VINTAGE VS4CR CRD

Rodzaj sprzętu: Gitara basowa

Pozostałe testy marki VINTAGE
Testy
2020-04-27
VINTAGE - VS4CR CRD

Instrumenty marki Vintage są wytwarzane przez firmę John Hornby Skewes & Co. – producenta, któremu udało się zainteresować przede wszystkim początkujących i średnio zaawansowanych muzyków, ponieważ oferuje on sprzęt o doskonałym stosunku jakości do ceny.

Za sukcesem marki stoi sam Trevor Wilkinson – doświadczony konstruktor znany przede wszystkim za sprawą cenionego osprzętu, takiego jak mostki, klucze czy przetworniki.

BUDOWA

Zarówno korpus, jak i gryf basu Vintage VS4CR CRD wykonano z mahoniu. Obydwa te elementy zostały ze sobą sklejone, a miejsce połączenia zostało wyprofilowane w taki sposób, aby umożliwić jak najlepszy dostęp do najwyższych pozycji. Pod względem kształtu instrument nawiązuje do klasycznej konstrukcji Gibsona, a mianowicie do modelu SG. Podobieństwo nie kończy się na samej bryle korpusu, ale rozciąga się także na ciemnoczerwony lakier Cherry Red, który był popularny w przypadku gitar SG.

Gryf uzupełniono palisandrową podstrunnicą, na której nabito 20 progów. Ich wykończenie nie budzi żadnych zastrzeżeń. Na główce znajdziemy cztery solidne klucze Wilkinson WJBL200, które pracują stabilnie i nie mają wyczuwalnych luzów. Podobnie jak pozostałe elementy osprzętu, także one są chromowane. Pomimo klasycznego wyglądu na pokładzie instrumentu znajdziemy także pewien bardziej nowoczesny drobiazg, a mianowicie siodełko GraphTech NuBone. Za mocowanie strun odpowiada mostek przytrzymywany przez trzy trzpienie przykręcone do korpusu. Konstrukcja ta dysponuje niezależnymi siodełkami do regulacji długości czynnej każdej ze strun. Menzura instrumentu wynosi 30 cali, czyli 762 mm.

Ciekawie prezentuje się konfiguracja przetworników, ponieważ mamy tu dwa pickupy w metalowych puszkach, przy czym model przy mostku jest mniejszy i został zamocowany do plastikowej ramki, natomiast przy gryfie znajdziemy przetwornik w dużo większej obudowie, jednak przykręcony do korpusu za pomocą wkrętów. Układ elektryczny uzupełniają trzy potencjometry: dwa VOLUME (każdy do niezależnego ustalania poziomu sygnału przetworników) oraz jeden MASTER TONE.

Obydwa przetworniki zostały umieszczone w metalowych puszkach, przy czym pickup przy gryfie nie posiada ramki

WRAŻENIA I BRZMIENIE

Ogólne wrażenia po wzięciu instrumentu do rąk są jak najbardziej pozytywne, ponieważ jest on wykonany bardzo starannie, z dbałością o szczegóły. Dopasowanie poszczególnych elementów składowych gitary nie daje powodów do narzekań, podobnie jak jakość wykończenia i nabicia progów. Bez podłączania do wzmacniacza bas daje wyrównany dźwięk o długim czasie wybrzmiewania, a gitara dobrze trzyma strój i precyzyjnie stroi w pozycjach. Po podłączeniu do wzmacniacza i podkręceniu gałki VOLUME pickupu przy gryfie otrzymujemy ładnie zaokrąglony dźwięk o wyrównanym wybrzmieniu.

Pickup przy gryfie oferuje miękką i ciepłą barwę o przyjemnym w odbiorze dole pasma, natomiast przetwornik mostkowy daje wyraziste, ostre i dynamiczne brzmienie idealne do gry kostką. Dzięki niezależnej regulacji poziomu sygnału pochodzącego z każdego z nich można płynnie ustalić proporcje pomiędzy nimi, co zwiększa paletę dostępnych barw. Klarowne i masywne brzmienie doskonale sprawdzi się przede wszystkim w klimatach rockowych, gdzie swoje możliwości może zaprezentować pickup przy mostku.

Stały mostek jest zamocowany na trzech trzpieniach przykręconych do korpusu

Również bluesmani czy nawet basiści jazzowi nie powinni być zawiedzeni za sprawą ciepłego i ładnie nasyconego dźwięku z pickupu przy gryfie. Charakter brzmieniowy prezentowanego basu można określić jako uniwersalny, ponieważ dźwięk jest z jednej strony klarowny, z mocnym atakiem, natomiast z drugiej strony – ciepły i zaokrąglony w zakresie niższego środka.

PODSUMOWANIE

Vintage VS4CR CRD to solidnie wykonana i dobrze brzmiąca gitara basowa, która może się także pochwalić atrakcyjnym, klasycznym wyglądem. Bas odnajdzie się przede wszystkim w klimatach rockowych oraz bluesowych i powinien szczególnie zainteresować początkujących muzyków, którzy dzięki tej gitarze będą w stanie usłyszeć dokładnie to, co jest istotne podczas ćwiczeń. Nie znaczy to jednak, że VS4CR nie może wzbudzić zainteresowania u bardzie doświadczonych basistów.

Na pokładzie basu Vintage VS4CR umieszczono dwa potencjometry do kontroli głośności każdego z pickupów oraz wspólny regulator MASTER TONE.

Korpus gitary jest nawiązaniem do klasycznej konstrukcji Gibsona, a mianowicie modelu SG

Połączenie gryfu z korpusem zostało wyprofilowane w sposób umożliwiający wygodny dostęp do najwyższych pozycji.

Obowiązkowym wyposażeniem instrumentu marki Vintage muszą być klucze Wilkinson – tutaj są to modele WJBL200.

www.jhs.co.uk
www.audiostacja.pl

 

korpus: mahoń
gryf: mahoń
podstrunnica: palisander
progi: 20
menzura: 30” (762 mm)
siodełko: GraphTech NuBone
mostek: stały
płytka ochronna: 3-warstwowa
osprzęt: chromowany
klucze: Wilkinson WJBL200
układ elektryczny: 2x przetworniki (MMHB, HB), potencjometry 2x VOLUME, 1x MASTER TONE
wykończenie: Cherry Red
Wynik testu
Wykonanie:
5.5
Brzmienie:
5.5
Jakość / Cena:
6
Wygoda:
5.5
Cena
1 399.00 zł
Dystrybutor
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie MagazynGitarzysta
Magazyn Gitarzysta
luty 2020
Kup teraz