ARROW Calma

Pozostałe testy marki ARROW
Testy
2018-12-19
ARROW - Calma

Arrow to nowa marka hiszpańskich gitar klasycznych sprowadzanych do Polski przez firmę Lauda Audio. Model Calma ma menzurę w rozmiarze 650 mm – jest to skala 4/4, czyli przeznaczona dla osób powyżej 150 cm wzrostu, ale biorąc pod uwagę cenę, Calma jest typowym instrumentem uczniowskim

Gitara klasyczna wywodzi się od lutni a jej pierwsze postacie pochodzą z XVI w. Gitary barokowe miały mniejsze pudła niż dzisiejsze i 10 strun strojonych parami unisono. Współczesna gitara klasyczna jest oparta na modelu opracowanym przez Antonio de Torresa w XIX w. i ma 6 strun (gitary rosyjskie 7 strun). Współcześnie droższe gitary klasyczne buduje się w całości litego drewna, najczęściej wykonując płytę rezonansową ze świerku albo cedru. Tańsze modele przeznaczone do nauki, ze względu na koszty i kwestie mechanicznej odporności, wytwarza się ze sklejki.

W testowanym modelu płytę rezonansową wykonano z laminatu sosny oregońskiej, boki i tył pudła rezonansowego również ze sklejki drewna sapelli będącego odmianą mahoniu. Gryf zrobiono z mahoniu afrykańskiego. Podstrunnica z palisandru mieści 19 pełnych progów (w niektórych gitarach klasycznych ostatni próg wypada na końcu podstrunnicy i jest podzielony na dwie części pod skrajnymi strunami). Główka jest doklejona pod kątem, miejsce łączenia zgrabnie wkomponowane w tylny profil. Front główki zdobi ciemna nakładka (najprawdopodobniej palisandrowa), podobny element ozdobny wieńczy stopkę gryfu przy pudle. Za stabilność stroju odpowiadają niklowane maszynki z białymi kołkami i motylkami z imitacji masy perłowej. Otwór rezonansowy otacza rozeta – jest to kalkomania, co w ekonomicznej klasie cenowej jest standardem, jednakże dobrze wyglądająca i dość efektowna. Mostek wykonano z palisandru – w przeciwieństwie do całej reszty instrumentu wykończonego lakierem o wysokim połysku, pokrywa go cienka warstwa lakieru półmatowego. Strunnik zdobią białe plastikowe listewki z czarno-białym ożyłkowaniem.

Gitara jest wykonana solidnie, wszystkie elementy dopasowane i wykończone w zaskakująco precyzyjny jak na tę klasę instrumentu sposób. Instrument mimo swoistej ascetyczności, przejawiającej się chociażby w braku ornamentu wzdłuż krawędzi pudła rezonansowego, robi bardzo dobre wrażenie wizualne – ma bardzo żywy bursztynowy kolor. Także pod względem manualnym należy zaliczyć kolejne plusy – gryf jest nieco spłaszczony a jego profil przywodzi na myśl instrumenty wyższej klasy, niż wskazywałaby na to cena. Jego szerokość przy siodełku główki wynosi 50 mm, co w stosunku do często spotykanego w gitarach klasycznych rozmiaru 52-53 mm jest istotne dla gitarzystów i gitarzystek o nieco mniejszych dłoniach. Maszynki kluczy pracują gładko i precyzyjnie, w rezultacie strojenie przebiega szybko a stabilność stroju nie wzbudza zastrzeżeń, podobnie jakość fabrycznie założonych włoskich strun Aquila Supercrystal.

Pod względem brzmienia model Calma można określić przede wszystkim jako dobrze wyważony – niskie, średnie i wysokie pasmo pozostają w bardzo dobrej, jak na gitarę uczniowską, równowadze. Dźwięk jest wystarczająco precyzyjny, by młody adept sztuki muzycznej usłyszał to, co powinien, a jednocześnie cieszył się swoimi postępami. Instrument precyzyjnie reaguje na artykulację, delikatnie maskując jej drobne niedociągnięcia. Gitara nie należy do wyjątkowo głośnych, więc w większym pomieszczeniu może nieco brakować mocnej projekcji i nośności dźwięku. Z drugiej strony, jest ona przeznaczona przede wszystkim do wielogodzinnego ćwiczenia w domowym lub szkolnym zaciszu i w tym zastosowaniu sprawdza się prawidłowo, a na pewno nie będzie powodować zmęczenia uszu. Arrow Calma to całkiem interesująca propozycja dla początkujących gitarzystów, szczególnie z mniejszymi dłońmi, dla których węższa o 2-3 milimetry szyjka poprawi komfort pracy lewej ręki.

lauda-audio.pl

 

Płyta rezonansowa: sosna oregońska
Boki i tył: sapelli
Gryf: mahoń afrykański
Podstrunnica: palisander
Progi: 19
Mostek: palisander
Menzura: 650 mm (4/4)
Wykończenie: lakier błyszczący
Wynik testu
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5.5
Wygoda:
5.5
Cena
549.00 zł
Dystrybutor
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie MagazynGitarzysta
Magazyn Gitarzysta
październik 2018
Kup teraz