ARROW Silver CE

Pozostałe testy marki ARROW
Testy
2020-02-07
ARROW - Silver CE

Arrow to nowa marka gitar akustycznych, klasycznych oraz ukulele, która pojawiła się niedawno na naszym rynku dzięki dystrybutorowi Lauda Audio.

Testowany niedawno klasyczny model Arrow Calma należący do kategorii instrumentów ‘uczniowskich’ oferował w cenie z okolic 500 złotych naprawdę dobrą jakość brzmienia i wykonania, tym razem do testu otrzymaliśmy gitarę elektroakustyczną z metalowymi strunami - Arrow Silver CE, posiadającą litą płytę wierzchnią oraz wyposażoną w pokładowy pickup i preamp.

BUDOWA

Arrow Silver CE należy do wyższej serii Silver oferującej topy z litego drewna, a skrót CE świadczy o wcięciu Cutaway oraz wbudowanej elektronice (Electric). Gitara posiada pełnowymiarowy korpus typu Dreadnought z wcięciem pozwalającym na dostęp do wyższych progów. Zastosowano tu litą płytę świerkową na topie oraz mahoniowe boki i tył, a całość wykończono satynowo w technologii open pore, co zasługuje na pewno na podkreślenie. Dookoła krawędzi biegnie kilkuwarstwowy binding, a otwór rezonansowy zdobią dwa okręgi.

Mahoniowy gryf zaopatrzono w otoczoną bindingiem podstrunnicę z ekologicznego, naturalnego kompozytu Richlite, stosowanego często w gitarach i mającego właściwości zbliżone do hebanu. Nabito tu 20 progów a rolę markerów pełnią małe romby z imitacji masy perłowej. Główkę o ciemnobrązowej powierzchni obok chromowanych, zamkniętych kluczy uzupełnia plastikowe siodełko, centralny emblemat z wpasowanego jasnego forniru oraz logo Arrow na szczycie.

Gitara zaopatrzona jest w podmostkowy przetwornik piezo z preampem, który udostępnia chromatyczny tuner z wyświetlaczem LCD, regulację głośności oraz trzy wciskane potencjometry korekcji Bass, Midd., Treb. Całość zasilana jest baterią 9V montowaną w znajdującej się na dole bocznej ścianki komorze, zintegrowanej z gniazdem instrumentalnym jack. Menzura gitary wynosi 650 mm a fabrycznie producent zakłada markowe struny Elixir.

Mostek z ciemnego kompozytu Richlite posiada kompensowane siodełko.

WRAŻENIA

Gitara wykonana jest bardzo starannie, a nawet przy dokładniejszych oględzinach nie można się doszukać żadnych niedoróbek. Biorąc pod uwagę satynowe wykończenie open-pore, estetyczne wykończenie, litą płytę wierzchnią i wbudowany preamp, jest to chyba jedna z najlepszych jakościowo gitar akustycznych dostępnych w tej cenie na rynku. Matowa powierzchnia jest bardzo przyjemna w dotyku, ciemniejsze boki i tył prezentują się bardzo dobrze, progi wykończone są równie starannie, w zasadzie poza samą rozetą można by ten instrumentem przy oględzinach pomylić z jakimś kilkukrotnie droższym.

Gitara stroi w progach, a kolejnym plusem jest dobrze ustawiona akcja strun – nic tu nie trzeba na starcie regulować. Brzmieniowo Arrow Silver CE również wykracza poza tę półkę cenową. Dobrze słychać niuanse przy lekkim graniu palcami, pełne akordy są czyste i zbalanasowane, okrągły bas uzupełnia ładna prezencja. Może nie uzyskamy tu głośności i projekcji klasowych dreadnoughtów, ale już po kilku akordach i dźwiękach wiadomo, że ten instrument posłużyć może nie tylko do komfortowej nauki, ale sprawdzi się w rękach już doświadczonych adeptów gitary.

Na otoczonej bindingiem podstrunnicy Richlite pozycje wskazują estetycznie wpasowane markery w kształcie rombów

Na kolejne podkreślenie zasługują zakładane fabrycznie struny Elixir, która poza brzmieniem oferują znacznie dłuższy okres użytkowania. Dynamika i reakcja na atak są więcej niż zadowalające, pokładowy preamp również wywiązuje się z zadania przeniesienia barwy na głośnik wzmacniacza czy odsłuchy, oferując dobre oddanie brzmienia oraz wystarczającą regulację - zdejmujemy trochę środka i basu, dodajemy minimalnie góry by cieszyć się pełnym, bogatym w harmoniczne brzmieniem akordowym. Ciekawe są też wciskane potencjometry korekcji, choć nie ma to wpływu na samą barwę. Na scenie przydałoby się może odwracanie fazy, ale i tak wbudowana elektronika pozwala bez problemu nagrywać dobrą, akustyczną barwę w domu po wpięciu np. w interfejs audio. Całość uzupełnia tuner z wyświetlaczem, dzięki czemu nie potrzebujemy stosować zewnętrznego stroika.

PODSUMOWANIE

Arrow Silver CE jest wręcz wzorcowym przykładem jak powinna wyglądać pierwsza gitara akustyczna, która w bardzo atrakcyjnej cenie zapewnia wysoką wygodę gry, estetykę wykonania, dobre brzmienie z możliwością podłączenia do wzmacniacza, i co ważne będzie sprawować się równie dobrze nawet po kilku latach gry. W tym pułapie cenowym bardzo ciężko będzie znaleźć akustycznego, a tym bardziej elektro-akustycznego konkurenta dla Arrow Silver CE.

Mahoniowy tył i boki wykończono satynowym lakierem w technologii open-pore

Litą świerkową płytę wierzchnią obiega kilkuwarstwowy binding

Główkę obok chromowanych, zamkniętych kluczy uzupełnia plastikowe siodełko, centralny emblemat z wpasowanego jasnego forniru oraz logo Arrow na szczycie

Gitara zaopatrzona jest w podmostkowy przetwornik piezo z preampem

www.lauda-audio.pl

 

Płyta wierzchnia: lity świerk
Bok i tył: mahoń
Gryf: mahoń
Podstrunnica: richlite, binding na podstrunnicy
Elektronika: aktywny przetwornik piezo zasilany baterią 9V
Korekcja: Bass, Mid, Treble
Kontrola: Volume
Tuner: wbudowany, chromatyczny, automatyczny z wyświetlaczem LCD
Skala: 650 mm
Progi: 20
Mostek: richlite
Klucze: zamknięte
Wynik testu
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
6
Wygoda:
5
Cena
649.00 zł
Dystrybutor
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie MagazynGitarzysta
Magazyn Gitarzysta
grudzień 2019
Kup teraz