HOFNER ESH Sovereign

Rodzaj sprzętu: Gitara basowa

Pozostałe testy marki HOFNER
Testy
2010-12-03

W otoczonym lasami mieście Burgthann, na południe od Norymbergii, w samym sercu Frankonii leży niewielka manufaktura, której nazwa wywołuje dreszczyk emocji u większości basistów – ESH – tam właśnie doświadczeni lutnicy ręcznie wytwarzają instrumenty z selekcjonowanych materiałów.

Budowa

Bas ESH Sovereign powala wyglądem za sprawą pięknego topu wykonanego z topoli oczkowej. W gitarze zastosowano doskonały mostek: Schaller 2000. Umożliwia on ustawienie dowolnych odstępów między strunami i wyposażony jest w elementy piezo. ESH skonstruował system elektroniki, w którym każda struna ma swój własny preamp oraz dedykowany trymer, którym możemy ustawić jej wzmocnienie. Sovereign posiada 2 aktywne humbackery EMG 35DC współpracujące z potencjometrami VOLUME i TONE. Mamy też dwa obrotowe przełączniki. Pierwszy z nich pozwala wybrać konfigurację pickupów – mostek, gryf, albo obydwa na raz. Drugi udostępnia kilka trybów pracy przystawek: samo piezo, piezo + przetworniki, same przetworniki, oraz tryb Direct, który polega na ominięciu całego układu regulacji dźwięku. Pomimo zastosowania pasywnej korekcji dźwięku, bas posiada aktywny układ ESH-Tronic. Gryf zbudowany jest z trzech warstw klonu i dwóch orzecha. Posiada monolityczna główkę ozdobioną fornirem z topoli oczkowej. Zastosowane klucze to Schallery M4 2000. Podstrunnicę zrobiono z Wenge i nabito na niej 24 progi medium-jumbo. Na uwagę zasługuje połączenie gryfu z korpusem. To opatentowany system Ultra Contact, mający zagwarantować szybki atak i duży sustain. Pomysł ten jest dziełem Christofera Kosta – legendarnego lutnika – a jego istotę stanowią śruby wkręcone pod różnymi kątami, przyczyniające się do lepszego przekazywania drgań między szyjką i korpusem oraz poprawiające spasowanie obydwu elementów.

Gramy

Bas jest dość lekki i doskonale wyważony. Na sucho gitara gra głośno i drgając, po prostu ucieka z rąk. Świetna dynamika i szybki atak. Sovereign oferuje dużo góry, lekko podcięty środek i mocny, sprężysty bas. Po wpięciu do pieca zaskakuje ekstremalnie niski poziom szumu. Zelektryfikowana gitara posiada mniej częstotliwości wysokich, pojawia się za to mocny, niski środek umożliwiający uzyskanie mruczącego brzmienia typu Music Man. Przy użyciu przetwornika przy mostku łatwo wydobędziemy precyzyjne, funkowe dźwięki. Gdy stosujemy obydwa humbackery, brzmienie nabiera surowości i twardości. Jest szkliste z wyraźnym basem. To idealne ustawienie do gry kciukiem – ogromna dynamika i przejrzyste, szybkie częstotliwości niskie. To ustawienie sprawia też, że gitara doskonale odnajduje się w miksie – nie wychodzi na pierwszy plan i świetnie współgra w sekcji. Po uaktywnieniu przetwornika przy gryfie brzmienie nabiera cech znanych z Jazz Bassa – doskonały sound do gry palcami, jeśli chcemy wskrzesić funkowe groovy lat 70. Na systemie piezo brzmienie jest krystalicznie czyste i głębokie. Bez problemu możemy uzyskać kontrabasowe barwy, idealne do jazzowych walkingów. Nic tu się nie przesterowuje, nie strzela, nie brumi. Doskonale wypadają także barwy wynikłe z miksowania piezo z przetwornikami EMG, chociaż szkoda, że nie ma możliwości osobnej regulacji głośności dla systemu piezo. Generalnie jednak zastosowanie go dodaje nieco wyrazistości przetwornikom EMG i wzbogaca sound o niuanse artykulacyjne. 

Podsumowanie

ESH Sovereign to bas zbudowany bardzo dokładnie, z pieczołowicie wyselekcjonowanych materiałów. Skonstruowany z legendarną niemiecką solidnością powala nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim brzmieniem. Skuteczny, wyrazisty, zauważalny – takie epitety można by mnożyć. Jedno jednak jest pewne – ESH powrócił do gry i zrobił to w najlepszym stylu.

TESTOWAŁ: Krzysztof Błaś

DANE TECHNICZNE:
Korpus: jesion bagienny, top z topoli oczkowej;
szyjka: 5 częściowa (klon i orzech);
podstrunnica: Wenge;
mostek: Schaller 2000 Piezo;
przetworniki: 2×EMG 35DC + Piezo w mostku;
elektronika: aktywna, ESH-Tronic, 1×VOLUME, 1×TONE;
menzura: 34”;
ilość progów: 24 medium jumbo;
klucze: Schaller M4 2000.
DOSTARCZYŁ Karl Höfner GmbH & Co.