LEGATOR Helio DC-300 Pro

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki LEGATOR
Testy
2015-06-26
LEGATOR - Helio DC-300 Pro

Na mocno nasyconym rynku instrumentów muzycznych znalezienie i zagospodarowanie niszy jest z roku na rok trudniejsze.

Tym bardziej należy docenić sukcesy powstałej w 2012 roku marki Legator Guitars nieustannie poszerzającej swoją ofertę o nowe i atrakcyjne modele przeznaczone zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych, profesjonalnych muzyków. O tym ostatnim, oprócz pułapu cenowego, świadczą również modele sygnowane przez takich gitarzystów jak: Matt Bachand, John Donais czy Josh Travis.

Korpus typu doublecut wykonano z mahoniu, podobnie jak wklejoną weń szyjkę, a miejsce łączenia tych dwóch elementów ma niezwykle harmonijną, gładką linię. Wierzchnią stronę korpusu zdobi profilowana płyta z klonu płomienistego wykończona na wysoki połysk w efektownym, przypalanym na brzegach, brązowym odcieniu, który wizualnie dopełnia naturalny, drewniany binding. Hebanowa podstrunnica tworzy spójną całość z czarnym frontem główki, której kształt, choć oryginalny, może przywodzić na myśl kilka charakterystycznych wzorów znanych z gitar Samick, PRS czy Hagstrom. Instrument ma skalę "gibsonowską", czyli 24 i 3/4 cala.

Układ elektryczny oparto na dwóch przetwornikach Legator Dual Humbucker wykorzystujących magnesy Alnico. 3-pozycyjny przełącznik umieszczono tuż obok potencjometru głośności, a za masywnym strunociągiem umieszczono wspólny dla obu przetworników potencjometr barwy z opcją rozłączania cewek typu push-pull. Gniazdo wyjściowe zostało zgrabnie wkomponowane w bok korpusu.

Biorąc gitarę do ręki od razu można być zaskoczonym doskonałym wręcz wykończeniem i spasowaniem elementów spotykanym w sporo droższych instrumentach, choć trzeba zaznaczyć że DC-Pro należy do średniej, nie najniższej przecież półki cenowej. Rezonans "z deski" i równe wybrzmienie na sucho świadczą o wysokiej klasy materiałach. Po włączeniu do wzmacniacza humbucker gryfowy odzywa się mocnym, wyraźnie określonym w środku brzmieniem oraz ciepłym, okrągłym dołem pasma, a zbalansowana góra ładnie oddaje artykulację. Po lekkim skręceniu tonów bez problemu uzyskamy nowoczesne, dynamiczne brzmienie jazzowe, a rozłączenie cewek skutkuje zaskakująco szklankowym, krystalicznym charakterem.

Połączone pickupy w trybie singli oferują rasowe brzmienie funkowe, a po dodaniu gainu i przełączeniu na humbucker gryfowy otrzymamy bardzo ładne brzmienie blues-rockowe. W trybie humbuckera i mocniejszym drivie pickup odzywa się okrągłym, "santanowskim" brzmieniem solowym o długim sustainie. Humbucker przy mostku to rockowa klasyka z ciekawym konturem w wyższym środku po rozłączeniu cewek. Pełny humbucker oferuje już tłuste i dynamicznie reagujące barwy o mocnym środku, znakomicie ułatwiającym grę legato.

Legator Helio DC-300 Pro to wysokiej klasy instrument oferujący bardzo ciekawe barwy od jazz-funkowych brzmień czystych, przez dynamiczny, rockowy crunch po nasycone barwy hi-gain, które poradzą sobie nawet w cięższej, metalowej stylistyce.

www.musicmedia.pl

Korpus: mahoń
Top: klon płomienisty
Gryf: mahoń
Podstrunnica: heban
Progi: 24 medium jumbo
Menzura: 24,75"
Mostek: Legator Brass BM-22 T-O-M System
Układ elektryczny: Legator HNH3 Dual Humbucker
+ Legator HBH3 Dual Humbucker, przełącznik
3-pozycyjny, VOLUME, TONE push-pull,
Wykończenie: Brown - Flamed Maple (BRN)


Wynik testu
Wykonanie:
6
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5
Wygoda:
5