RAVEN ILC-350 Crimson TRD

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki RAVEN
Testy
2016-03-03
RAVEN - ILC-350 Crimson TRD

W ofercie Ravena znaleźć można modele gitar elektrycznych reprezentujące cały przekrój stylistyczny, od muskularnej ośmiostrunówki po testowany ostatnio, znakomicie prezentujący się jazzowy model IJZ-500.

Tym razem dzięki opolskiemu dystrybutorowi Music Media do naszego testu trafił bardziej klasyczny, odwołujący się do konstrukcji Les Paula model ILC-350, który po raz kolejny wyłamuje się z szeregu zaskakując bardzo efektownie prezentującym się wykończeniem.

BUDOWA


Raven ILC 350 Crimson TRD posiada mahoniowy korpus w kształcie LP z bardziej nowocześniej zaostrzonym dolnym rogiem, na który naklejono złożony z dwóch części, ozdobny top z klonu płomienistego. Całość wykończona jest na wysoki połysk w cieniowanym w stronę krawędzi, bardzo ładnie prezentującym się lekko karmazynowym odcieniu Crimson TRD. Dokoła biegnie kremowy binding, któremu na całej długości towarzyszy imponujący pasek z kolorowej masy perłowej. Tył korpusu również posiada kremowe, szerokie ożyłkowanie.

Gryf został wklejony w korpus, co zasługuje na podkreślenie przy tej półce cenowej, a dobrze wyprofilowane łączenie pozwala na komfortowy dostęp do wyższych progów. Na otoczonej kremowym bindingiem, palisandrowej podstrunnicy umieszczono duże, prostokątne markery z kolorowej masy, efektownie dopełniające binding korpusu. Nabito tu 22 progi a całość wieńczy główka z perłową inkrustacją oraz logo Ravena, na której zamontowano po obu stronach złote klucze Die-cast. Tu również biegnie wokół imponujący, kolorowy binding.

Układ elektryczny tworzą 2 humbuckery umieszczone w złotych puszkach, sterowane 3-pozycyjnym przełącznikiem umieszczonym na górnym rogu oraz dedykowanymi parami potencjometrów głośności i tonów. Całości dopełnia złoty mostek Tune-o-matic ze strunociągiem oraz czarny pickguard. Gitara jak można się spodziewać dysponuje "gibsonowską" menzurą 24,75" (628 mm).

W PRAKTYCE


Trzeba powiedzieć, że w tej półce cenowej gitary prezentujące się tak efektownie spotyka się niezbyt często. Chociaż mamy tu fornir z klonu płomienistego, top jest też lekko wyprofilowany, a binding z kolorowej masy bardzo stylowo koresponduje z cieniowaną płytą wierzchnią i dobrze widoczną fakturą drewna. Złoty osprzęt wpasowuje się w całość, a wisienką na torcie są duże, prostokątne markery z kolorowej masy perłowej, choć u niektórych może to wywoływać już pewne wrażenie przesytu. Nam to nie przeszkadza i gitara naprawdę cieszy oko każdym szczegółem.

Od strony manualnej mamy tu wygodny gryf o okrągłym profilu, struny dało się ustawić nawet poniżej średniej, gitara stroi i nie rozstraja się podczas gry a korony progów nie mają żadnych ostrych krawędzi. Brzmienie na sucho jest lekko metaliczne, jednak czuć dobrą dynamikę i odpowiedź strun na atak, gitara ma też ten mocny, ciepły charakter w niższym środku pasma. Na czystym kanale i humbuckerze gryfowym Raven odzywa się okrągłym, dosyć ciemnym brzmieniem, które ma wręcz jazzowy, ciepły charakter. Brzmienie mogłoby być tu jaśniejsze i przekazać więcej niuansów, jednak mocna, jazzowa barwa ładnie sprawdza się przy solówkach oraz jazzowych akordach. Przełączenie na oba pickupy rozjaśnia całość oferując czytelną i dynamiczną barwę akordową, a dzięki ciemniejszemu pickupowi gryfowemu otrzymujemy okrągłe, nie kłujące w uszy brzmienie idealne do funkowych bić czy rozkładanych arpeggio.

Na kanale drive Raven ILC-350 wypada jeszcze lepiej, szczególnie na pickupie przy mostku. Mniejszy gain to wyraźna, blues-rockowa barwa bardzo ładnie reagująca na mocniejszy atak, a po dodaniu drive'u otrzymujemy nasycony, klarowny sound bez przerysowanego dołu, który sprawdzi się nawet w mocnych odmianach rocka. Pickup gryfowy ma trochę zbyt dużo dołu, ale oferuje śpiewną barwę przy solówkach oraz bluesowy, okrągły charakter przy zmniejszonym gainie, choć ogólnie wypada już nieco słabiej w porównaniu do naprawdę nieźle sprawującego się humbuckera mostkowego.

PODSUMOWANIE


Raven ILC-350 Crimson TRD to znakomicie prezentujący się instrument w stylu LP, który przy tym wykończeniu i atrakcyjnej cenie oferuje komfort gry, dobrą odpowiedź na artykulację i równie dobre brzmienie, w którym znajdziemy ciepłą, okrągłą barwę czystą do solówek, wyrównane, stylowe barwy funkowe i akordowe oraz rasowy, rockowy sound na pickupie mostkowym. Kolejny, bardzo udany model ze stajni Ravena.

www.musicmedia.pl

 

Konstrukcja: set-in
Korpus: mahoń
Top: klon płomienisty
Gryf: mahoń
Podstrunnica: palisander
Progi: 22
Menzura: 24,75" (628 mm)
Mostek: Tune-o-matic ze strunociągiem
Elektronika: 2 x humbucker, 2 x
VOLUME, 2 x TONE, 3-pozycyjny
przełącznik
Wykończenie: wysoki połysk
w kolorze Crimson TRD, markery
z kolorowej masy perłowej


Wynik testu
Wykonanie:
5
Brzmienie:
6
Jakość / Cena:
5
Wygoda:
5