oraz rezonowanie korpusu. Po włączeniu do wzmacniacza do dyspozycji mamy aż 3 regulatory push-pull – dwa głośności rozłączające cewki oraz jeden tonów zmieniający fazę pickupów, co zwiększa znacznie paletę dostępnych brzmień. Kanał czysty i humbucker gryfowy prezentują znane z Les Paula, ciepłe w górze brzmienie o ładnym, ‘drewnianym’ środku, choć dół nie jest tu aż tak klarowny jak w droższych konstrukcjach Gibsona. Niemniej mocny atak skutkuje muzyczną, dynamiczną reakcją i żywszą górą. LP Custom Koa dzięki rozłączaniu cewek pozwala ustawić ‘singlowe’, jaśniejsze brzmienia o żywszych harmonicznych i wyraźniejszym oddaniu artykulacji. Możemy tu uzyskać bogate kolorystycznie odmiany przy pracujących obu pickupach – dwa humbuckery wprowadzają bardzo charakterystyczny dla LP kontur, który można muzycznie stunnigować odłączając oddzielnie cewkę dowolnego z pickupów lub grać jasną, skierowaną w stronę Tele barwą dwóch singli.

Do tego mamy zmianę fazy potem tonów, wprowadzającą ciekawy sound przypominający zatrzymane w okolicach środka wah. Kanał crunch dodaje drapieżności i sustainu, bez problemu uzyskamy tu szereg ciekawych i użytecznych barw bluesowo-rockowych od tłustego humbuckera gryfowego, przez wyraziste połączenie obu pickupów i zadziorny humbucker mostkowy, po jaśniejsze, singlowe barwy ze stratową prezencją. Kanał high-gain pozwala na uzyskanie nasyconych przesterów z czytelną separacją strun przy riffach i harmonicznymi humbuckera mostkowego oraz lejącym się dźwiękiem solowym na skrajnej pozycji przy gryfie, choć tu już barwa traci definicję przy akordowych zagrywkach. Rozłączanie cewek i tutaj bardzo się przydaje do uzyskania ostrzejszych, ale cały czas pełnych brzmień podkładowych, a przełączanie fazy przy pracujących obu pickupach działa subtelniej, wprowadzając dodatkowe, bardziej użyteczne i naturalne odcienie w porównaniu do kanału czystego.

Epiphone LP Custom PRO KOA Ltd. Ed. to prawdziwy, barwowy kameleon, który wymaga też poświęcenia większej ilości czasu w celu okiełznania jego możliwości. Nowy, limitowany Epiphone LP Custom Pro Koa Ltd. Ed. to instrument, który odnajdzie się już w rękach zaawansowanych gitarzystów, chcących obok klasycznych barw LP mieć pod ręką kilka dodatkowych, użytecznych opcji brzmieniowych, oferujący dodatkowo wysoki komfort gry oraz cieszący oko oryginalnie prezentującym się korpusem z Koa.

www.lauda-audio.pl
www.epiphone.com

 

Konstrukcja: Set-in
Korpus: Mahoń
Top: Koa
Gryf: Mahoń
Profil gryfu: 1960’s SlimTaper D
Podstrunnica: Palisander indyjski
Radius: 12”
Ilość progów: 22, medium jumbo
Siodełko: Graphtech, 42,7 mm
Menzura: 24,75”
Klucze: Zamknięte Grover, 18:1
Przetworniki: 1 x Epiphone ProBucker-2 (gryf), 1 x Epiphone ProBucker-3 (mostek)
Elektronika: 3-pozycyjny przełącznik, 2 x Volume (push-pull), 2 x Tone (1 x push-pull z odwracaniem fazy)
Mostek: Stały, LockTone Tune-o-matic ze strunociągiem
Wykończenie: Wysoki połysk, naturalne, złoty osprzęt, 5-warstwowy binding całego korpusu i główki, 1-warstwowy podstrunnicy
Wynik testu
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5.5
Wygoda:
5.5
Cena
2 459.00 zł
Dystrybutor
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie MagazynGitarzysta
Magazyn Gitarzysta
sierpień 2018
Kup teraz